Reklama
reklama

Na divadelní scéně se za posledních 10 let odehrály změny

V uplynulé dekádě výrazně vzrostly změny v divadlech. Spousta ér skončila, další začaly. Skončila například éra Vladimíra Morávka v Brně.

Co se týče počtu divadel, je Česká republika velmocí. Podle statistiky Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu, která spadá pod ministerstvo kultury, jich v uplynulé dekádě přibylo 45 na celkových 182 koncem roku 2018. Ne kdejaký stát se může pyšnit tolika divadly.

Jen v Brně jich je hodně – například Janáčkovo divadlo, Mahenovo divadlo, Městské divadlo, HaDivadlo, Husa na provázku, apod.

Vzhledem k tomu, že se statistika netýká projektů nebo uskupení, která hrají jen pár dnů v měsíci apod., je nabídka ve skutečnosti mnohem širší.

A jelikož je divadel spousta, nastává i spousta změn. Za posledních 10 let se jich odehrálo opravdu hodně.  Například brněnské divadlo HaDivadlo, díky zásluze tří slovenských režisérů, vstalo v minulých letech z popela a začíná být více vidět.

Po Mariánu Amslerovi, který byl oceněn za uvedení podle románu Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch, převzal umělecké vedení v půlce desetiletí Ivan Buraj. Také jeho režie Gorkého Maloměšťáků si odnesla Cenu Divadelních novin. Třetí patřila Lukáši Brutovskému za uvedení Maryši.

Velká změna také nastává, když se mění vedení divadla. V Brně v Huse na provázku v roce 2017 dobrovolně odešel režisér Vladimír Morávka, který na scéně působil dlouhých 12 let. Zároveň vedení Centra experimentálního divadla opouštěl také dramatug Petr Oslzlý.

Po komplikovaném výběrovém řízení, kdo nakonec bude šéfem Husy na provázku, dalo město Brno přednost jistotě: dramaturgovi divadla Miroslavu Oščatkovi. Radikální změna se nečeká. Provázek má totiž v krvi od dětství.

 Zdroj: Aktualne.cz

Autor: 
Veronika Maurerová
Aktuálně
Ministr vnitra Jan Hamáček navštívil brněnské hasiče. Cestu si udělal na dvě stanice Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje.
19.01.2020 - 16:00
V dalším týdnu čeká brňáky opravdu nabitý program. Spousta věcí se odehraje hlavně na krajském úřadě – například přijetí indonéské velvyslankyně v České republice.
19.01.2020 - 07:30
Zaplavat si se žraloky, potopit se ke korálovým útesům, proletět se v hejnu plameňáků, prohlédnout si pandu nebo se dívat lvům přímo do očí. To vše se dá zažít v centru Brna na Radnické 6. ZOO Brno...
18.01.2020 - 16:40
Od pondělí příštího týdne čeká řidiče změna dopravy na Žabovřeské. Řidiči, kteří pojedou z Bystrce na Hlinky budou nově využívat obslužnou komunikaci, která vede mezi stávající silnicí a řekou. Po...
18.01.2020 - 07:30
Třiadvacetiletý Slovák měl dostatek kuráže, aby se zeptal na cestu brněnských strážníků. Policistům někoho připomínal, tak se rozhodli ověřit jeho totožnost. Byl celostátně hledaný.
17.01.2020 - 19:00
Ministr vnitra Jan Hamáček předal policistům padesát tři nových aut. Jsou mezi nimi i elektromobily, které mohou občané měst spatřit v ulicích.
17.01.2020 - 15:30
Komentáře