Reklama
reklama

Nevyužitá díla v ulicích: Mezinárodní přehlídku připravilo 13 umělců

Až do 11. srpna opanuje ulice a zákoutí letního města včetně interiérů veřejných budov a institucí sedmý ročník Brno Art Open. Mezinárodní přehlídku současného umění ve veřejném prostoru připravilo třináct umělců z Česka i ze zahraničí.
Plastika Sylvy Lacinové Foto: MMB

Výstava se zaměřuje na téma Jsem závislý objekt. Tímto objektem je umělecké dílo, které vzniklo například za socialismu, a v průběhu doby se mění jeho status i význam a vyvstává otázka, jakou zodpovědnost má k dílu současná společnost. 

Východiskem přehlídky se stal osud plastiky brněnské sochařky Sylvy Lacinové, kterou v 80. letech minulého století vytvořila pro budovu Sdružených výzkumných ústavů. Když byla budova v roce 2012 adaptována pro Fakultu informatiky Masarykovy univerzity, pro plastiku se již nenašlo využití, ale stále se – zatím neúspěšně – hledá.

Měděná plastika bude po celou dobu přehlídky umístěna před vstupem do Domu umění na Malinovského náměstí, kde si ji diváci prohlédnou z jiné perspektivy, v jiném měřítku i kontextu. „Dílo tak můžete vidět ve fyzické podobě, ale zároveň přeneseně i v podobě jakéhosi poutače na celou přehlídku,“ vysvětlila Markéta Žáčková z kurátorského kolektivu Café Utopia.

Za dalšími díly zavede návštěvníky průvodce, který je k dispozici v tištěné i elektronické podobě. Společně s informacemi o doprovodném programu přehlídky ho lze získat na stránkách www.brnoartopen.cz 

Zdroj: MMB

 
 
Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Třiadvacetiletý Slovák měl dostatek kuráže, aby se zeptal na cestu brněnských strážníků. Policistům někoho připomínal, tak se rozhodli ověřit jeho totožnost. Byl celostátně hledaný.
17.01.2020 - 19:00
Ministr vnitra Jan Hamáček předal policistům padesát tři nových aut. Jsou mezi nimi i elektromobily, které mohou občané měst spatřit v ulicích.
17.01.2020 - 15:30
Požár haly v Holasicích se dlouhou dobu nedařilo dostat pod kontrolu. Hasiči na místo museli povolat další jednotky a vyhlásili třetí stupeň poplachu. Nakonec se povedlo požár pod kontrolu dostat a...
17.01.2020 - 13:30
Poškrábaná nebo poleptaná skla, posprejované karoserie vozů nebo vyvrácené označníky. Vandalové v řádění a ničení veřejného majetku nepolevují. Dopravní podnik města Brna za ně loni zaplatil 3,7...
17.01.2020 - 10:30
Na novomlýnských nádržích pátrala policie po muži, který před nimi utíkal. Když už neměl kam utéct, skočil do vody. Na místo byl přivolán i vrtulník. Muž byl nalezen mrtvý.
17.01.2020 - 07:30
V Bilovicích nad Svitavou nestihl šedesátiletý muž v zatáčce doběhnout. Na trati ho srazil vlak a k celé situaci musel být přivolán vrtulník.
16.01.2020 - 18:30
Komentáře