Reklama
reklama

Nevidomí dostanou více prostoru v MHD

Nevidomí, ale hlavně jejich vodicí psi, budou mít v brněnských tramvajích více prostoru. Nově mohou ve vybraných vozech nastupovat i druhými dveřmi. Na změně spolupracoval Dopravní podnik města Brna se zástupci nevidomých. Ti si novinku vyzkouší o víkendu ve vozovně v Pisárkách.

Ve většině vozů je místo za řidičem vyhrazeno právě pro nevidomé a handicapované. V některých typech tramvají, především u vozů 13T je však u tohoto sedadla málo prostoru, a to hlavně pro vodicí psy. U těchto vozů proto bude nově vyčleněno i první sedadlo za druhými dveřmi. „Dáváme nevidomým možnost, aby si sami vybrali, jaké místo preferují. Nástup se psem pro ně bude druhými dveřmi mnohem pohodlnější. Dveře jsou širší, nástup nízkopodlažní a prostor kolem sedadla větší,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Pracovníci DPMB museli upravit software palubního počítače vozů a hlásiče, namluvit se také musela nová nahrávka a označit vyhrazená sedadla. „Nevidomý na zastávce stiskne na VPN (vysílač pro nevidomé) tlačítko 4 a dostane zpět hlášení: Tramvaj 13T, nástup nevidomého. Sám se rozhodne, zda nastoupí prvními nebo druhými dveřmi. Současně dostane řidič do kabiny hlášku: Nástup nevidomého,“ popsal fungování vedoucí odboru řízení provozu DPMB Miroslav Dressler.

Možnost vyzkoušet si nastupování jinými dveřmi a seznámit se s různými typy tramvají budou mít nevidomí již v sobotu 21. října ve vozovně v Pisárkách. „Zatím se nám přihlásilo 20 zájemců s osmi vodicími psy. Jeden ze zájemců k nám přijede i ze Slovenska a jiný ze Žďáru nad Sázavou, “ prozradil Josef Konečný, spolupracovník brněnského TyfloCentra. Pokud bude ze strany nevidomých zájem, je možné do budoucna tuto novinku rozšířit i na další tramvaje. V úvahu přichází typy Vario či Anitra.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Svatbu lze pořádat na mnoha místech – v kostele, na radnici, zámku, lodi, zahraně, v parku nebo hotelu. Pro netradiční místo pro svůj obřad se rozhodli budoucí novomanželé Jana Manová a Milan Hypra,...
20.06.2018 - 20:00
Telefonát, v němž se ozval hlas opilého muže, zaznamenali včera v nočních hodinách policisté na Břeclavsku. Muž vyhrožoval, že skočí pod vlak. Svůj slib však nesplnil, načež jej policisté odvedli...
20.06.2018 - 16:07
Podvodník na fotografii Foto: Policie České republiky
Brněnští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který se vydával za celníka, aby připravil svou oběť o 900 tisíc korun. Poznáváte jej na fotografii?
20.06.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Komentáře