Reklama
reklama

Najít vhodné studentské bydlení je věda

Brno patří bezpochyby mezi studentská města a již dávno neplatí, že vysokoškolské bydlení znamená koleje. Stále více studentů dává přednost pronájmu bytů, případně pronájmu pokojů v bytech. Ovšem najít to správné bydlení v poměru příznivá cena/kvalita/ dostupnost do centra nemusí být vždy lehké.

Názory vysokoškolských studentů na bydlení na kolejích se dají ve zkratce rozdělit do dvou skupin. Jsou jedni, kteří na ně nedají dopustit a bez kolejí a s nimi spojených akcí si nedovedou představit ten „správný vysokoškolský život", a druzí, kteří by dali cokoli za nesdílenou koupelnu a kuchyni. Tito studenti pak preferují privátní bydlení, ovšem nalezení toho ideálního je běh na dlouhou trať a kolikrát se mnoho studentů musí spokojit s určitým kompromisem.

Chci mít samostatný a vybavený pokoj s pěší dostupností do centra, vybaveným kuchyňským zázemím, s internetem a cenou do čtyř tisíc měsíčně. Pokud student v Brně najde takový privát, tak si může gratulovat. Bude pravděpodobně jediný. Samotní studenti si musí nejprve zvolit kritéria, podle kterých budou privátní bydlení vybírat. Pronajímatelé většinou nabízí samostatné či sdílené pokoje s vybavením nebo bez. Důležitou roli hraje také výběr lokality. V nabídce jsou byty u bohunického kampusu, ale i v centru města – tady si ovšem studenti připlatí. V průměru se dá říct, že samostatný pokoj v centru či jeho bezprostřední blízkosti vyjde studenty třeba i na sedm a více tisíc. Což je částka, kterou si mnoho z nich nemůže měsíčně dovolit dát za bydlení, a vznikají tak kompromisy v podobě sdílených pokojů, kdy se částka za pokoj dělí dvěma či třemi podle počtu studentů v pokoji.

V tomto případě však člověk přichází o určitou část soukromí. Zajímavý je také způsob, kterým si studenti bydlení zajišťují. Většina z nich se rozhodne nevyužít služeb realitní kanceláře a obrací se především na facebookové stránky, kde studenti takové pronájmy nabízejí. Inzeráty jsou klasické – s popisem vybavení a doplněné o aktuální fotografie. Ovšem většinou hned do patnácti minut od zveřejnění musí majitel informovat, že už má obsazeno.

Často tak studenti, kteří nekontrolují facebook každou chvíli, propásnou zajímavou nabídku. Z toho důvodu je lepší využívat i dalších webových stránek nabízejících spolubydlení. Zajisté se tedy nejedná o záležitost, která by se dala vyřešit během jednoho dne. Studenti, kteří budou potřebovat od podzimu bydlení, by se již teď měli začít dívat po nabídkách.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Komentáře