Reklama
reklama

Podzimní očista okapů. I s robotem

Vymetání listí z okapů je daní za bydlení uprostřed zeleně. Zbytky zetlelého listí v okapech urychlují korozi a mohou také ucpat svody nebo vpusti. Když pak přijdou mrazy, led se postará o úplnou destrukci. Proto by okapy na sklonku podzimu neměly zůstat plné listí.

Každý podzim se to opakuje. Poletující listí se usadí na střeše, s deštěm se spláchne do okapů a za dva tři dny jsou svody ucpané. Přívaly dešťové vody pak nekontrolovaně tečou všude možně a majitelé domů musí na žebřík a čistit.

Výsledkem pak může být to, že začne zatékat do podkroví, případně si voda razí cestu mimo okap a poškozuje tak omítku a fasádu domu. V konečném důsledku pak za ucpaný okap zaplatíte vysokou cenu. Oprava exteriéru či interiéru domu vás vyjde na tisíce či dokonce desetitisíce korun. Proto není radno čištění okapů v žádném případě podceňovat.

Nejjednodušší to mají majitelé bungalovů a rodinných domků s nízkými stropy s běžnou sedlovou střechou. Ti dosáhnou do okapů ze země. Buď použijí delší žebřík, nebo speciální smeták. Složitější to mají obyvatelé větších domů nebo činžáků. Jim nepomůže ani žebřík, ani smeták. Jedinou šancí je dostat se do okapů shora. A k tomu si musí najmout specializovanou firmu, která má zaměstnance školené na práce ve výškách.

Vyplatí se však investovat několik stokorun a do okapů vsadit "ochranu". Prodává se v podobě plastových mřížek, buď válcových, nebo plochých. Dodávají je výrobci okapů, běžný metr stojí asi padesátikorunu. Vhodnější bývá pořídit válcovou podélně prostřiženou mřížku - listí se lépe větrem sfoukne, díky prostřihu se mřížka do okapů lépe nasazuje.

Na trhu lze ale pořídit i robotický čistič okapů, což je přístroj, kterým lze z okapů odstranit nečistoty, aniž byste museli lézt na střechu a ručně cokoliv dělat. Vloží se do okapu a po zapnutí pomocí čistící hlavy, která se skládá z gumových vyhazovačů a kartáčů, odhází větve i drobné nečistoty. Následně pak okap vyčistí pomocí kartáče i od jemných nečistot, včetně prachových usazenin. Výhodou je, že se s ním dá pracovat přímo ze země, a to díky dálkovému ovladači, který má dosah před deset metrů. Je navíc voděodolný, tudíž mu nevadí ani přímý kontakt s vodou, která se nachází v okapech.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nehoda v Louce Foto: PČR JMK
Při dopravní nehodě dvou osobních aut se včera zranilo šest lidí včetně dítěte. Řidič Renaultu se podle policie nevěnoval plně řízení a vjel do protisměru.
22.07.2019 - 11:24
Injektáž Foto: VZMB
Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Některé se teď díky Veřejné zeleni města Brna dočkaly speciální kúry, která povede k...
22.07.2019 - 07:00
Průměrná cena za metr čtvereční bytu v brněnských novostavbách poprvé v historii přesáhla 80 tisíc korun. Na nový šedesátimetrový byt teď musí zájemci našetřit průměrně 4,86 milionu korun, stoupají...
21.07.2019 - 18:46
Ovlivněte výsledky největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR.
21.07.2019 - 17:18
Multifunkční hala v novém Foto: STAREZ – SPORT, a. s.
DRFG Aréna prošla přes léto rozsáhlou modernizací. Kvůli bezpečnosti hráčů byly nainstalovány nové mantinely včetně plexiskel, střídaček, trestných lavic, časoměřičů a sítí. Rovněž byla provedena...
19.07.2019 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Na silnici z Pohořelic do Znojma blízko Miroslavi nepřežil nehodu řidič osobního automobilu, který se srazil s kamionem. Muži nepomohla ani první pomoc od svědků.
18.07.2019 - 12:02
Komentáře