Reklama
reklama

Moravské náměstí a jeho nová podoba

Plánovaná podoba parku na Moravském náměstí je známá již několik měsíců. Nejen na vítězný návrh, ale i na všechny ostatní se nyní zájemci mohou podívat v Urban centru na Mečové 5. Výstava věnovaná architektonicko- urbanistické a krajinářské soutěži Park na Moravském náměstí v Brně bude k vidění až do 10. května.

Moravské náměstí je největším náměstím v Brně, a přesto tudy lidé jen rychle procházejí. Cílem soutěže bylo navrhnout revitalizaci dlouhodobě neudržovaného městského parku. Jeho zrekonstruované prostranství by mělo sloužit především jako celoroční rekreační a oddychová plocha pro obyvatele města. Radní z městské části Brno-střed se rozhodli jít cestou veřejné architektonické soutěže, aby měli možnost vybírat z několika kvalitních projektů. Vítězný návrh patří architektům Janice Šipulové a Martinu Sládkovi z kanceláře consequence forma a podle poroty zdůrazňuje Moravské náměstí jako místo setkávání s typickou parkovou plochu. K rekonstrukci by mělo dojít počátkem roku 2018.

Novou dominantou parku se stane multifunkční plocha, tzv. Urban Park Square. „Oválná plocha v centrální části parku by měla sloužit všemožným aktivitám v různých ročních obdobích. V létě zde mohou děti dovádět mezi vodotrysky, lze tu pořádat výstavy nebo divadelní představení, v noci zde mohou být filmové projekce, koncerty, sportovní přenosy. V zimě počítáme s tradičními adventními trhy, kluzištěm, zkrátka cokoliv bude potřeba,“ přibližuje všestranné využití Martin Sládek. „Těsně k centrální ploše bude přimknuta zadní terasa s kavárnou a restaurací, která nabídne jedinečný výhled na celý park, kostel sv. Tomáše a další brněnské kostelní věže. V těchto místech vznikne i dětské hřiště s průlezkami,“ doplňuje spoluautorka návrhu Janica Šipulová. Výstava v Urban centru představuje nejen vítězný návrh od architektonické kanceláře consequence forma, ale všech dvacet návrhů na revitalizaci parku od českých i zahraničních architektů.

Veřejnost má tak šanci posoudit, zda je vítězný návrh skutečně tím nejlepším z celé soutěže. Již nyní se objevují různé pohledy na výslednou podobu náměstí. „Vítězný návrh ve mně mísí nejistotu, hořkost i určité zklamání, žádný intimní prostor, jen doširoka otevřená plocha uprostřed, u které pochybuji, že bude žít celoročně kulturními akcemi a v létě nepochybuji o tom, že se stane zdatným protipólem prostranství u Janáčkova divadla s desítkami koupajících“, sdělil Roman L. Otevřenou plochu naopak ocenila Kateřina V. „Docela se mi zamlouvá volný prostor pro divadelní představení, promítání filmů nebo zimní kluziště. V období adventních trhů by to mohlo být skvělé zabruslit si pod širým nebem."

Druhá část výstavy je tvořena krátkým shrnutím historie parku doplněným četnými archivními snímky a v neposlední řadě také obrázky dětí brněnských základních škol, které lehce „konkurovaly“ architektům a soutěžily se svými nápady na téma – jak vidí park svých snů dětskýma očima. Ve výstavní síni Urban centra se pravidelně objevují expozice o významných projektech měnících tvář Brna a pomocí animací, vizualizací a názorných modelů seznamují zájemce s nejdůležitějšími investičními záměry brněnské radnice. Urban centrum rovněž pořádá besedy s odborníky o historii, současnosti a budoucnosti jihomoravské metropole.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře