Reklama
reklama

Nakládá město s pozemky ekonomicky?

Fotbal i hokej mají v Brně svá tradiční místa jasná. Za Lužánkami. Nyní to vypadá, že se do oblasti Ponavy opět vrátí sportovní život. Nový fotbalový stadion získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí EIA, město zase potřebné pozemky. Jaké jsou ale náklady a vklady?

Když se řekne Brno, vybaví si každý z nás jinou dominantu a symbol, se kterým se město nerozlučně pojí. Stejně jako s pověstným drakem či obávaným vězením je jihomoravská metropole a její novodobá historie propojena i se sportem. Basketbal, volejbal, atletika, ale samozřejmě i divácky atraktivní fotbal a hokej. Jenže v posledních dekádách zmiňované odvětví ve městě pod Špilberkem upadá. Oživit oblast za Lužánkami si proto vzalo současné brněnské vedení jako svou prioritu a zařadilo ji mezi své strategické, tedy nejdůležitější projekty. Na tento záměr je tak upřena pozornost nejen sportuchtivých Brňanů, ale i magistrátu. A to i přes to, že se mnohdy nejedná o nejekonomičtější variantu.

Je tomu tak například v případě pozemků, které městu k uskutečnění chystaného projektu chyběly. Především pak v případě jejich směny a odkupu. Problémy města a parcel v oblasti Ponavy přitom nejsou pouze  momentální záležitostí a vedení jihomoravské metropole zaměstnávají již dlouhá léta. Na jaře letošního roku schválilo město výměnu části potřebných pozemků se soukromou firmou. Od společnosti Eiskon Develop získalo pozemek vedle bývalé hokejové haly s odhadní cenou 11 milionů. Na oplátku se ale vzdalo areálu na druhé straně ulice Sportovní kde se nacházejí garáže a sklady. Jeho hodnota ovšem byla vyčíslena na 65 milionů korun. Rozdíl měla společnost doplatit. Právě kvůli cenám parcel si ale vedení města vysloužilo kritiku opozice i spolku Brno+. Dalším důvodem nevole směny byly i strategické důvody při budoucím fungování stadionů a možné komplikace v dopravě. Se společností město přitom jednalo již v minulosti, tehdy nabízela firma Brnu pozemky za 21 milionů.

Do minulosti sahají i jednání a spory s další společností. Kromě směněných pozemků totiž plánům na vznik stadionů za Lužánkami stály v cestě i soukromé podzemní garáže. Byť stojící na obecním pozemku. Ty vlastnila firma LP Expo, se kterou Brno vedlo vleklý soudní spor a nyní jí uhradilo částku 13,5 milionu korun. Podle náměstka primátora pro oblast investic a majetku Richarda Mrázka šlo v tomto případě o dohodu čítající stáhnutí všech žalob. Spory s majitelem společnosti LP Expo se přitom táhnou již 12 let a v minulosti se nejednalo pouze o zmíněnou problematiku podzemních garáží. Libor Procházka totiž jako předseda představenstva firmy Masada figuroval i ve sporu o nájemné u dalších tamních pozemků. Vlastnictví pozemků je vyřešeno, jak to v budoucnu bude s garážemi, ale zatím jasné není. Například stejně jako to, zda zde město postaví parkovací dům, který by sloužil primárně návštěvníkům hokejových a fotbalových utkání.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném...
17.11.2017 - 09:15
Kniha Normalizační Brno
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva připomene studentský průvod i výstava fotografií normalizačního Brna.
16.11.2017 - 16:43
Město převzalo vánoční strom
Vánoční strom, který každý rok zdobí náměstí Svobody, Brno opět převzalo od Bílovic nad Svitavou. Včera se uskutečnilo slavností předání 18 metrů vysokého smrku ztepilého. Byla přítomna i...
16.11.2017 - 07:58
Fotka klubu z roku 2014
Klub na ulici Leitnerova prošel stavebními úpravami. Z barové místnosti se stala kavárna a sál se rozšířil a zrekonstruoval. Zřizovatel chce z Leitnerky vytvořit kulturní centrum Starého Brna.
15.11.2017 - 14:19
Alkohol v Brně prodalo mladistvému 16 z 18 provozoven
Inspektoři České obchodní inspekce zkontrolovali osmnáct brněnských provozoven, zda mladistvým prodají alkohol. V šestnácti z nich nedodrželi zákon a alkohol prodali.
15.11.2017 - 07:58
Brněnští radní dnes schválili vybudování wellness v plaveckém stadionu za Lužánkami. Nabídne třeba sauny, vířivku nebo relaxační bazén.
14.11.2017 - 18:20
Komentáře