Reklama
reklama

Najít vhodné studentské bydlení je věda

Brno patří bezpochyby mezi studentská města a již dávno neplatí, že vysokoškolské bydlení znamená koleje. Stále více studentů dává přednost pronájmu bytů, případně pronájmu pokojů v bytech. Ovšem najít to správné bydlení v poměru příznivá cena/kvalita/ dostupnost do centra nemusí být vždy lehké.

Názory vysokoškolských studentů na bydlení na kolejích se dají ve zkratce rozdělit do dvou skupin. Jsou jedni, kteří na ně nedají dopustit a bez kolejí a s nimi spojených akcí si nedovedou představit ten „správný vysokoškolský život", a druzí, kteří by dali cokoli za nesdílenou koupelnu a kuchyni. Tito studenti pak preferují privátní bydlení, ovšem nalezení toho ideálního je běh na dlouhou trať a kolikrát se mnoho studentů musí spokojit s určitým kompromisem.

Chci mít samostatný a vybavený pokoj s pěší dostupností do centra, vybaveným kuchyňským zázemím, s internetem a cenou do čtyř tisíc měsíčně. Pokud student v Brně najde takový privát, tak si může gratulovat. Bude pravděpodobně jediný. Samotní studenti si musí nejprve zvolit kritéria, podle kterých budou privátní bydlení vybírat. Pronajímatelé většinou nabízí samostatné či sdílené pokoje s vybavením nebo bez. Důležitou roli hraje také výběr lokality. V nabídce jsou byty u bohunického kampusu, ale i v centru města – tady si ovšem studenti připlatí. V průměru se dá říct, že samostatný pokoj v centru či jeho bezprostřední blízkosti vyjde studenty třeba i na sedm a více tisíc. Což je částka, kterou si mnoho z nich nemůže měsíčně dovolit dát za bydlení, a vznikají tak kompromisy v podobě sdílených pokojů, kdy se částka za pokoj dělí dvěma či třemi podle počtu studentů v pokoji.

V tomto případě však člověk přichází o určitou část soukromí. Zajímavý je také způsob, kterým si studenti bydlení zajišťují. Většina z nich se rozhodne nevyužít služeb realitní kanceláře a obrací se především na facebookové stránky, kde studenti takové pronájmy nabízejí. Inzeráty jsou klasické – s popisem vybavení a doplněné o aktuální fotografie. Ovšem většinou hned do patnácti minut od zveřejnění musí majitel informovat, že už má obsazeno.

Často tak studenti, kteří nekontrolují facebook každou chvíli, propásnou zajímavou nabídku. Z toho důvodu je lepší využívat i dalších webových stránek nabízejících spolubydlení. Zajisté se tedy nejedná o záležitost, která by se dala vyřešit během jednoho dne. Studenti, kteří budou potřebovat od podzimu bydlení, by se již teď měli začít dívat po nabídkách.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Křik a rány ozývající se z královopolských ulic probudily v pátek kolem třetí hodiny ráno tamní obyvatele a obrátili se na linku 156.
12.08.2018 - 07:34
Komentáře