Reklama
reklama

Nevhodná strava či sex ve špatný čas. I to může stát za problémy s otěhotněním

Snažit se o dítě několik měsíců bez výsledku, to u dvojice často vyvolá pochyby o sobě samých. Partneři se pustí do hledání viníka a honba za rozšířením rodiny se stává psychicky vyčerpávající. Souběžně může vzrůstat i obava z neplodnosti. Co dělat dál? Než začnete panikařit a myslet na pomoc v podobě umělého oplodnění, je vhodné vyzkoušet několik změn ve vaší každodenní rutině, které při početí dítěte mohou pomoci.

MUDr. Kateřina VeseláPh.D. z kliniky Repromeda upozorňuje na běžné chyby, které se mohou postavit do cesty ve snažení o miminko a radí, jak dále postupovat.   

Může strava ovlivnit schopnost otěhotnět?

Do určité míry ano. Stravování podle západních standardů se často vyznačuje nadměrnou konzumací pšenice, pasterizovaného mléka a typickou zdravou snídani představuje müsli s jogurtem. To však může mít negativní vliv na oblast malé pánve. Všechny zmiňované potraviny mají extrémně ochlazující a zahleňující účinek, což se může u některých žen projevit i neschopností otěhotnět – organismus není připraven přijmout oplodněné embryo. Podobně může ženám v našem podnebném pásmu škodit i nadměrné množství syrové zeleniny konzumované v zimních měsících, vhodnější je ji tepelně upravit, abychom své tělo prohřáli. Strava by tedy měla být vyvážená a nejít do extrémů. Nezdravé hubnutí či naopak výrazná nadváha nejsou ideálními podmínkami k početí a bezproblémovému donošení dítěte.

Počítáte si správně dobu ovulace?

Nejvíce dětí je počato právě v den ovulace, vysoká pravděpodobnost je také u nechráněného pohlavního styku jeden až dva dny před ovulací. Každá žena je ovšem jedinečná a proto některé mají cyklus kratší, jiné naopak delší. Obecně se však průměrná délka cyklu uvádí v rozmezí 28 až 30 dnů, k ovulaci tedy dochází zpravidla 14. až 16. den. V průběhu menstruačního cyklu kolísá vaše tělesná teplota. Po ovulaci roste až o 0,5 stupně a první den menstruace zase klesá na původní hodnoty. Nevýhodou je, že den ovulace je posledním dnem nízkých teplot a jde tedy z grafu teplotní křivky zjistit až zpětně. Lepší možností měření jsou proto ovulační testy, které si můžete zakoupit v lékárně, jednoduchou pomůckou mohou být v dnešní době i aplikace ke stažení do chytrých telefonů.

Jak často mít sex?

Může to znít banálně, ale některé páry se mylně domnívají, že při snažení se o miminko musí na frekvenci ubrat, aby „šetřili“ kvalitní spermie pouze na vymezenou dobu ovulace. U zdravých párů to však nemá žádné opodstatnění. Navíc pravděpodobnost početí je menší, pokud všechno každý měsíc vsadíte takzvaně „na jednu kartu“, než když se budete sexu věnovat pravidelně. Největší pravděpodobnost početí je během plodného období, které spadá zhruba na tři dny v měsíci – na den ovulace a dva dny před ní. Je to díky tomu, že spermie jsou schopné po tuto dobu uvnitř ženského těla přežít. Jestliže pak dojde k uvolnění zralého vajíčka, které se dostane vejcovodem do dělohy, může být již přítomnými spermiemi oplodněno. 

Kdy mám navštívit reprodukční kliniku?

Ženě do věku 33 let se doporučuje návštěva centra pro reprodukční medicínu a zahájení vyšetření po 12 měsících neúspěšné snahy o těhotenství. Pokud je žena starší 33 let, je vhodné centrum kontaktovat již po 6 měsících snahy. Existují ale i preventivní vyšetření. Je možné otestovat reprodukčně-genetickou kompatibilitu mezi partnery. Testování na klinice Repromeda provádíme i u zdravých párů, kteří o reprodukci uvažují a chtějí ovlivnit zdraví svých potomků. Vyšetření mohou například odhalit, že partneři jsou přenašeči nějaké recesivně dědičné choroby. V takových případech je 50% pravděpodobnost, že se jejich dítě narodí s vážným onemocněním. Kromě odhalení možnosti narození postiženého dítěte dokážeme odkrýt i možné komplikace v průběhu snažení se o miminko či zjistit další pravděpodobné obtíže v průběhu těhotenství.

Existují podpůrné prostředky zvyšující pravděpodobnost otěhotnění?

Na trhu existuje velké množství potravinových doplňků, které jsou vhodné k podpoření těhotenství, jedná se o preparáty určené ženám i mužům. Většinou se užívá komplex vitamínů, stopových prvků a bylinných výtažků. Konkrétně bylinkami se zabývá i obor alternativní medicíny fytoterapie, která se snaží nastavit v těle rovnováhu, aby mohlo dojít k bezproblémovému početí a donošení dítěte. Jako podpůrné metody se dále využívají masáže, baňkování či akupunktura a meditace. Páry snažící se o graviditu by navíc měly upravit svůj životní styl - nekouřit, mít dostatek pohybu a vyhnout se stresu. Stres a psychika je velmi častý indikátor neúspěchu.

Zdroj: Repromeda

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře