Reklama
reklama

Linka 155 je poslední týdny přetížená. Záchranáři radí, jak v takovém případě postupovat

Možná se vám už stalo, že jste volali na tísňovou linku 155 a ani po několika zazvoněních nebyl váš hovor přijat. I taková situace může nastat. Záchranáři radí, jak při takové situaci postupovat.
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga

Na operačním středisku záchranné služby Jihomoravského kraje je v denní směně šest operátorů a dva dispečeři. Operátoři přijímají hovory, dispečeři vysílají vozy. Pokud hovoří všichni operátoři, zvedá telefon i jeden z dispečerů. Druhý dispečer musí zůstat volný kvůli vysílání sanitek k jednotlivým událostem.

Pokud jsou však plně vytíženi zcela všichni, pak může dojít k tomu, že hovor není přijat ani po několika zazvoněních a volající telefon položí. Následně vytočí linku 112, popřípadě jiná tísňová čísla. Je v situaci, kdy potřebuje pomoc, je pochopitelné, že vyzkouší všechny možnosti. "Věřte ale, že v takové chvíli je lepší počkat na lince 155, nechat telefon déle zvonit a mít trpělivost. Operátor váš hovor pravděpodobně za pár vteřin přijme, pomoci se tak dočkáte dříve, než kdybyste obvolávali jiné tísňové linky. Tamější operátor vás totiž stejně bude přepojovat na linku 155, pokud zjistí, že váš problém se týká změny zdravotního stavu," upozorňují záchranáři na webu.

V uplynulých týdnech jihomoravští záchranáři zaznamenali velké navýšení počtu hovorů kvůli vysokým teplotám, lidé kolabovali z horka a především kolem poledne byly linky přetíženy. V Jihomoravském kraji se uskutečnilo 450 výjezdů ke kolapsům, které s největší pravděpodobností souvisely s horkem. Kromě toho v létě dochází k navýšení počtu úrazů, v souvislosti s venkovními aktivitami, sportováním a výlety do přírody.

Zdroj: ZZS JMK

 

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
S komplikacemi musí počítat řidiči, kteří se vydají po silnici I/43 spojující Brno se Svitavami. Poblíž Kuřimi totiž v sobotu ráno začali pracovat silničáři. Místem se projíždí kyvadlově.
04.07.2020 - 17:40
Fanoušci sportu se nemusí obávat. Stejně jako Olympijské hry v Tokiu se na příští rok přesouvá i brněnský Olympijský festival.
04.07.2020 - 09:37
Spojení divadla a prostředí zámku Slavkov – Austerlitz si mohou diváci užít od prvního červencového pondělí. Slavkovské nádvoří totiž ovládne Letní scéna Divadla Bolka Polívky.
03.07.2020 - 12:00
Centrum jihomoravské metropole bude od září rozděleno do několika podoblastí. Zpřísní se rovněž udělování povolení k vjezdu.
03.07.2020 - 08:19
Krajské dožínky se v letošním roce uskuteční poslední srpnovou neděli. Vůbec poprvé je bude hostit Hodonín. Na akci kraj vyčlenil 1 milion korun.
02.07.2020 - 17:56
Začátek léta již popáté otevře PonavaFest – open air festival v největším brněnském parku v Lužánkách. Oproti minulým ročníkům, kdy se kulturní produkce soustředila do několika dnů, je tento ročník...
02.07.2020 - 11:20
Komentáře