Reklama
reklama

Nevidomí dostanou více prostoru v MHD

Nevidomí, ale hlavně jejich vodicí psi, budou mít v brněnských tramvajích více prostoru. Nově mohou ve vybraných vozech nastupovat i druhými dveřmi. Na změně spolupracoval Dopravní podnik města Brna se zástupci nevidomých. Ti si novinku vyzkouší o víkendu ve vozovně v Pisárkách.

Ve většině vozů je místo za řidičem vyhrazeno právě pro nevidomé a handicapované. V některých typech tramvají, především u vozů 13T je však u tohoto sedadla málo prostoru, a to hlavně pro vodicí psy. U těchto vozů proto bude nově vyčleněno i první sedadlo za druhými dveřmi. „Dáváme nevidomým možnost, aby si sami vybrali, jaké místo preferují. Nástup se psem pro ně bude druhými dveřmi mnohem pohodlnější. Dveře jsou širší, nástup nízkopodlažní a prostor kolem sedadla větší,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Pracovníci DPMB museli upravit software palubního počítače vozů a hlásiče, namluvit se také musela nová nahrávka a označit vyhrazená sedadla. „Nevidomý na zastávce stiskne na VPN (vysílač pro nevidomé) tlačítko 4 a dostane zpět hlášení: Tramvaj 13T, nástup nevidomého. Sám se rozhodne, zda nastoupí prvními nebo druhými dveřmi. Současně dostane řidič do kabiny hlášku: Nástup nevidomého,“ popsal fungování vedoucí odboru řízení provozu DPMB Miroslav Dressler.

Možnost vyzkoušet si nastupování jinými dveřmi a seznámit se s různými typy tramvají budou mít nevidomí již v sobotu 21. října ve vozovně v Pisárkách. „Zatím se nám přihlásilo 20 zájemců s osmi vodicími psy. Jeden ze zájemců k nám přijede i ze Slovenska a jiný ze Žďáru nad Sázavou, “ prozradil Josef Konečný, spolupracovník brněnského TyfloCentra. Pokud bude ze strany nevidomých zájem, je možné do budoucna tuto novinku rozšířit i na další tramvaje. V úvahu přichází typy Vario či Anitra.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném...
17.11.2017 - 09:15
Kniha Normalizační Brno
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva připomene studentský průvod i výstava fotografií normalizačního Brna.
16.11.2017 - 16:43
Město převzalo vánoční strom
Vánoční strom, který každý rok zdobí náměstí Svobody, Brno opět převzalo od Bílovic nad Svitavou. Včera se uskutečnilo slavností předání 18 metrů vysokého smrku ztepilého. Byla přítomna i...
16.11.2017 - 07:58
Fotka klubu z roku 2014
Klub na ulici Leitnerova prošel stavebními úpravami. Z barové místnosti se stala kavárna a sál se rozšířil a zrekonstruoval. Zřizovatel chce z Leitnerky vytvořit kulturní centrum Starého Brna.
15.11.2017 - 14:19
Alkohol v Brně prodalo mladistvému 16 z 18 provozoven
Inspektoři České obchodní inspekce zkontrolovali osmnáct brněnských provozoven, zda mladistvým prodají alkohol. V šestnácti z nich nedodrželi zákon a alkohol prodali.
15.11.2017 - 07:58
Brněnští radní dnes schválili vybudování wellness v plaveckém stadionu za Lužánkami. Nabídne třeba sauny, vířivku nebo relaxační bazén.
14.11.2017 - 18:20
Komentáře