Reklama
reklama

Zdravé a chutné ovoce roste přímo u Brna

Krásné ovoce, které roste přímo v okolí Brna. K těm, kteří si na něm pochutnávají, to má, co by kamenem dohodil. Takové jsou jablka, hrušky, švestky, meruňky nebo broskve ze Sadů Starý Lískovec.

Sady Starý Lískovec, ovocnářské družstvo přímo z Brna, dodává ovoce k lidem na stůl už 40 let. Jablka, meruňky, broskve, hrušky a švestky jsou lokálním produktem, rostou na 110 hektarech v sadech ve Starém Lískovci, Bohunicích nebo Horních Heršpicích. A zájem o jablka pěstovaná v Česku je letos velký. „Letos cítíme mimořádný zájem o naše ovoce i přes všeobecně známé problémy s přetlakem ovoce z Polska. To nás těší, protože tento zájem je dokladem toho, že dokážeme vypěstovat kvalitní, zdravé a chutné ovoce,“ říká předseda představenstva družstva Sady Starý Lískovec Vít Blaha.

Osmdesát procent plochy sadů tohoto ovocnářského družstva zabírají právě jabloně. Pěstují se v nich jablka od letních až po podzimní odrůdy. Ve Starém Lískovci, kde má firma prodejnu, začínají s prodejem na začátku července, kdy začíná sklizeň meruněk a následují první odrůdy letních jablek. Sklizeň těch podzimních a zimních odrůd pak probíhá až do konce října. Ve skladovacích prostorách firmy může být v řízené atmosféře se sníženým obsahem kyslíku uloženo až 900 tun ovoce. Touto technologií se jablka udržují v konzumní zralosti až do jarních měsíců. Prodej jablek ve Starém Lískovci končí až v okamžiku, kdy dojdou zásoby.

Sady Starý Lískovec nabízí hned několik odrůd jablek. Stálicí na trhu je odrůda šampion, kterou lze prodávat až do Vánoc. Dále pak nabízí chutnou a aromatickou odrůdu gala, oblíbenou odrůdu jonagold, zelená a sladká jablka odrůdy golden delicious a zimní idared a gloster. „Na prodejně držíme ceny za kilo jablek od 10 do 18 korun. Jsou vytříděné podle velikosti a kvality. Nabízíme i jablka druhé jakosti od 6 do 8 korun, ty jsou mezi lidmi hodně oblíbené na štrůdl a domácí moštování,“ představuje sortiment Blaha. V prodejně si lze koupit i další produkty od lokálních pěstitelů, například brambory z Vysočiny, ostrou cibuli a štiplavý česnek od Šebestů z Dolních Dunajovic, vajíčka z drůbežárny z Pohořelic a med z Medlova od včel, které pomáhají opilovat všechny ovocné stromy v sadech. Letos tam poprvé nabízí i pasterovaný mošt z místních jablek.

Sady Starý Lískovec zásobují svým ovocem nejen ostatní drobné obchodníky v Brně nebo stravovací provozy, ale jablka dodávají i do brněnského Globusu. „Globus preferuje regionální dodavatele a sám nás oslovil. V létě jsme mu dodávali broskve, nyní jablka,“ říká Blaha, ale zároveň upozorňuje, že do dalších obchodních řetězců se družstvu daří proniknout jen díky sdružení se s dalšími čtyřiceti pěstiteli v odbytovém družstvu.

Kromě toho jde část jablek této brněnské firmy na zpracování do dětských výživ. Ovoce, které směřuje k nejmenším zákazníkům, ale musí mít doklad o tom, jaké používají pěstitelé postřiky a hnojiva a je speciálně testováno v laboratořích v Německu. „Musím říct, že všechno naše ovoce tímto přísným testem vždy prošlo,“ dodal Blaha.

A protože lidé dávají stále častěji přednost českému ovoci, chce společnost Sady Starý Lískovec ve druhé polovině listopadu spustit rozvážkovou službu ovoce do domácností po Brně.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře