Reklama
reklama

Lipová alej ve Vodově k zemi nepůjde

Na stavební práce se musí v nejbližších letech připravit obyvatelé Vodovy ulice v Králově Poli. Proběhnout zde totiž má rozsáhlá rekonstrukce kanalizace a vodovodu.

Akce však v posledních měsících vířila emoce. Ty se netýkaly komplikací spojených se stavbou, ale možného kácení zdejší lipové aleje. To, čeho se místní obávali nejvíce, ale zatím zřejmě nehrozí. V ulici je nutné opravit vodovodní a kanalizační síť v celkové délce přesahující dva tisíce metrů. Vše zde funguje od 20. let minulého století a stav začíná být na hranici životnosti. V místě se navíc budou rekonstruovat i chodníky a silnice. Celkové náklady by měly město vyjít na zhruba 80 milionů korun, pracovat by se mělo začít v horizontu dvou, maximálně tří let.

„Nyní hledáme projektanta celé akce, který navrhne takové řešení, které bude respektovat požadavek na zachování místní lipové aleje. Podobnou zdravou a vzrostlou alej v Brně nenajdeme. Alej má nesporný historický, estetický a ekologický význam. Dobrý stav stromů potvrdil dendrologický průzkum, který si nechaly zpracovat Brněnské vodárny a kanalizace,“ uvedl první náměstek  primátorky města Brna Petr Hladík. Kvůli přípravě projektu vznikla pracovní skupina složená ze zástupců Veřejné zeleně, Brněnských vodáren a kanalizací, investičního odboru a Nadace Partnerství. Doplnili je i místní obyvatelé, kteří se o akci od začátku zajímali. „Kromě toho, že se skupině podařilo prosadit nutnost zachování stávajících stromů, bude se nadále vyjadřovat i k projektu,“ doplnil Petr Hladík.

Podle plánů ochrání stromy nejdelší brněnské lipové aleje speciální vaky, které obalí jejich kořenový systém. Zároveň v sobě budou držet zeminu a budou pravidelně zavlažovány. Zabrání se tak proschnutí kořenového systému stromů. Obyvatelé z okolí rozhodnutí vítají. „Stromy by tady chyběly, patří sem. Jak by ta ulice vypadala? Navíc tolik stromů pohromadě snad v Králově Poli ani jinde není. A co třeba zvířata, která tam žijí?,“ myslí si Elena Tomanová. Dalším pádným důvodem, proč alej ve Vodově ulici zachovat, je i to, že na mnoha místech Brna zeleň postupně mizí. V loňském roce se například i přes nesouhlas obyvatel kácelo kvůli rekonstrukci v Gorkého ulici, k zemi musely jít i katalpy trubačovité a jeden jírovec maďal před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. V tomto případě byl na vině jejich špatný stav, stejně jako u desítky stromů na Kamenném vrchu, na kterých se projevily následky sucha.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
K již zavedeným omezením v jízdních řádech vlaků se přidávají další. V jihomoravském kraji nebudou moci lidé využívat některé spoje. Důvodem je nižší počet cestujících v souvislosti s vyhlášeným...
04.04.2020 - 08:26
Nebezpečnou zábavu v době karantény zvolili dva nezletilí sourozenci z Brna. Bez vědomí prarodičů si vypůjčili jejich vozy a rozhodli se pro projížďku nočním městem. Patnáctiletá dívka při honičce s...
03.04.2020 - 12:34
Přeplněné školky a stále rostoucí popularita Bystrce u těch, kdo si vybírají novou adresu pro život. To jsou důvody, proč brněnští radní chystají výstavbu nové školky při ulici Nad Dědinou.
03.04.2020 - 08:30
Od poloviny dubna neodbočí řidiči ze Žerotínova náměstí na ulici Veveří. Začnou zde totiž opravy tramvajové trati a inženýrských sítí.
02.04.2020 - 14:24
Často přeplněné kontejnery hyzdící Burianovo náměstí v brněnských Žabovřeskách brzy nahradí novinka. Tři podzemní zásobníky, každý o objemu 3 tisíce litrů.
02.04.2020 - 08:00
Propadl vám v posledních dnech řidičák? Na úřad nyní nechoďte, vyzývá Brňany vedení města. Magistrát je sice ve zkrácených úředních hodinách v provozu, některé úkony ale během nouzového stavu řešit...
01.04.2020 - 13:57
Komentáře