Reklama
reklama

Lipová alej ve Vodově k zemi nepůjde

Na stavební práce se musí v nejbližších letech připravit obyvatelé Vodovy ulice v Králově Poli. Proběhnout zde totiž má rozsáhlá rekonstrukce kanalizace a vodovodu.

Akce však v posledních měsících vířila emoce. Ty se netýkaly komplikací spojených se stavbou, ale možného kácení zdejší lipové aleje. To, čeho se místní obávali nejvíce, ale zatím zřejmě nehrozí. V ulici je nutné opravit vodovodní a kanalizační síť v celkové délce přesahující dva tisíce metrů. Vše zde funguje od 20. let minulého století a stav začíná být na hranici životnosti. V místě se navíc budou rekonstruovat i chodníky a silnice. Celkové náklady by měly město vyjít na zhruba 80 milionů korun, pracovat by se mělo začít v horizontu dvou, maximálně tří let.

„Nyní hledáme projektanta celé akce, který navrhne takové řešení, které bude respektovat požadavek na zachování místní lipové aleje. Podobnou zdravou a vzrostlou alej v Brně nenajdeme. Alej má nesporný historický, estetický a ekologický význam. Dobrý stav stromů potvrdil dendrologický průzkum, který si nechaly zpracovat Brněnské vodárny a kanalizace,“ uvedl první náměstek  primátorky města Brna Petr Hladík. Kvůli přípravě projektu vznikla pracovní skupina složená ze zástupců Veřejné zeleně, Brněnských vodáren a kanalizací, investičního odboru a Nadace Partnerství. Doplnili je i místní obyvatelé, kteří se o akci od začátku zajímali. „Kromě toho, že se skupině podařilo prosadit nutnost zachování stávajících stromů, bude se nadále vyjadřovat i k projektu,“ doplnil Petr Hladík.

Podle plánů ochrání stromy nejdelší brněnské lipové aleje speciální vaky, které obalí jejich kořenový systém. Zároveň v sobě budou držet zeminu a budou pravidelně zavlažovány. Zabrání se tak proschnutí kořenového systému stromů. Obyvatelé z okolí rozhodnutí vítají. „Stromy by tady chyběly, patří sem. Jak by ta ulice vypadala? Navíc tolik stromů pohromadě snad v Králově Poli ani jinde není. A co třeba zvířata, která tam žijí?,“ myslí si Elena Tomanová. Dalším pádným důvodem, proč alej ve Vodově ulici zachovat, je i to, že na mnoha místech Brna zeleň postupně mizí. V loňském roce se například i přes nesouhlas obyvatel kácelo kvůli rekonstrukci v Gorkého ulici, k zemi musely jít i katalpy trubačovité a jeden jírovec maďal před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. V tomto případě byl na vině jejich špatný stav, stejně jako u desítky stromů na Kamenném vrchu, na kterých se projevily následky sucha.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Na tísňovou linku městské policie se včera odpoledne obrátil pracovník úřadu práce v centru města.
11.08.2020 - 18:56
Pátera Martina Středu, jezuitu, který sehrál klíčovou roli při obraně Brna před Švédy, připomene socha. Ta bude odhalena před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v rámci festivalu Den Brna.
11.08.2020 - 12:29
Pozornost ženy upoutalo barevné klubko ukryté ve vysoké trávě nedaleko bytového domu v Bystrci. Když přišla blíž, uviděla asi dvoumetrového hada.
11.08.2020 - 08:12
Ještě 4 dny mohou ti, kdo splňují podmínky vládního programu COVID – Nájemné, požádat v jihomoravské metropoli o prominutí nájmu nebytových prostor.
10.08.2020 - 17:08
Na pobyt na jižní Moravě mohla kvůli vlastní roztržitosti nemile vzpomínat mladá žena z Prahy. Dovolenou jí zachránil sedmatřicetiletý poctivec.
10.08.2020 - 08:12
Společnost Uber představila ve své aplikaci novou bezpečnostní funkci, která zajistí, že pasažér vždy nastoupí do toho správného vozu a k tomu správnému řidiči. Uživatelé si nyní mohou zapnout funkci...
09.08.2020 - 09:23
Komentáře