Reklama
reklama

Podzimní očista okapů. I s robotem

Vymetání listí z okapů je daní za bydlení uprostřed zeleně. Zbytky zetlelého listí v okapech urychlují korozi a mohou také ucpat svody nebo vpusti. Když pak přijdou mrazy, led se postará o úplnou destrukci. Proto by okapy na sklonku podzimu neměly zůstat plné listí.

Každý podzim se to opakuje. Poletující listí se usadí na střeše, s deštěm se spláchne do okapů a za dva tři dny jsou svody ucpané. Přívaly dešťové vody pak nekontrolovaně tečou všude možně a majitelé domů musí na žebřík a čistit.

Výsledkem pak může být to, že začne zatékat do podkroví, případně si voda razí cestu mimo okap a poškozuje tak omítku a fasádu domu. V konečném důsledku pak za ucpaný okap zaplatíte vysokou cenu. Oprava exteriéru či interiéru domu vás vyjde na tisíce či dokonce desetitisíce korun. Proto není radno čištění okapů v žádném případě podceňovat.

Nejjednodušší to mají majitelé bungalovů a rodinných domků s nízkými stropy s běžnou sedlovou střechou. Ti dosáhnou do okapů ze země. Buď použijí delší žebřík, nebo speciální smeták. Složitější to mají obyvatelé větších domů nebo činžáků. Jim nepomůže ani žebřík, ani smeták. Jedinou šancí je dostat se do okapů shora. A k tomu si musí najmout specializovanou firmu, která má zaměstnance školené na práce ve výškách.

Vyplatí se však investovat několik stokorun a do okapů vsadit "ochranu". Prodává se v podobě plastových mřížek, buď válcových, nebo plochých. Dodávají je výrobci okapů, běžný metr stojí asi padesátikorunu. Vhodnější bývá pořídit válcovou podélně prostřiženou mřížku - listí se lépe větrem sfoukne, díky prostřihu se mřížka do okapů lépe nasazuje.

Na trhu lze ale pořídit i robotický čistič okapů, což je přístroj, kterým lze z okapů odstranit nečistoty, aniž byste museli lézt na střechu a ručně cokoliv dělat. Vloží se do okapu a po zapnutí pomocí čistící hlavy, která se skládá z gumových vyhazovačů a kartáčů, odhází větve i drobné nečistoty. Následně pak okap vyčistí pomocí kartáče i od jemných nečistot, včetně prachových usazenin. Výhodou je, že se s ním dá pracovat přímo ze země, a to díky dálkovému ovladači, který má dosah před deset metrů. Je navíc voděodolný, tudíž mu nevadí ani přímý kontakt s vodou, která se nachází v okapech.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře