Reklama
reklama

Na hory do zahraničí autem: Víte vše?

Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?

Pozor by si řidiči měli dát na sněhové řetězy. V Německu, přes které z Česka jezdíme do Alp, jsou povinnou součástí výbavy. To platí i ve vybraných horských oblastech Francie, Itálie a Švýcarska. Na cestu do Alp si řetězy tedy raději vezměte. Jestliže je na silnici vrstva sněhu, je potřeba mít řetězy nasazené, a pamatujte, že s nimi nesmíte přesáhnout rychlost 50 km/h. Naopak hloubka dezénu zimních pneumatik by pro Čechy neměla být problém. Na tuzemských silnicích totiž můžeme jezdit s minimální hloubkou vzorku 4 mm. Stejně je to i v Itálii a Rakousku. Ve Francii je hodnota nižší a ve Švýcarsku navíc nejsou zimní pneumatiky povinné. Problém by mohl nastat v případě, že máte pneumatiky vyrobené v roce 2018 a mají pouze označení M + S. V Německu totiž u těchto nových pneumatik vyžadují i přidané označení vločky v hoře. V Německu by si měli dát řidiči pozor i na nemrznoucí směs do ostřikovačů, která je u západních sousedů povinná.

Řidiče může na cestě do zahraničí zradit i barva vesty. Zelenožlutou barvu totiž netolerují například v Rakousku nebo Německu. A proč? Může být lehce zaměnitelná s vestami policistů. Na Slovensku jsou navíc vesty povinné pro všechny členy posádky, pokud v naléhavých situacích vystupují z auta. Necháváte při cestě do Alp volně ležet lyže a snowboard v kufru nebo lyžáky pod sedadlem na podlaze? Tak za to by vám mohla být třeba v Rakousku udělena tučná pokuta. Jak tedy zimní výbavu na hory správně přepravovat? Jednou z variant je umístění lyží nebo snowboardu do speciálního vaku se zabudovaným bezpečnostním pásem. Můžete je také dát na střechu auta do držáků nebo do autoboxů. I zde je potřeba dbát na správné upevnění lyží a snowboardu, aby v případě havárie z boxu nevyletěly. Při zimní cestě do zahraničí by řidiči neměli zapomenout ani na škrabku na sklo, startovací kabely, rozmrazovač zámků nebo plně nabitou autobaterii. Máme pro vás bonusové tipy na závěr: Servis lyží si nechte udělat u odborné firmy a nezapomeňte si vzít doklad o servisu. Může se totiž stát, že bez něj by vám pojišťovna v případě úrazu nemusela uhradit vůbec nic. Také se vyhněte alkoholu na sjezdovkách. Jestliže se při lyžování zraníte, může jednat pojišťovna podobně jako bez dokladu o servisu. Přitěžující okolnost je alkohol i u policie v případě, že zraníte druhého člověka. Takže svařáček nebo italské Bombardino si nechejte raději až na večer

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře