Reklama
reklama

Moravské náměstí a jeho nová podoba

Plánovaná podoba parku na Moravském náměstí je známá již několik měsíců. Nejen na vítězný návrh, ale i na všechny ostatní se nyní zájemci mohou podívat v Urban centru na Mečové 5. Výstava věnovaná architektonicko- urbanistické a krajinářské soutěži Park na Moravském náměstí v Brně bude k vidění až do 10. května.

Moravské náměstí je největším náměstím v Brně, a přesto tudy lidé jen rychle procházejí. Cílem soutěže bylo navrhnout revitalizaci dlouhodobě neudržovaného městského parku. Jeho zrekonstruované prostranství by mělo sloužit především jako celoroční rekreační a oddychová plocha pro obyvatele města. Radní z městské části Brno-střed se rozhodli jít cestou veřejné architektonické soutěže, aby měli možnost vybírat z několika kvalitních projektů. Vítězný návrh patří architektům Janice Šipulové a Martinu Sládkovi z kanceláře consequence forma a podle poroty zdůrazňuje Moravské náměstí jako místo setkávání s typickou parkovou plochu. K rekonstrukci by mělo dojít počátkem roku 2018.

Novou dominantou parku se stane multifunkční plocha, tzv. Urban Park Square. „Oválná plocha v centrální části parku by měla sloužit všemožným aktivitám v různých ročních obdobích. V létě zde mohou děti dovádět mezi vodotrysky, lze tu pořádat výstavy nebo divadelní představení, v noci zde mohou být filmové projekce, koncerty, sportovní přenosy. V zimě počítáme s tradičními adventními trhy, kluzištěm, zkrátka cokoliv bude potřeba,“ přibližuje všestranné využití Martin Sládek. „Těsně k centrální ploše bude přimknuta zadní terasa s kavárnou a restaurací, která nabídne jedinečný výhled na celý park, kostel sv. Tomáše a další brněnské kostelní věže. V těchto místech vznikne i dětské hřiště s průlezkami,“ doplňuje spoluautorka návrhu Janica Šipulová. Výstava v Urban centru představuje nejen vítězný návrh od architektonické kanceláře consequence forma, ale všech dvacet návrhů na revitalizaci parku od českých i zahraničních architektů.

Veřejnost má tak šanci posoudit, zda je vítězný návrh skutečně tím nejlepším z celé soutěže. Již nyní se objevují různé pohledy na výslednou podobu náměstí. „Vítězný návrh ve mně mísí nejistotu, hořkost i určité zklamání, žádný intimní prostor, jen doširoka otevřená plocha uprostřed, u které pochybuji, že bude žít celoročně kulturními akcemi a v létě nepochybuji o tom, že se stane zdatným protipólem prostranství u Janáčkova divadla s desítkami koupajících“, sdělil Roman L. Otevřenou plochu naopak ocenila Kateřina V. „Docela se mi zamlouvá volný prostor pro divadelní představení, promítání filmů nebo zimní kluziště. V období adventních trhů by to mohlo být skvělé zabruslit si pod širým nebem."

Druhá část výstavy je tvořena krátkým shrnutím historie parku doplněným četnými archivními snímky a v neposlední řadě také obrázky dětí brněnských základních škol, které lehce „konkurovaly“ architektům a soutěžily se svými nápady na téma – jak vidí park svých snů dětskýma očima. Ve výstavní síni Urban centra se pravidelně objevují expozice o významných projektech měnících tvář Brna a pomocí animací, vizualizací a názorných modelů seznamují zájemce s nejdůležitějšími investičními záměry brněnské radnice. Urban centrum rovněž pořádá besedy s odborníky o historii, současnosti a budoucnosti jihomoravské metropole.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře