Reklama
reklama

Linka 155 je poslední týdny přetížená. Záchranáři radí, jak v takovém případě postupovat

Možná se vám už stalo, že jste volali na tísňovou linku 155 a ani po několika zazvoněních nebyl váš hovor přijat. I taková situace může nastat. Záchranáři radí, jak při takové situaci postupovat.
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga

Na operačním středisku záchranné služby Jihomoravského kraje je v denní směně šest operátorů a dva dispečeři. Operátoři přijímají hovory, dispečeři vysílají vozy. Pokud hovoří všichni operátoři, zvedá telefon i jeden z dispečerů. Druhý dispečer musí zůstat volný kvůli vysílání sanitek k jednotlivým událostem.

Pokud jsou však plně vytíženi zcela všichni, pak může dojít k tomu, že hovor není přijat ani po několika zazvoněních a volající telefon položí. Následně vytočí linku 112, popřípadě jiná tísňová čísla. Je v situaci, kdy potřebuje pomoc, je pochopitelné, že vyzkouší všechny možnosti. "Věřte ale, že v takové chvíli je lepší počkat na lince 155, nechat telefon déle zvonit a mít trpělivost. Operátor váš hovor pravděpodobně za pár vteřin přijme, pomoci se tak dočkáte dříve, než kdybyste obvolávali jiné tísňové linky. Tamější operátor vás totiž stejně bude přepojovat na linku 155, pokud zjistí, že váš problém se týká změny zdravotního stavu," upozorňují záchranáři na webu.

V uplynulých týdnech jihomoravští záchranáři zaznamenali velké navýšení počtu hovorů kvůli vysokým teplotám, lidé kolabovali z horka a především kolem poledne byly linky přetíženy. V Jihomoravském kraji se uskutečnilo 450 výjezdů ke kolapsům, které s největší pravděpodobností souvisely s horkem. Kromě toho v létě dochází k navýšení počtu úrazů, v souvislosti s venkovními aktivitami, sportováním a výlety do přírody.

Zdroj: ZZS JMK

 

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Další z brněnských škol se dočká modernizace – tentokrát je řeč o základní škole Otevřená v Žebětíně. Vznikne zde nový pavilon a stavaři zároveň upraví současnou budovu školy. V případě, že...
16.10.2019 - 18:59
AC/DC, Led Zeppelin, Lynyrd Snynyrd, ZZ Top. Revivaly legend světového rocku zavítají do Brna. Osmnáctý Večer legend se uskuteční v pátek 15. litopadu 2019 tradičně v brněnském Semilasse.
16.10.2019 - 16:00
Fontána se dnes rozsvítí na růžovo Foto: MMB
Každá tisící žena v Česku ročně onemocní rakovinou prsu. To je neúprosná statistika tohoto zhoubného onemocnění. S osvětou a prevencí pomáhá již léta organizace Mamma HELP, která pořádá kampaň Říjen...
16.10.2019 - 12:53
Ukradené šperky Foto: PČR JMK
Zatím neznámý pachatel se za pravého poledne vloupal do rodinného domu v Tuřanech. Rozbil okno a ukradl rodinné šperky. Způsobil škodu za 54 tisíc korun.
16.10.2019 - 06:00
Areál dopravní výchovy a vzdělávání Městské policie Brno na Riviéře se ve dnech 16. a 17. října stane dějištěm Národních dnů prevence.
15.10.2019 - 20:00
Jihomoravský kraj bude mít své zástupce na dětské zimní olympiádě. Ta se uskuteční v Karlovarském kraji ve dnech 19. až 24. ledna 2020. O účasti včera rozhodla krajská rada.
15.10.2019 - 15:38
Komentáře