Reklama
reklama

Místo tradic gyros, vegani a sekáče

Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době přichází. Tradiční podniky a místa z centra města mizí a místo kvalitních značek Brňané vybírají z výloh secondhandů.
V Thonetově paláci vystřídá kávu a zákusky veganská kuchyně. Foto: Centrum news / leg

 

Přestože je na oficiálním webu města v sekci Proč podnikat v Brně v popisu uvedeno hned několik důvodů, kvůli kterým tak učinit, srdce města a jeho obchody a podniky oku kolemjdoucích příliš nelahodí. Kvalitní a renomované značky se usadily ve velkých nákupních centrech na okraji města a Brno se sortimentem, který mohou návštěvníci v centru pořídit, vzdaluje západním trendům. Místo luxusních značek a nablýskaných výloh zaujímají obchodní prostory na lukrativních adresách oděvy z druhé ruky a barevný pelmel. Tradiční místa nahrazují exotické kuchyně.

Chtějí-li si Brňané pořídit ošacení za babku, mohou vyrazit do jedné z nejznámějších a zároveň nejfrekventovanějších ulic. Českou ulicí projdou denně tisíce lidí a na své cestě potkají hned dva „sekáče“. „Chodím sem mrknout docela často, obnošené věci mi nevadí. Ale z venku se mi obchod moc nelíbí, víc by mi seděl třeba v nějaké pasáži nebo bokem,“ uvedla studentka Kristýna Zbojnická. Z bezprostřední blízkosti většího secondhandu zmizel počátkem loňského roku i tradiční obchod, prodejna lidové umělecké tvorby Luta. Obchod s uměleckými výrobky zpracovanými tradičním způsobem na svém místě v domě číslo 22 sídlil téměř čtvrt století, výdělky již však nedokázaly pokrýt nájem a řemeslné zboží mohou zájemci pořídit již pouze v e-shopu. Folklór vystřídalo rychlé občerstvení a gyros. „Bývalý obchod mi zde chybí částečně, nakupovala jsem v něm jen párkrát nějaké suvenýry pro známé ze zahraničí. Spíš mě mrzí, že je zde právě jídlo, myslím si, že v okolí je bister a občerstvení až dost. Více by se mi tady líbilo zase třeba něco českého nebo reprezentativního,“ myslí si Eva Vařeková, která v Brně bydlí od narození a přes Českou pravidelně prochází.

Náměstí Svobody a dům U Čtyř mamlasů zase postrádá svou legendární cukrárnu. A její absenci zaregistrovali i Brňané. „Ráda jsem tam chodila, bylo to takové klasické místo, i když v cukrárně bylo málo místa k sezení. Daly se zde koupit takové typické české zákusky, v centru mají jinak většinou ty moderní italské,“ zavzpomínala Veronika Hanáková. O tom, že se cukrárna pouze přestěhovala, nevěděla. Kvůli změně majitele nemovitosti totiž Mekka laskonek a kominíčků přesídlila na jinou adresu a poupravila si i jméno. Nyní se nachází v Minoritské ulici s názvem Od mamlasů. Nové místo si musela najít i oblíbená kavárna Café Alfa. Místo do funkcionalistické Pasáže Alfa musí nyní její fanoušci zamířit na Starobrněnskou ulici. V krátké době zmizí hned druhé místo s bohatou gastronomickou historií i z Jakubského náměstí. Po restauraci Černý medvěd, kde místo klasické české kuchyně nyní podávají vietnamské pokrmy, zavře v posledním měsíci letošního roku i kavárna Savoy. Kdysi se zde scházela brněnská prvorepubliková smetánka, v poslední době podnik v novorenesančním Thonetově paláci lákal své návštěvníky na taneční večery. Nyní se však prostory tradiční kavárny musí přizpůsobit trendům a kávu a zákusky zde nahradí veganská restaurace. Ta se na roh Jakubského náměstí a Běhounské ulice přesune z nedaleké Jezuitské ulice. Před dvěma lety tam vznikla úspěšná restaurace Forky's a současné prostory náporu strávníků nestačí. V Savoy se tak nově budou podávat například snídaně či luxusnější veganská minutková kuchyně.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Začíná období viróz, a ačkoliv jde o nepříjemné onemocnění, většinou jeho léčba nevyžaduje zásah záchranářů a výjezd resuscitačního vozu. Jihomoravští záchranáři přesto evidují desítky hovorů denně...
14.11.2018 - 15:30
V pondělí dopoledne přijali policisté stručné oznámení o tom , že se mezi auty ve Štouračově ulici prochází kůň bez doprovodu.
14.11.2018 - 15:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Úřad začne vracet peníze rezidentům, kteří za první auto před změnou ceníku zaplatili 600 korun. Změna se týká druhé vlny parkování. Vrácení peněz je ale podmíněné žádostí.
14.11.2018 - 07:00
Ruské kolo na Moravském náměstí už stojí Foto: Centrum news
Už za deset dní v Brně začne opravdová vánoční atmosféra. Vánoční trhy na čtyřech brněnských náměstí odstartují 23. listopadu, takže intenzivní přípravy na vánoční Brno jsou v plném proudu.
13.11.2018 - 13:58
Koncerty se uskuteční v DRFG aréně Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Legendární kapela Lucie dnes v Ostravě startuje své turné, na kterém zahraje nejen své hity, ale také písničky z nového alba EvoLucie. V Brně bude mít rovnou dva koncerty, které se uskuteční 17. a 18...
13.11.2018 - 06:00
Dělníky vystřídají stánky Foto: MMB
Po několika měsících se otevírá opravené Dominikánské náměstí. Při celkové rekonstrukci byly opraveny všechny inženýrské sítě, proběhl archeologický výzkum, na hotové náměstí pak přibyly stromy a...
12.11.2018 - 19:40
Komentáře