Reklama
reklama

Nástrahy při změně dodavatele energií?

Měsíce předcházející letním prázdninám s sebou společně se slunečními paprsky a teplými dny přinášejí i příval energie a dobrou náladu. Zároveň jsou však i obdobím vyúčtování energií. A dopisy se složenkou a vyčíslením nedoplatků mohou být důvodem, proč o dobrou náladu přijít.

Patříte k těm, které letošní údaje o spotřebě nepotěšily a donutily sáhnout kvůli srovnání nedoplatku hluboko do peněženky? Přemýšlíte nad tím, zda změnit svého dodavatele elektřiny a plynu a zkusit štěstí jinde? Ušetřit totiž můžete nemalé peníze. Poradíme vám, jak se vyhnout komplikacím a na co zaměřit svou pozornost. Důslednost je v tomto případě na místě. Ne vždy jde totiž přechod k jinému dodavateli hladce a důvodů může být hned několik. „Řada spotřebitelů si však v okamžiku, kdy podepisuje dokumentaci nutnou ke změně dodavatele, neuvědomuje případné překážky. Třeba to, že jejich stávající smlouva o dodávkách energií buď nejde vypovědět vůbec, nebo jen se zaplacením vysoké smluvní pokuty, jelikož byla sjednána na určité období, které ještě neskončilo,“ upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Další nástrahy mohou čekat i v administrativě. Například ve chvíli, kdy přepis žádá jiná osoba než ta, která je zapsána ve smlouvě, nebo například v případě úmrtí člena domácnosti, který je v dokumentu uveden. V tuto chvíli je nutné nejprve převést odběrné místo na někoho jiného. Administrativních či jiných pochybení však může být mnohem více. „Setkali jsme se s případy, kdy se musel celý proces změny dodavatele znovu zahájit, protože žádost o změnu nebyla přijata kvůli chybné diakritice ve jméně,“ uvádí Zelený. Pomyslné klacky pod nohy ale může házet spotřebitelům i sám dodavatel energií. Například tím, že odmítá zákazníkovi sdělit, kdy sjednaná smlouva končí. Tím ovšem porušuje energetický zákon. Podle něj má totiž každý při uskutečňování volby dodavatele právo na pravdivé a úplné údaje o své smlouvě.

Obecně pak platí, že odborníci nedoporučují trvání smluv na dobu určitou přesahující jeden rok. Další kličkou mohou být i retenční nabídky. Jejich cílem je udržet zákazníka u stávajícího dodavatele za přívětivějších podmínek. „Pokud vám přijde retenční nabídka, zkontrolujte si kromě ceny i další podmínky smlouvy, například smluvní pokuty a jiné poplatky,“ zdůrazňuje Zelený.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře