Reklama
reklama

Město podpořilo památkáře a žádá ochranu celé Fuchsovy vily. Chtějí tak zabránit rekonstrukci

Jednou z památek brněnského funkcionalismu je Fuchsova vila, ve které bydlel představitel tohoto stylu Bohuslav Fuchs. Její majitelé chtějí vilu rekonstruovat, národní památkový ústav se však snaží pro stavbu získat od Ministerstva kultury památkovou ochranu. Za ústav se postavilo i město.
Fuchsova vila na Tůmově ulici Foto: Google Maps

Vila je součástí dvojdomu, druhou menší část objektu tvoří vila Emíllie Wallischové. A zatímco větší část domu je již dlouhou dobu památkově chráněna, menší část památkovou ochranu postrádá. Tu se od Ministerstva kultury snaží získat Národní památkový ústav, za který se již dříve postavili významní architekti, kteří jsou držiteli Ceny města Brna, dále spolek Obecní dům pro Brno a nyní i samotné vedení města.

Národní památkový ústav podal návrh na prohlášení vily Emílie Wallischové za kulturní památku v srpnu loňského roku. Ministerstvo kultury však doposud návrh Národního památkového ústavu neprojednalo. Rada města Brna proto na svém posledním zasedání schválila dopis adresovaný Ministerstvu kultury, ve kterém žádá o projednání tohoto návrhu. „Vedení města chce dát jasně najevo, že se ztotožňuje s názory významných architektů a že dům je třeba chápat jako nedělitelný celek uměleckého díla. Proto vedení města zašle na ministerstvo žádost o projednání tohoto návrhu,“ uvedl radní pro územní plánování a rozvoj města Filip Chvátal.

Majitelé vily současně žádají o povolení rekonstrukce stavební úřad v Žabovřeskách. Zástupci města Brna tuto rekonstrukci však považují za výrazný zásah do historického objektu. „Z podkladů stavebního řízení vyplývá, že se nejedná o pouhou rekonstrukci domu, ale o provedení konstrukčních i vzhledových stavebních změn této nemovitosti. Navržené stavební úpravy mění charakter nejen dotčené části, ale celého dvojdomu. Nejvíce problematická pak je plánovaná nadstavba, prohloubení úrovně vstupního podlaží, změna okenních otvorů a přistavění balkónů. Těmito zásahy může dojít i k narušení statiky památkově chráněné části domu,“ uvedl místostarosta Žabovřesk Filip Leder.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Sbory dobrovolných hasičů z Drnovic, Letovic, Zastávky, Brna – Králova Pole, Hoštěrádek – Rešova a Rostěnic. Ti všichni se probojovali do finále devátého ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku. O...
18.09.2019 - 12:24
Zastávka na Moravském náměstí Foto: MMB
Z téměř 1500 brněnských zastávek má přístřešek asi třetina. Poměr by se měl začít navyšovat. Na základě pokynu města prověří možné umístění dalších přístřešků dopravní podnik.
18.09.2019 - 06:00
Do univerzitní červené barvy se symbolicky převlékne hrad Špilberk. Dominanta Brna změní háb ve čtvrtek 19. září od 22. hodiny. Právě na tento den připadá 120. výročí největší technické univerzity v...
17.09.2019 - 20:00
Jihomoravští pneumologové otevřou ve středu 18. září dveře svých ambulancí a nabídnou lidem vyšetření plic. Cílem této akce je upozornit na smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF) – a...
17.09.2019 - 16:00
Město centru prodloužilo nájemní smlouvu na dům v ulici Sýpka (na fotce) Foto: Google maps
Centrum pro týrané a zneužívané děti v ulici Sýpka neskončí. Město organizaci Spondea, která centrum provozuje, prodloužila nájemní smlouvu.
17.09.2019 - 12:00
Kamenná čtvrť Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Lávka přes řeku Svratku spojující Poříčí a Táborského nábřeží je významnou spojkou pro pěší i cyklisty. Připravované protipovodňové opatření se ale dotkne i jí a bude vybudována nová. Stavba si...
17.09.2019 - 07:00
Komentáře