Reklama
reklama

Mýt či nemýt? U vozů je odpověď jasná

Nízké denní, ale především noční teploty, sůl, sníh a déšť. Nejchladnější období roku je výzvou nejen pro řidiče, ale hlavně pro automobily samotné. Zimní a první jarní měsíce dávají totiž našim čtyřkolým miláčkům pořádně zabrat. A nemusí zrovna mrznout.

Důvodů, proč pečovat o vzhled našeho auta i v zimě, bychom našli spoustu. Kromě toho, že se žádný řidič jistě nechce chlubit špinavým vozem, může čistota předcházet například korozi karosérie či viditelnému poškození laku. Poctiví řidiči by proto neměli podceňovat pravidelné mytí svého auta. Má totiž nedocenitelný význam. Podle odborníků pak především u těch motoristů, kteří bydlí nebo se často pohybují ve velkoměstech či městech s průmyslovou výrobou. Zde totiž bývá špína velmi mastná a tím pádem nejodolnější. Chladnější měsíce, ve kterých často prší či sněží, jsou pro vozidlo náročné především právě proto, že se auto často a rychleji špiní. Nečistoty se pak více usazují na citlivých místech, natahují do sebe vodu, někdy i se solí, a ta pak má na automobil destrukční účinky. Začne totiž v záhybech působit a narušovat protikorozní ochranu. Náchylné jsou podběhy, podvozek, ale například i blatníky. Stručně lze říci, že více špíny znamená více agresivních činitelů.

Vlastníci vozů se však nemusí obávat, že je tak pravidelně čeká víkendové mytí v nepříjemném počasí na ulici před domem. Tento způsob již totiž současná legislativa zakazuje a nejlepší možností je vyrazit s autem do myčky. Ty navíc používají speciální přípravky, leštidla a šampony, které dokážou špínu dokonale rozebrat. Takto ošetřené vozidlo i lépe odolává  následným škodlivým povětrnostním vlivům. Svou nezastupitelnou roli má v péči i finální voskování. To totiž zacelí povrch laku, nečistoty na něm tolik neulpívají a celkově lak díky použití vosků méně trpí. A výhodou je, že se nám navíc bude auto příště snáze umývat.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře