Reklama
reklama

Zdravé a chutné ovoce roste přímo u Brna

Krásné ovoce, které roste přímo v okolí Brna. K těm, kteří si na něm pochutnávají, to má, co by kamenem dohodil. Takové jsou jablka, hrušky, švestky, meruňky nebo broskve ze Sadů Starý Lískovec.

Sady Starý Lískovec, ovocnářské družstvo přímo z Brna, dodává ovoce k lidem na stůl už 40 let. Jablka, meruňky, broskve, hrušky a švestky jsou lokálním produktem, rostou na 110 hektarech v sadech ve Starém Lískovci, Bohunicích nebo Horních Heršpicích. A zájem o jablka pěstovaná v Česku je letos velký. „Letos cítíme mimořádný zájem o naše ovoce i přes všeobecně známé problémy s přetlakem ovoce z Polska. To nás těší, protože tento zájem je dokladem toho, že dokážeme vypěstovat kvalitní, zdravé a chutné ovoce,“ říká předseda představenstva družstva Sady Starý Lískovec Vít Blaha.

Osmdesát procent plochy sadů tohoto ovocnářského družstva zabírají právě jabloně. Pěstují se v nich jablka od letních až po podzimní odrůdy. Ve Starém Lískovci, kde má firma prodejnu, začínají s prodejem na začátku července, kdy začíná sklizeň meruněk a následují první odrůdy letních jablek. Sklizeň těch podzimních a zimních odrůd pak probíhá až do konce října. Ve skladovacích prostorách firmy může být v řízené atmosféře se sníženým obsahem kyslíku uloženo až 900 tun ovoce. Touto technologií se jablka udržují v konzumní zralosti až do jarních měsíců. Prodej jablek ve Starém Lískovci končí až v okamžiku, kdy dojdou zásoby.

Sady Starý Lískovec nabízí hned několik odrůd jablek. Stálicí na trhu je odrůda šampion, kterou lze prodávat až do Vánoc. Dále pak nabízí chutnou a aromatickou odrůdu gala, oblíbenou odrůdu jonagold, zelená a sladká jablka odrůdy golden delicious a zimní idared a gloster. „Na prodejně držíme ceny za kilo jablek od 10 do 18 korun. Jsou vytříděné podle velikosti a kvality. Nabízíme i jablka druhé jakosti od 6 do 8 korun, ty jsou mezi lidmi hodně oblíbené na štrůdl a domácí moštování,“ představuje sortiment Blaha. V prodejně si lze koupit i další produkty od lokálních pěstitelů, například brambory z Vysočiny, ostrou cibuli a štiplavý česnek od Šebestů z Dolních Dunajovic, vajíčka z drůbežárny z Pohořelic a med z Medlova od včel, které pomáhají opilovat všechny ovocné stromy v sadech. Letos tam poprvé nabízí i pasterovaný mošt z místních jablek.

Sady Starý Lískovec zásobují svým ovocem nejen ostatní drobné obchodníky v Brně nebo stravovací provozy, ale jablka dodávají i do brněnského Globusu. „Globus preferuje regionální dodavatele a sám nás oslovil. V létě jsme mu dodávali broskve, nyní jablka,“ říká Blaha, ale zároveň upozorňuje, že do dalších obchodních řetězců se družstvu daří proniknout jen díky sdružení se s dalšími čtyřiceti pěstiteli v odbytovém družstvu.

Kromě toho jde část jablek této brněnské firmy na zpracování do dětských výživ. Ovoce, které směřuje k nejmenším zákazníkům, ale musí mít doklad o tom, jaké používají pěstitelé postřiky a hnojiva a je speciálně testováno v laboratořích v Německu. „Musím říct, že všechno naše ovoce tímto přísným testem vždy prošlo,“ dodal Blaha.

A protože lidé dávají stále častěji přednost českému ovoci, chce společnost Sady Starý Lískovec ve druhé polovině listopadu spustit rozvážkovou službu ovoce do domácností po Brně.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře