Reklama
reklama

Podzimní zahradní úklid a pálení. Z ohýnku se může rychle stát velký požár

Přestože úklid zahrady je na podzim potřebný, nemusíme zbytečně pokoušet hasiče a připravovat jim zbytečnou práci. Podzimní ohně, které lidé zakládají na zahradách, jsou totiž velice zrádné, rychle se z nich stanou požáry.

Jaro bývá sezonou plápolajících ohňů a podzim zase obdobím doutnajících hromad. I když jarní statistiky požárů vychylují především oslavy Valpuržiny noci, respektive svátek čarodějnic, neznamená to, že bychom měli být na podzim méně ostražití. Z hlediska hasičů můžete v přírodě pálit cokoli, co v ní vyrostlo. Takhle jednoduché to je, ovšem při dodržení dalších pravidel. Především je třeba pálení klacků a jiného zahradního odpadu ohlásit.

Soukromé osoby se k takovému hlášení vybízejí na principu dobrovolnosti, firmy to mají za povinné. Je to ta nejjednodušší věc: vytočíte 150 a na druhé straně se vám ozve dispečink. Oznámíte, kde a odkdy dokdy budete pálit a svoje telefonní číslo. Hlas službu konajícího hasiče bývá vždy vlídný a je v něm slyšet i jakási radost, že se někdo snaží o prevenci. V některých krajích mají on-line formuláře.

Správné ohniště je základ bezpečného pálení: další pravidlo, které je třeba respektovat. Pálit cokoli v lese na strništi nebo celé porosty, to se nesmí. Ohniště musí být dobře ohraničeno, třeba kameny, a ten, kdo pálí, musí mít po ruce dostatek hasební látky, většinou vody.

Oheň se nemá rozdělávat při silném větru a po pálení se musí všechno pořádně uhasit. Nikoho snad nenapadají takové hlouposti jako podpalovat zahradní roští benzínem, lihem nebo něčím podobným. Od ohně se neodchází! Je potřeba mít jej stále pod kontrolou. A dohlížet má někdo dospělý, nikoli děti, což jsou z hlediska zákona lidé do patnácti let. Pro každý případ je třeba, aby byla volná příjezdová cesta. Tak to jsou pravidla hasičů, která musí respektovat ten, kdo si chce hrát s ohněm.

Je jasné, že se v zahradách nesmějí pálit různé syntetické materiály, jako jsou plasty, gumy a podobně. Všechno může být také trochu jinak, a sice podle různých obecních vyhlášek. Obce mohou pálení omezovat nebo dokonce úplně zakazovat. Pokud je zahradní odpad suchý, je to vedle kompostování velmi ekologický způsob likvidace; šetrnější než kontejnery, k jejichž přepravě jsou třeba pohonné hmoty, nebo různé „klackožrouty“, které zamořují obce nežádoucím hlukem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře