Reklama
reklama

Nástrahy při změně dodavatele energií?

Měsíce předcházející letním prázdninám s sebou společně se slunečními paprsky a teplými dny přinášejí i příval energie a dobrou náladu. Zároveň jsou však i obdobím vyúčtování energií. A dopisy se složenkou a vyčíslením nedoplatků mohou být důvodem, proč o dobrou náladu přijít.

Patříte k těm, které letošní údaje o spotřebě nepotěšily a donutily sáhnout kvůli srovnání nedoplatku hluboko do peněženky? Přemýšlíte nad tím, zda změnit svého dodavatele elektřiny a plynu a zkusit štěstí jinde? Ušetřit totiž můžete nemalé peníze. Poradíme vám, jak se vyhnout komplikacím a na co zaměřit svou pozornost. Důslednost je v tomto případě na místě. Ne vždy jde totiž přechod k jinému dodavateli hladce a důvodů může být hned několik. „Řada spotřebitelů si však v okamžiku, kdy podepisuje dokumentaci nutnou ke změně dodavatele, neuvědomuje případné překážky. Třeba to, že jejich stávající smlouva o dodávkách energií buď nejde vypovědět vůbec, nebo jen se zaplacením vysoké smluvní pokuty, jelikož byla sjednána na určité období, které ještě neskončilo,“ upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Další nástrahy mohou čekat i v administrativě. Například ve chvíli, kdy přepis žádá jiná osoba než ta, která je zapsána ve smlouvě, nebo například v případě úmrtí člena domácnosti, který je v dokumentu uveden. V tuto chvíli je nutné nejprve převést odběrné místo na někoho jiného. Administrativních či jiných pochybení však může být mnohem více. „Setkali jsme se s případy, kdy se musel celý proces změny dodavatele znovu zahájit, protože žádost o změnu nebyla přijata kvůli chybné diakritice ve jméně,“ uvádí Zelený. Pomyslné klacky pod nohy ale může házet spotřebitelům i sám dodavatel energií. Například tím, že odmítá zákazníkovi sdělit, kdy sjednaná smlouva končí. Tím ovšem porušuje energetický zákon. Podle něj má totiž každý při uskutečňování volby dodavatele právo na pravdivé a úplné údaje o své smlouvě.

Obecně pak platí, že odborníci nedoporučují trvání smluv na dobu určitou přesahující jeden rok. Další kličkou mohou být i retenční nabídky. Jejich cílem je udržet zákazníka u stávajícího dodavatele za přívětivějších podmínek. „Pokud vám přijde retenční nabídka, zkontrolujte si kromě ceny i další podmínky smlouvy, například smluvní pokuty a jiné poplatky,“ zdůrazňuje Zelený.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Komentáře