Reklama
reklama

Nevhodná strava či sex ve špatný čas. I to může stát za problémy s otěhotněním

Snažit se o dítě několik měsíců bez výsledku, to u dvojice často vyvolá pochyby o sobě samých. Partneři se pustí do hledání viníka a honba za rozšířením rodiny se stává psychicky vyčerpávající. Souběžně může vzrůstat i obava z neplodnosti. Co dělat dál? Než začnete panikařit a myslet na pomoc v podobě umělého oplodnění, je vhodné vyzkoušet několik změn ve vaší každodenní rutině, které při početí dítěte mohou pomoci.

MUDr. Kateřina VeseláPh.D. z kliniky Repromeda upozorňuje na běžné chyby, které se mohou postavit do cesty ve snažení o miminko a radí, jak dále postupovat.   

Může strava ovlivnit schopnost otěhotnět?

Do určité míry ano. Stravování podle západních standardů se často vyznačuje nadměrnou konzumací pšenice, pasterizovaného mléka a typickou zdravou snídani představuje müsli s jogurtem. To však může mít negativní vliv na oblast malé pánve. Všechny zmiňované potraviny mají extrémně ochlazující a zahleňující účinek, což se může u některých žen projevit i neschopností otěhotnět – organismus není připraven přijmout oplodněné embryo. Podobně může ženám v našem podnebném pásmu škodit i nadměrné množství syrové zeleniny konzumované v zimních měsících, vhodnější je ji tepelně upravit, abychom své tělo prohřáli. Strava by tedy měla být vyvážená a nejít do extrémů. Nezdravé hubnutí či naopak výrazná nadváha nejsou ideálními podmínkami k početí a bezproblémovému donošení dítěte.

Počítáte si správně dobu ovulace?

Nejvíce dětí je počato právě v den ovulace, vysoká pravděpodobnost je také u nechráněného pohlavního styku jeden až dva dny před ovulací. Každá žena je ovšem jedinečná a proto některé mají cyklus kratší, jiné naopak delší. Obecně se však průměrná délka cyklu uvádí v rozmezí 28 až 30 dnů, k ovulaci tedy dochází zpravidla 14. až 16. den. V průběhu menstruačního cyklu kolísá vaše tělesná teplota. Po ovulaci roste až o 0,5 stupně a první den menstruace zase klesá na původní hodnoty. Nevýhodou je, že den ovulace je posledním dnem nízkých teplot a jde tedy z grafu teplotní křivky zjistit až zpětně. Lepší možností měření jsou proto ovulační testy, které si můžete zakoupit v lékárně, jednoduchou pomůckou mohou být v dnešní době i aplikace ke stažení do chytrých telefonů.

Jak často mít sex?

Může to znít banálně, ale některé páry se mylně domnívají, že při snažení se o miminko musí na frekvenci ubrat, aby „šetřili“ kvalitní spermie pouze na vymezenou dobu ovulace. U zdravých párů to však nemá žádné opodstatnění. Navíc pravděpodobnost početí je menší, pokud všechno každý měsíc vsadíte takzvaně „na jednu kartu“, než když se budete sexu věnovat pravidelně. Největší pravděpodobnost početí je během plodného období, které spadá zhruba na tři dny v měsíci – na den ovulace a dva dny před ní. Je to díky tomu, že spermie jsou schopné po tuto dobu uvnitř ženského těla přežít. Jestliže pak dojde k uvolnění zralého vajíčka, které se dostane vejcovodem do dělohy, může být již přítomnými spermiemi oplodněno. 

Kdy mám navštívit reprodukční kliniku?

Ženě do věku 33 let se doporučuje návštěva centra pro reprodukční medicínu a zahájení vyšetření po 12 měsících neúspěšné snahy o těhotenství. Pokud je žena starší 33 let, je vhodné centrum kontaktovat již po 6 měsících snahy. Existují ale i preventivní vyšetření. Je možné otestovat reprodukčně-genetickou kompatibilitu mezi partnery. Testování na klinice Repromeda provádíme i u zdravých párů, kteří o reprodukci uvažují a chtějí ovlivnit zdraví svých potomků. Vyšetření mohou například odhalit, že partneři jsou přenašeči nějaké recesivně dědičné choroby. V takových případech je 50% pravděpodobnost, že se jejich dítě narodí s vážným onemocněním. Kromě odhalení možnosti narození postiženého dítěte dokážeme odkrýt i možné komplikace v průběhu snažení se o miminko či zjistit další pravděpodobné obtíže v průběhu těhotenství.

Existují podpůrné prostředky zvyšující pravděpodobnost otěhotnění?

Na trhu existuje velké množství potravinových doplňků, které jsou vhodné k podpoření těhotenství, jedná se o preparáty určené ženám i mužům. Většinou se užívá komplex vitamínů, stopových prvků a bylinných výtažků. Konkrétně bylinkami se zabývá i obor alternativní medicíny fytoterapie, která se snaží nastavit v těle rovnováhu, aby mohlo dojít k bezproblémovému početí a donošení dítěte. Jako podpůrné metody se dále využívají masáže, baňkování či akupunktura a meditace. Páry snažící se o graviditu by navíc měly upravit svůj životní styl - nekouřit, mít dostatek pohybu a vyhnout se stresu. Stres a psychika je velmi častý indikátor neúspěchu.

Zdroj: Repromeda

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře