Reklama
reklama

Německý dům na Moravském náměstí

Vysoká konstrukce, časté otázky a uzavřené průchody. Tak to nyní vypadá v parku na Moravském náměstí. Až do října ho obsadila monumentální stavba z lešenářských trubek, která má svým půdorysným schématem připomínat Německý dům. Velká část Brňanů však v propojení současnosti s minulostí tápe.

Instalaci navrhli architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof. Je to již podruhé za krátký čas, kdy dostali možnost  změnit vzhled parku na Moravském náměstí, podíleli se totiž také na jeho proměně během adventních trhů. Letní pavilon s rozměry 78 x 39 metrů sahá do výšky až 18,5 metrů. Využito bylo přibližně 50 tun materiálu a zhruba 6000 tyčových prvků lešení. Konstrukce je sice dominantou festivalu Meeting Brno, který skončíl 28. května, na svém místě ale zůstane ještě déle než čtyři měsíce. „Moravské náměstí je místem s bohatou historií a změny v jeho podobě bez nadsázky dokumentují dramatické společenské změny. Instalace připomíná jednotlivé historické vrstvy a evokuje touhu spojovat,“ říká Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra města Brna, které festival pořádá. V novém Německém domě se během letní sezóny podle plánu prolnou kulturní akce s gastronomickým programem, proběhne zde například část festivalu Maraton hudby či částečný program Léta na Staré radnici.

Brňané však paralele v mnoha případech rozumějí jen těžko a na novou dominantu náměstí si ještě musejí zvykat. „Že tady stál nějaký dům, jsem vůbec netušil. A už vůbec bych to nepoznal z těchto trubek,“ divil se odkazu k historické budově student Matouš Vozdecký. „Co to vlastně znamená, jsem si musela najít až na internetu. Ale ten nápad se mi docela líbí, jen z dálky stavba vypadá jako nedokončená, z blízka je to už lepší,“ podělila se Alena Doležalová z brněnských Židenic. Někteří obyvatelé města ze stavby nadšeni nejsou. „Upřímně mám obavy, aby to na někoho nespadlo. A už vůbec nechci vědět, kolik tohle všechno zase bude stát. Když se tady prodávalo ovoce a zelenina, bylo to lepší,“ uvedl Václav Novotný, brněnský důchodce.

Německý dům vznikl uprostřed parku na Moravském náměstí v letech 1880 a 1881 sloužil zde jako sídlo německých spolků. Před a během první světové války byl kulturním, politickým i společenským centrem, stavba však na svém místě dlouho nevydržela. Během druhé světové války se totiž mohutná budova stala baštou německých vojáků a místní odnože Hitlerjugend a po ukončení druhé světové války byl již bombardováním poničený dům zbourán.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře