Reklama
reklama

Moravská zemská knihovna se rozroste o knihovnu a rozsáhlý archiv Milana Kundery

Manželé Kunderovi věnovali svoji knihovnu i s rozsáhlým archivem Moravské zemské knihovně v Brně. Čtenářské a odborné veřejnosti bude sloužit ke studiu i pro vědecké účely. Brněnská knihovna s manželi Kunderovými dlouhodobě spolupracuje.

„Myslím, že knížky patří do knihovny, takže je logické, že je do Moravské zemské knihovny dávám,“ uvedl Milan Kundera. Léta budovaná knihovna čítá dílo Milana Kundery publikované v češtině a více než čtyřiceti světových jazycích a nadále bude rozšiřovaná o další vydání. Doplňuje ji i archiv, který bude přístupný primárně v digitalizované podobě. Zahrnuje  články psané Milanem Kunderou, články o něm, kritiky Kunderových knih sbírané v průběhu let jeho vydavateli u nás i v zahraničí, množství výstřižků z novin, autorizované fotografie nebo i kresby z ruky Milana Kundery.

Myšlenka převzetí knihovny a jejího badatelského zpřístupnění se zrodila již před několika lety. „Dar knihovny Milana Kundery je nejenom vzkazem českým čtenářům, ale vlastně i komentářem jeho vztahu k Brnu, tedy k jeho rodišti. A Moravská zemská knihovna je institucí, která si zaslouží tento dar spravovat,“ popsal ředitel MZK Tomáš Kubíček.

Význam počinu vyzdvihnul i ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Milan Kundera vždy tvrdil, že autor a nikdo jiný je absolutním pánem svého díla. A tak to, že se právě tuto svou celou tisícisvazkovou knihovnu rozhodl věnovat české instituci, je obrovskou událostí. Vidím v tom velikou symboliku. Vždyť to budeme my, kdo bude mít k tomuto dílu nejblíže a zároveň tento dar snad ukazuje, že i Milan Kundera měl a má nejblíže k této zemi.“

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Různorodé zboží v ceně přes tři a půl tisíce korun údajně provezl kolem pokladen líšeňského supermarketu třiatřicetiletý muž.
29.09.2020 - 07:29
Jedni patří k jejich zastáncům a hojně je využívají, druzí by je nejraději nechali z města, a především z chodníků a silnic zmizet pryč. O čem je řeč? Přece o sdílených elektrokoloběžkách!
28.09.2020 - 08:16
Brněnské noční rozjezdy slaví letos v září 20 let provozu. Kořeny systému, kterým se inspirovala řada českých i evropských měst, však sahají až do 40. let minulého století. Dnes se každou půlhodinu...
26.09.2020 - 08:26
Zachránit čerstvě narozenou samičku divočáka se letos podařilo odchytáři brněnské městské policie Pavlu Antonínovi. Strážník ji během své služby našel u Brněnské přehrady, kde pobíhala ještě s...
25.09.2020 - 14:37
ČEZ po několika letech sníží cenu elektřiny pro fixované i nefixované produkty. Výrazná sleva čeká na české domácnosti u ČEZ i v případě plynu.
25.09.2020 - 07:01
Plastový pytel a v něm plastový odpad – ten dokáží tři studenti architektury z Fakulty stavební VUT proměnit za pár hodin v užitečný doplněk. Barevné plastové desky pak budí dojem abstraktních maleb...
24.09.2020 - 09:53
Komentáře