Reklama
reklama

Nástrahy při změně dodavatele energií?

Měsíce předcházející letním prázdninám s sebou společně se slunečními paprsky a teplými dny přinášejí i příval energie a dobrou náladu. Zároveň jsou však i obdobím vyúčtování energií. A dopisy se složenkou a vyčíslením nedoplatků mohou být důvodem, proč o dobrou náladu přijít.

Patříte k těm, které letošní údaje o spotřebě nepotěšily a donutily sáhnout kvůli srovnání nedoplatku hluboko do peněženky? Přemýšlíte nad tím, zda změnit svého dodavatele elektřiny a plynu a zkusit štěstí jinde? Ušetřit totiž můžete nemalé peníze. Poradíme vám, jak se vyhnout komplikacím a na co zaměřit svou pozornost. Důslednost je v tomto případě na místě. Ne vždy jde totiž přechod k jinému dodavateli hladce a důvodů může být hned několik. „Řada spotřebitelů si však v okamžiku, kdy podepisuje dokumentaci nutnou ke změně dodavatele, neuvědomuje případné překážky. Třeba to, že jejich stávající smlouva o dodávkách energií buď nejde vypovědět vůbec, nebo jen se zaplacením vysoké smluvní pokuty, jelikož byla sjednána na určité období, které ještě neskončilo,“ upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Další nástrahy mohou čekat i v administrativě. Například ve chvíli, kdy přepis žádá jiná osoba než ta, která je zapsána ve smlouvě, nebo například v případě úmrtí člena domácnosti, který je v dokumentu uveden. V tuto chvíli je nutné nejprve převést odběrné místo na někoho jiného. Administrativních či jiných pochybení však může být mnohem více. „Setkali jsme se s případy, kdy se musel celý proces změny dodavatele znovu zahájit, protože žádost o změnu nebyla přijata kvůli chybné diakritice ve jméně,“ uvádí Zelený. Pomyslné klacky pod nohy ale může házet spotřebitelům i sám dodavatel energií. Například tím, že odmítá zákazníkovi sdělit, kdy sjednaná smlouva končí. Tím ovšem porušuje energetický zákon. Podle něj má totiž každý při uskutečňování volby dodavatele právo na pravdivé a úplné údaje o své smlouvě.

Obecně pak platí, že odborníci nedoporučují trvání smluv na dobu určitou přesahující jeden rok. Další kličkou mohou být i retenční nabídky. Jejich cílem je udržet zákazníka u stávajícího dodavatele za přívětivějších podmínek. „Pokud vám přijde retenční nabídka, zkontrolujte si kromě ceny i další podmínky smlouvy, například smluvní pokuty a jiné poplatky,“ zdůrazňuje Zelený.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře