Reklama
reklama

Morava, ráj vína i archeologických nálezů

Víno a vinohrady rozhodně nejsou jediným jihomoravským pokladem. To, že zdejší kraj může nabídnout mnohem více, dokládá množství vzácných archeologických nálezů, které lze jihomoravské oblasti přisoudit v minulosti, ale i v nedávných měsících.

Navíc jich stále přibývá. A to nejen v okolí velkých a známých nalezišť, ale většinou na nečekaných místech, včetně větších měst či dokonce bezprostředního středu jihomoravské metropole. Právě zde vydává své poklady areál bývalého textilního velikána, slavné brněnské Vlněny. Většina jejích budov šla během loňského léta k zemi a místo nich zde vznikne komplex moderních administrativních budov. Momentálně zde však již od konce loňského roku úřadují archeologové.

Ti již počátkem roku potvrdili, že textilní gigant měl stát na místě keltského osídlení z období zhruba 150 až 50 let před naším letopočtem, nyní našli i doklady osídlení z doby bronzové a laténské. Vzhledem k velikosti plochy budou vykopávky v bouraném areálu probíhat ještě i v budoucnu, a odborníci proto očekávají další zajímavé nálezy. Do výčtu již mohou přidat i ty novodobější z let největšího rozmachu Vlněny či například i protiletecké střely z druhé světové války.

Další brněnská zajímavost pochází z vykopávek ve Veselé ulici. Zde odborníci našli zbytky kávového šálku původem z Turecka, konkrétně z významného hrnčířského centra Kütahya. Datován je do první poloviny 18. Století a dokládá zdejší tradici pití kávy. Důkazem o životě z doby laténské je mimořádný nález z Kunštátska, který má význam i v rámci střední Evropy a to především svou kompletností, zachovalostí a v neposlední řadě i místem nálezu. To totiž bylo zřejmě posvátnou krajinou a dvoumetrový ženský opasek se zapínáním ve tvaru koníčka zde byl podle odborníků schován úmyslně. Jednalo se o oběť bohům a pochází z období zhruba 150 let před naším letopočtem.

Unikátní a zároveň překvapivý objev učinili archeologové například i ve Znojmě. Zde na stavbě garáže u soukromého pozemku našli zhruba tisíc let starý železný kotel s průměrem u hrdla až 80 centimetrů. Vzácný je i tím, že se jej podařilo objevit a vyzvednout téměř neporušený. Právě stavby jsou jedny z nejčastějších příčin významných nálezů. Podobně tomu bylo například v Žarošicích, kde se při stavbě rodinných domů objevily sídlištní pozůstatky a objekty náležející několika pravěkým kulturám.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Komentáře