Reklama
reklama

Na divadelní scéně se za posledních 10 let odehrály změny

V uplynulé dekádě výrazně vzrostly změny v divadlech. Spousta ér skončila, další začaly. Skončila například éra Vladimíra Morávka v Brně.

Co se týče počtu divadel, je Česká republika velmocí. Podle statistiky Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu, která spadá pod ministerstvo kultury, jich v uplynulé dekádě přibylo 45 na celkových 182 koncem roku 2018. Ne kdejaký stát se může pyšnit tolika divadly.

Jen v Brně jich je hodně – například Janáčkovo divadlo, Mahenovo divadlo, Městské divadlo, HaDivadlo, Husa na provázku, apod.

Vzhledem k tomu, že se statistika netýká projektů nebo uskupení, která hrají jen pár dnů v měsíci apod., je nabídka ve skutečnosti mnohem širší.

A jelikož je divadel spousta, nastává i spousta změn. Za posledních 10 let se jich odehrálo opravdu hodně.  Například brněnské divadlo HaDivadlo, díky zásluze tří slovenských režisérů, vstalo v minulých letech z popela a začíná být více vidět.

Po Mariánu Amslerovi, který byl oceněn za uvedení podle románu Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch, převzal umělecké vedení v půlce desetiletí Ivan Buraj. Také jeho režie Gorkého Maloměšťáků si odnesla Cenu Divadelních novin. Třetí patřila Lukáši Brutovskému za uvedení Maryši.

Velká změna také nastává, když se mění vedení divadla. V Brně v Huse na provázku v roce 2017 dobrovolně odešel režisér Vladimír Morávka, který na scéně působil dlouhých 12 let. Zároveň vedení Centra experimentálního divadla opouštěl také dramatug Petr Oslzlý.

Po komplikovaném výběrovém řízení, kdo nakonec bude šéfem Husy na provázku, dalo město Brno přednost jistotě: dramaturgovi divadla Miroslavu Oščatkovi. Radikální změna se nečeká. Provázek má totiž v krvi od dětství.

 Zdroj: Aktualne.cz

Autor: 
Veronika Maurerová
Aktuálně
Kde najdou Brňané ve svém městě náměstí Ludvíka Kundery? Zatím nikde. To se však brzy změní. Kromě něj se jihomoravská metropole rozroste například i o novou ulici.
29.05.2020 - 08:13
Od prvního červnového dne musí řidiči projíždějící stavbou Velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici počítat se změnami organizace dopravy. Novinky budou platit zhruba měsíc.
28.05.2020 - 16:02
Na nenápadné černé oblečení a rychlost vsadil muž, který včera před čtvrtou hodinou ranní vešel do podchodu pod hlavním nádražím.
28.05.2020 - 09:17
Rubín, Musilka, hvězdárna a Dělnický dům. Celkem čtyři setkání s Brňany připravila na červen Kancelář architekta města. Společně se zástupci vedení města a Odboru územního plánování a rozvoje chtějí...
28.05.2020 - 07:49
Bezpečnější přecházení silnice a především zlepšení přístupu pro osoby s omezenou schopností. To je cílem rekonstrukce zastávky Grohova. Ta bude nově bezbariérová.
27.05.2020 - 16:08
Místo výmolů a prasklin vyrovnání povrchu ochrannou vrstvou mikrokoberce, který výrazně prodlouží životnost silnice. Nový živičný kabát dostanou v letošním a příštím roce čtyři úseky silnic II. třídy...
27.05.2020 - 09:00
Komentáře