Reklama
reklama

Město podpořilo památkáře a žádá ochranu celé Fuchsovy vily. Chtějí tak zabránit rekonstrukci

Jednou z památek brněnského funkcionalismu je Fuchsova vila, ve které bydlel představitel tohoto stylu Bohuslav Fuchs. Její majitelé chtějí vilu rekonstruovat, národní památkový ústav se však snaží pro stavbu získat od Ministerstva kultury památkovou ochranu. Za ústav se postavilo i město.
Fuchsova vila na Tůmově ulici Foto: Google Maps

Vila je součástí dvojdomu, druhou menší část objektu tvoří vila Emíllie Wallischové. A zatímco větší část domu je již dlouhou dobu památkově chráněna, menší část památkovou ochranu postrádá. Tu se od Ministerstva kultury snaží získat Národní památkový ústav, za který se již dříve postavili významní architekti, kteří jsou držiteli Ceny města Brna, dále spolek Obecní dům pro Brno a nyní i samotné vedení města.

Národní památkový ústav podal návrh na prohlášení vily Emílie Wallischové za kulturní památku v srpnu loňského roku. Ministerstvo kultury však doposud návrh Národního památkového ústavu neprojednalo. Rada města Brna proto na svém posledním zasedání schválila dopis adresovaný Ministerstvu kultury, ve kterém žádá o projednání tohoto návrhu. „Vedení města chce dát jasně najevo, že se ztotožňuje s názory významných architektů a že dům je třeba chápat jako nedělitelný celek uměleckého díla. Proto vedení města zašle na ministerstvo žádost o projednání tohoto návrhu,“ uvedl radní pro územní plánování a rozvoj města Filip Chvátal.

Majitelé vily současně žádají o povolení rekonstrukce stavební úřad v Žabovřeskách. Zástupci města Brna tuto rekonstrukci však považují za výrazný zásah do historického objektu. „Z podkladů stavebního řízení vyplývá, že se nejedná o pouhou rekonstrukci domu, ale o provedení konstrukčních i vzhledových stavebních změn této nemovitosti. Navržené stavební úpravy mění charakter nejen dotčené části, ale celého dvojdomu. Nejvíce problematická pak je plánovaná nadstavba, prohloubení úrovně vstupního podlaží, změna okenních otvorů a přistavění balkónů. Těmito zásahy může dojít i k narušení statiky památkově chráněné části domu,“ uvedl místostarosta Žabovřesk Filip Leder.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
V noclehárnách mohou přespat lidé i se psy Foto: MMB
V předvánočním týdnu umístí Odbor sociální péče MMB do brněnských nocleháren pět zateplených bud pro psy bezdomovců. Lidé bez domova častokrát v zimě nevyužívají noclehárny kvůli tomu, že si tam s...
12.12.2019 - 13:07
Zastávka se zelenou střechou Foto: MMB
Ústřední hřbitov a Výstaviště – hlavní vstup. Na těchto zastávkách MHD využijí cestující nové přístřešky. Na rozdíl od ostatních mají zelenou střechu, díky kterým budou částečně ochlazovat své okolí.
12.12.2019 - 07:00
Nového moderního bazénu se dočkali žáci ze základní školy Arménská v městské části Brno – Bohunice. Zdejší keramický bazén byl v provozu od roku 1977. V posledních letech už však byl jeho stav...
11.12.2019 - 21:26
Po roce se hlavní nádraží znovu otevře Foto: MMB
V neděli 15. prosince skončí výluka na hlavním vlakovém nádraží v Brně. Vlaky, které kvůli jeho rekonstrukci stavěly na židenickém a provizorním dolním nádraží, se vracejí zpět na hlavní nádraží.
11.12.2019 - 10:53
Poškrábané auto Foto: PČR JMK
Nezměrnou dávku drzosti, možná i posilněnou nějakým alkoholem, měl dosud neznámý vandal v Žabovřeskách. Očividně znuděný si totiž pro svoji nesmyslnou zábavu vybral osm zaparkovaných aut a v...
11.12.2019 - 05:00
Zastupitelé schválili rozpočet na příští rok Foto: MMB
Na svém posledním setkání v letošním roce projednali brněnští zastupitelé 143 bodů. Hlavní byl návrh rozpočtu na rok 2020, ten po rozpravě zastupitelé podpořili. Schválili také patnáct osobností,...
10.12.2019 - 18:03
Komentáře