Reklama
reklama

Podzimní zahradní úklid a pálení. Z ohýnku se může rychle stát velký požár

Přestože úklid zahrady je na podzim potřebný, nemusíme zbytečně pokoušet hasiče a připravovat jim zbytečnou práci. Podzimní ohně, které lidé zakládají na zahradách, jsou totiž velice zrádné, rychle se z nich stanou požáry.

Jaro bývá sezonou plápolajících ohňů a podzim zase obdobím doutnajících hromad. I když jarní statistiky požárů vychylují především oslavy Valpuržiny noci, respektive svátek čarodějnic, neznamená to, že bychom měli být na podzim méně ostražití. Z hlediska hasičů můžete v přírodě pálit cokoli, co v ní vyrostlo. Takhle jednoduché to je, ovšem při dodržení dalších pravidel. Především je třeba pálení klacků a jiného zahradního odpadu ohlásit.

Soukromé osoby se k takovému hlášení vybízejí na principu dobrovolnosti, firmy to mají za povinné. Je to ta nejjednodušší věc: vytočíte 150 a na druhé straně se vám ozve dispečink. Oznámíte, kde a odkdy dokdy budete pálit a svoje telefonní číslo. Hlas službu konajícího hasiče bývá vždy vlídný a je v něm slyšet i jakási radost, že se někdo snaží o prevenci. V některých krajích mají on-line formuláře.

Správné ohniště je základ bezpečného pálení: další pravidlo, které je třeba respektovat. Pálit cokoli v lese na strništi nebo celé porosty, to se nesmí. Ohniště musí být dobře ohraničeno, třeba kameny, a ten, kdo pálí, musí mít po ruce dostatek hasební látky, většinou vody.

Oheň se nemá rozdělávat při silném větru a po pálení se musí všechno pořádně uhasit. Nikoho snad nenapadají takové hlouposti jako podpalovat zahradní roští benzínem, lihem nebo něčím podobným. Od ohně se neodchází! Je potřeba mít jej stále pod kontrolou. A dohlížet má někdo dospělý, nikoli děti, což jsou z hlediska zákona lidé do patnácti let. Pro každý případ je třeba, aby byla volná příjezdová cesta. Tak to jsou pravidla hasičů, která musí respektovat ten, kdo si chce hrát s ohněm.

Je jasné, že se v zahradách nesmějí pálit různé syntetické materiály, jako jsou plasty, gumy a podobně. Všechno může být také trochu jinak, a sice podle různých obecních vyhlášek. Obce mohou pálení omezovat nebo dokonce úplně zakazovat. Pokud je zahradní odpad suchý, je to vedle kompostování velmi ekologický způsob likvidace; šetrnější než kontejnery, k jejichž přepravě jsou třeba pohonné hmoty, nebo různé „klackožrouty“, které zamořují obce nežádoucím hlukem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Komentáře