Reklama
reklama

Mrakodrap u Lužánek. Lidé jsou stále proti

Jihomoravská metropole by po AZ Tower a Spielberk Tower B mohla získat svou třetí nejvyšší budovu.

Jmenovat se má Triangl Tower a developer ji plánuje vystavět ve vnitrobloku ulic Lidická, Kotlářská, Bayerova a Burešova. Jenže. Proti jsou obyvatelé z okolí a zatím zhruba 4000 Brňanů, kteří již proti stavbě mrakodrapu podepsali petici. Stavba má však i své zastánce a dál víří brněnské emoce. Podle plánů by měla osmdesátimetrová budova dominovat okolí oblíbeného brněnského parku Lužánky a nabídnout by měla kromě tří předsazených pater obsazených kancelářemi i 177 nových bytových jednotek a 200 parkovacích míst. Jenže právě výška obytné věže je jedním z důvodů, proč se proti projektu investora, brněnské fi rmy TOMI invest, bouří místní obyvatelé.

Podle nich totiž naruší klid v okolí, navíc nesouhlasí ani s postojem investora. „Dnešní podoba této části ulice Lidické, tedy většina domů naproti nedávno zrekonstruovanému městskému parku Lužánky, se „zapomněla“ ve vesnickém charakteru výstavby menších stavení s dvorky, poplatných devatenáctému a první polovině dvacátého století. Dnes už Brno žije jinak, předměstský charakter uliční výstavby se přenesl mnohem dále od centra, to je přirozený vývoj města,“ uvádí například developer na webových stránkách k projektu. S výstavbou nesouhlasí ani část brněnských politiků, například Strana zelených, či hlavní architekt města Brna Michal Sedláček. Podle něj totiž Triangl Tower neodpovídá charakteru okolní zástavby. Podle spolku Sousedé Lužánek dojde navíc i ke snížení tržní i obytné hodnoty okolních domů či ovlivnění statiky okolních domů a celého bloku, o komplikacích hovoří i v dopravě.

Dalším problémem je rovněž pokácení stoleté zeleně, se kterým návrh počítá. Podle developera cenné platany a javor plně nahradí prvky zelně, kterými plánuje zkultivovat vnitroblok. Ani s tím ale obyvatelé nesouhlasí. „Jde o staleté stromy, byla by jich nesmírná škoda. Právě proto tady bydlíme, kvůli parku a dostatku zeleně. A tu by teď měl nahradit obrovský dům a malá zahrada na jeho střeše? Jako by nestačilo, že se kácelo na nádraží, mělo by se to opakovat kvůli stavbám i tady?,“ myslí si důchodkyně Libuše Zábranská. Developer se naopak hájí tím, že Triangl Tower má své zastánce, a to i z řad odborné veřejnosti, navíc i on sbírá na svých stránkách petiční podpisy vyjadřující souhlas se stavbou. Projektem se nyní zabývá magistrátní odbor územního plánování.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Foto z loňského ročníku Foto: MMB
Po stopách vládců, osobností s tragickými osudy nebo soch? Nebo raději na prohlídku vnitrobloků či bývalých dělnických kolonií? Turistické informační centrum vyzvalo Brňany, aby si vytvořili vlastní...
25.03.2019 - 19:55
Z důvodu opravy mostů bude od 30. března 2019 uzavřen sjezd z dálnice D1 na 226. kilometru Vyškov-západ. Řidiči jedoucí od Brna mohou sjet z D1 na sjezdu u Marchanic – EXIT 230, Vyškov-východ.
25.03.2019 - 16:00
Třetím rokem si mohou Brňané zažádat o dotaci na roční elektronickou šalinkartu ve výši 1 425 korun. Loni si o ni zažádalo 33 025 občanů. Letos zatím 20 970.
25.03.2019 - 12:02
Poničené toalety Foto: PČR JMK
Rozbitá toaleta v čekárně lékaře v Králově Poli zůstala v pátek odpoledne po návštěvě mladého muže. Strážníky požádala prostřednictvím linky 156 o pomoc zdravotní sestra, která si nevěděla s...
25.03.2019 - 08:00
Galerie s obchody, restaurace, rakouský konzulát nebo kanceláře. Prostory dlouhá léta zející prázdnotou opět zaplaví ruch a život.
24.03.2019 - 07:24
Běh Lužánkami Foto: Centrum news
Na své si tento víkend přijdou příznivci sportu. Dnes si běžci porovnají své síly v již tradičním závodu Běh Lužánkami. Do neděle se navíc v plaveckém stadionu Lužánky koná Evropský pohár ve vodním...
23.03.2019 - 08:00
Komentáře