Reklama
reklama

Moravský kras nenabízí pouze jeskyně. Návštěvníkům se o víkendu otevřelo křtinské arboretum

Poslední květnovou sobotu mohli návštěvníci letos poprvé zavítat do křtinského arboreta. To se jim zpřístupnilo s měsíčním zpožděním. Lidé se letos naopak nepodívají do arboreta v Řícmanicích, které silně zasáhla kůrovcová kalamita.

Arboretum Mendelovy univerzity v Brně se nachází poblíž Křtin na Blanensku zhruba 16 kilometrů severovýchodně od centra jihomoravské metropole. Ojedinělá sbírka dřevin se rozkládá na ploše 23 hektarů a je jednou z největších v České republice.

„Moravský kras nejsou jenom jeskyně, ale i krásné lesy. V arboretu máme více než 1000 druhů dřevin a jsou mezi nimi skutečné zelené poklady," popsala Zuzana Daníčková ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.

Návštěvníci tu mohou vyrazit na dvě trasy. Ta s názvem Dotek umění je vhodná i pro kočárky a osoby na invalidním vozíku s doprovodem. Unikátní jsou i zdejší rašeliniště, vřesoviště a venkovní výukový amfiteátr.

Na milovníky přírody toho však v křtinském arboretu čeká mnohem více. „Mohou objevovat obojživelné stromy, nahlédnout do Sibiře nebo prozkoumat dinosauří dřevo. Komu vyhládne, může posvačit na naší piknikové louce nebo navštívit restauraci Zámku ve Křtinách a ochutnat třeba vyhlášenou zvěřinu z okolních lesů," doplnila Daníčková.

Arboretum Křtiny je až do 17. října návštěvníkům přístupné během všech víkendů. Třetí říjnovou sobotu tu navíc proběhnou podzimní dny otevřených dveří. Ty jarní museli lesníci zrušit kvůli situaci kolem koronaviru.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nejméně tři týdny nebude fungovat specifický brněnský orloj na náměstí Svobody. V centru města stojí již 10 let, nyní jej čeká neodkladná repase. Skleněnky, které ze stroje pravidelně padají v 11...
10.07.2020 - 08:24
Pro všechny příznivce letních slavností s koncerty a pivními značkami z portfolia společnosti HEINEKEN nemáme dobrou zprávu. Den otevřených dveří v pivovaru Velké Březno (28. 8.), Den Starobrna (5. 9...
09.07.2020 - 19:44
Seznámit se s tradičními řemesly a se světem našich prababiček a pradědečků umožní malým i velkým návštěvníkům celodenní program s názvem Příběh o železe a dřevu. Ten otevře druhou červencovou sobotu...
09.07.2020 - 16:10
Společnost SAKO Brno ve spolupráci s brněnskou Mendelovou univerzitou a se společností Green Solution loni v červnu spustila výzkumný projekt sledující potravinový odpad v černých popelnicích.
09.07.2020 - 10:27
Podle sumáře kvality ovzduší v České republice za loňský rok obsadila nelichotivé druhé místo Zvonařka. Podle hydrometeorologů je viník zhoršení jasný. Stavební práce. Nyní Brno plánuje, jak kvalitu...
09.07.2020 - 08:53
O tom, že krást během nouzového stavu se nevyplácí, se přesvědčil pětadvacetiletý muž. Ten v Brně odcizil pět kousků pečiva.
08.07.2020 - 13:53
Komentáře