Reklama
reklama

Moravský kras nenabízí pouze jeskyně. Návštěvníkům se o víkendu otevřelo křtinské arboretum

Poslední květnovou sobotu mohli návštěvníci letos poprvé zavítat do křtinského arboreta. To se jim zpřístupnilo s měsíčním zpožděním. Lidé se letos naopak nepodívají do arboreta v Řícmanicích, které silně zasáhla kůrovcová kalamita.

Arboretum Mendelovy univerzity v Brně se nachází poblíž Křtin na Blanensku zhruba 16 kilometrů severovýchodně od centra jihomoravské metropole. Ojedinělá sbírka dřevin se rozkládá na ploše 23 hektarů a je jednou z největších v České republice.

„Moravský kras nejsou jenom jeskyně, ale i krásné lesy. V arboretu máme více než 1000 druhů dřevin a jsou mezi nimi skutečné zelené poklady," popsala Zuzana Daníčková ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.

Návštěvníci tu mohou vyrazit na dvě trasy. Ta s názvem Dotek umění je vhodná i pro kočárky a osoby na invalidním vozíku s doprovodem. Unikátní jsou i zdejší rašeliniště, vřesoviště a venkovní výukový amfiteátr.

Na milovníky přírody toho však v křtinském arboretu čeká mnohem více. „Mohou objevovat obojživelné stromy, nahlédnout do Sibiře nebo prozkoumat dinosauří dřevo. Komu vyhládne, může posvačit na naší piknikové louce nebo navštívit restauraci Zámku ve Křtinách a ochutnat třeba vyhlášenou zvěřinu z okolních lesů," doplnila Daníčková.

Arboretum Křtiny je až do 17. října návštěvníkům přístupné během všech víkendů. Třetí říjnovou sobotu tu navíc proběhnou podzimní dny otevřených dveří. Ty jarní museli lesníci zrušit kvůli situaci kolem koronaviru.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Údajné napadání několika osob prověřovali strážníci v neděli časně ráno v komínské bytové zástavbě.
19.10.2020 - 07:11
Je jedním z nejcennějších pozdně barokních skvostů na jižní Moravě a zároveň jednou z dominant města okurek.
18.10.2020 - 15:29
Patří k nepřehlédnutelným hereckým osobnostem mladé generace, na pražských divadelních scénách momentálně září v muzikálu Davida Bowieho Lazarus, ve vlastním projektu Bezruký Frantík, a především v...
18.10.2020 - 08:29
Líšeňská lokalita Kostelíček patří k oblíbeným místům Brňanů. Zachovat jedinečný ráz oblasti by měla pomoci jasná pravidla pro zdejší budoucí stavební činnost. V okolí poutního místa a národní...
17.10.2020 - 18:18
Zaplatit 20 korun, nechat tu zaparkovaný vůz až na půl dne a za cílem své cesty pokračovat městskou hromadnou dopravou či na vlastní pěst. To umožňuje řidičům nově vzniklé parkoviště u líšeňského...
17.10.2020 - 08:12
Před rokem získalo místo při ulici Rooseveltova nový název, nyní město plánuje i jeho novou podobu. Kvůli proměně parku Danuše Muzikářové je nutná změna regulačního plánu městské památkové rezervace...
16.10.2020 - 07:37
Komentáře