Reklama
reklama

Národní divadlo Brno se chystá na novou sezonu

Nová sezona v Národním divadle Brno bude pro divadelníky náročná. Na více než rok se uzavře Janáčkovo divadlo kvůli tolik potřebné rekonstrukci, přesto se na novou sezonu chystá hned devatenáct premiér. Bude se hrát v Mahenově divadle a Redutě, ale i na Brněnském výstavišti, Špilberku, a dokonce i v cirkusovém šapitó.

Národní divadlo Brno přijde o jednu ze svých stěžejních scén, přesto se snaží nabídnout stejný počet premiér jako v předchozích letech. Opera sází na téma mezilidských vztahů a svou sezonu zahájí světovou premiérou od autorské dvojice Michal Nejtek a Jiří Adámek. Ti napsali pro brněnské divadlo operu Pravidla slušného chování v moderní společnosti, která divákům poskytne humorný návod, jak projít životem od narození po smrt. Poté budou následovat tituly Nápoj lásky, Faust a Markétka, Piková dáma a Cosi fan tutte. Baletní soubor se zaměří na repertoár neoklasických a současných krátkometrážních děl. Sezonu otevře West Side Story v choreografii šéfa baletu Mária Radačovského, která se odehraje v netradičních prostorách brněnského výstaviště. Dále se představí Gnawa v choreografii Nacha Duata a dvě výjimečné choreografie Jiřího Kyliána Falling Angels a Sarabande.Mladí choreografové pak v divadle Reduta představí titul Amadeus MozArt.

Činohra nabídne na novou sezonu velmi pestrou paletu titulů, navíc se některé z nich odehrají netradičně v cirkusovém šapitó. Diváci se tak mohou těšit na irskou variaci na antickou Medeu U kočičí bažiny, francouzskou komedii Kdo je pan Schmitt?, nebo Schillerovo historické drama Marie Stuartovna. Jednou z dalších plánovaných premiér je Vančurovo Rozmarné léto v režii Jakuba Nvoty. Premiéra tohoto titulu se odehraje v cirkusovém šapitó v parku Lužánky, které se kvůli rekonstrukci Janáčkova divadla stane provizorní scénou Národního divadla. Kromě Rozmarného léta by se v šapitó měla odehrát i produkce pro děti či koncerty.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře