Reklama
reklama

Nevidomí dostanou více prostoru v MHD

Nevidomí, ale hlavně jejich vodicí psi, budou mít v brněnských tramvajích více prostoru. Nově mohou ve vybraných vozech nastupovat i druhými dveřmi. Na změně spolupracoval Dopravní podnik města Brna se zástupci nevidomých. Ti si novinku vyzkouší o víkendu ve vozovně v Pisárkách.

Ve většině vozů je místo za řidičem vyhrazeno právě pro nevidomé a handicapované. V některých typech tramvají, především u vozů 13T je však u tohoto sedadla málo prostoru, a to hlavně pro vodicí psy. U těchto vozů proto bude nově vyčleněno i první sedadlo za druhými dveřmi. „Dáváme nevidomým možnost, aby si sami vybrali, jaké místo preferují. Nástup se psem pro ně bude druhými dveřmi mnohem pohodlnější. Dveře jsou širší, nástup nízkopodlažní a prostor kolem sedadla větší,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Pracovníci DPMB museli upravit software palubního počítače vozů a hlásiče, namluvit se také musela nová nahrávka a označit vyhrazená sedadla. „Nevidomý na zastávce stiskne na VPN (vysílač pro nevidomé) tlačítko 4 a dostane zpět hlášení: Tramvaj 13T, nástup nevidomého. Sám se rozhodne, zda nastoupí prvními nebo druhými dveřmi. Současně dostane řidič do kabiny hlášku: Nástup nevidomého,“ popsal fungování vedoucí odboru řízení provozu DPMB Miroslav Dressler.

Možnost vyzkoušet si nastupování jinými dveřmi a seznámit se s různými typy tramvají budou mít nevidomí již v sobotu 21. října ve vozovně v Pisárkách. „Zatím se nám přihlásilo 20 zájemců s osmi vodicími psy. Jeden ze zájemců k nám přijede i ze Slovenska a jiný ze Žďáru nad Sázavou, “ prozradil Josef Konečný, spolupracovník brněnského TyfloCentra. Pokud bude ze strany nevidomých zájem, je možné do budoucna tuto novinku rozšířit i na další tramvaje. V úvahu přichází typy Vario či Anitra.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře