Reklama
reklama

Město chce zkvalitnit vodu na Brněnské přehradě

V letošní sezóně si mohou Brňané užívat koupání na Brněnské přehradě dosyta. Aby tomu tak bylo i v příštích letech, zvažuje město zavedení dalších opatření ke zkvalitnění zdejší vody. Jednat by se mohlo například o Rakoveckou zátoku.

O zlepšování kvality vody na přehradě se stará město společně s Jihomoravským krajem a Povodím Moravy v rámci společné dohody. Koncem července schválili brněnští radní vyčlenění dalších finančních prostředků pro největší vodní dílo na řece Svratce. Využity budou na vypracování projektové dokumentace na opatření k dosažení čistší vody.

„Nyní je v Brněnské přehradě umístěno 15 míchacích a 5 aeračních věží. Nejprve je nutné posoudit funkčnost současného čisticího systému,“ uvedl  1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Z projektové dokumentace vyplyne, zda počet k udržení kvality vody stačí, popřípadě zda jsou nutné změny či navýšení míchacích věží. „Všechny tyto varianty samozřejmě zvážíme z hlediska náročnosti změn, předpokládané výše potřebných finančních prostředků na samotnou realizaci a ekonomiky provozu. Například v loňském roce stál provoz 4.908.922,- korun. Výše částky se však může lišit v závislosti na počasí,“ doplnil Petr Hladík.

S realizací by se mělo začít v roce 2023 a trvat by měla maximálně 4 roky. Náklady na veřejnou zakázky na výběr zhotovitele a zpracování projektové dokumentace město vyjdou na 1,3 milionu korun. Jedná se i o možnosti spolufinancování krajem. 

 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Různorodé zboží v ceně přes tři a půl tisíce korun údajně provezl kolem pokladen líšeňského supermarketu třiatřicetiletý muž.
29.09.2020 - 07:29
Jedni patří k jejich zastáncům a hojně je využívají, druzí by je nejraději nechali z města, a především z chodníků a silnic zmizet pryč. O čem je řeč? Přece o sdílených elektrokoloběžkách!
28.09.2020 - 08:16
Brněnské noční rozjezdy slaví letos v září 20 let provozu. Kořeny systému, kterým se inspirovala řada českých i evropských měst, však sahají až do 40. let minulého století. Dnes se každou půlhodinu...
26.09.2020 - 08:26
Zachránit čerstvě narozenou samičku divočáka se letos podařilo odchytáři brněnské městské policie Pavlu Antonínovi. Strážník ji během své služby našel u Brněnské přehrady, kde pobíhala ještě s...
25.09.2020 - 14:37
ČEZ po několika letech sníží cenu elektřiny pro fixované i nefixované produkty. Výrazná sleva čeká na české domácnosti u ČEZ i v případě plynu.
25.09.2020 - 07:01
Plastový pytel a v něm plastový odpad – ten dokáží tři studenti architektury z Fakulty stavební VUT proměnit za pár hodin v užitečný doplněk. Barevné plastové desky pak budí dojem abstraktních maleb...
24.09.2020 - 09:53
Komentáře