Reklama
reklama

Marek Jelínek alias Dobroběžník zdolává na koloběžce již třetí kontinent a pomáhá tak potřebným

Zakupte si Markovy virtuální kilometry a pomáhejte. Výtěžek pomůže postavit nový učební prostor dětem v Ugandě pod záštitou spolku Wakitaka.

Vše to začalo dřevěným srdíčkem, které dostal od kamarádky. „Lidé mi na cestě pomáhají, třeba mě u sebe nechají přespat nebo mě něčím obdarují, tak já je na oplátku vyfotím s dřevěným srdíčkem a fotografii jim pošlu. Máme tak na sebe památku.“ Ze Střední a Jižní Ameriky se tak Marek vrátil s ujetými 6000 kilometry.

Při plánování druhé cesty po Asii viděl mnoho videí o problémech v Bangladéši. Chudoba, přírodní katastrofy, nízká gramotnost... „Proč bych nepomohl, když tudy pojedu?“ Řekl si a oslovil neziskovou organizaci Adru. Společně vytvořili webové stránky, na kterých si lidé mohli zakoupit virtuální kilometry a jet tak Asií společně s ním. Po 7 150 kilometrech bylo do malé školy v bangladéšském slumu posláno 120 000 korun a 80 dětí tak mohlo začít chodit do školy.

Nyní Dobroběžník jede přes Afriku – z Kapského města v Jihoafrické republice do Etiopie. I na této cestě si mohou lidé zakoupit virtuální kilometry na stránkách www.dobrobeznik.cz, cestovat tak společně s Markem a navíc podpořit děti, které chtějí chodit do školy. Spolupráce je zaštítěna neziskovými organizacemi Člověk v tísni, Wakitaka a Bwindi Orphans.

Vedle spolupráce s neziskovými organizacemi Dobroběžník natáčí v průběhu celé cesty dokumentární film. „Zajímalo by mě, jak Afričané přemýšlejí... jaké mají sny? Co si o nás vlastně myslí?“ Překvapuje místní otázkami, na které se jich ještě nikdo neptal a vše zaznamenává na kameru. Nezapomněl ani na dřevěné srdce, které se stalo symbolem jeho cest. „Když se mnou někdo udělá rozhovor, daruji mu na památku malé dřevěné srdíčko.“

TZ

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ocenit profesionalitu zásahů dobrovolných hasičů a preventivní činnost sborů dobrovolných hasičů a hasičských sborů. To je cíl ankety Dobrovolní hasiči roku. Přihlašování sborů a jednotek bylo dnes...
29.05.2020 - 16:30
O šest týdnů později a bez slavnostního ceremoniálu. Tak odstartuje poslední květnovou sobotu letošní 74. plavební sezóna na Brněnské přehradě, která přinese Brňanům i některé novinky.
29.05.2020 - 12:25
Kde najdou Brňané ve svém městě náměstí Ludvíka Kundery? Zatím nikde. To se však brzy změní. Kromě něj se jihomoravská metropole rozroste například i o novou ulici.
29.05.2020 - 08:13
Od prvního červnového dne musí řidiči projíždějící stavbou Velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici počítat se změnami organizace dopravy. Novinky budou platit zhruba měsíc.
28.05.2020 - 16:02
Na nenápadné černé oblečení a rychlost vsadil muž, který včera před čtvrtou hodinou ranní vešel do podchodu pod hlavním nádražím.
28.05.2020 - 09:17
Rubín, Musilka, hvězdárna a Dělnický dům. Celkem čtyři setkání s Brňany připravila na červen Kancelář architekta města. Společně se zástupci vedení města a Odboru územního plánování a rozvoje chtějí...
28.05.2020 - 07:49
Komentáře