Reklama
reklama

Podzimní očista okapů. I s robotem

Vymetání listí z okapů je daní za bydlení uprostřed zeleně. Zbytky zetlelého listí v okapech urychlují korozi a mohou také ucpat svody nebo vpusti. Když pak přijdou mrazy, led se postará o úplnou destrukci. Proto by okapy na sklonku podzimu neměly zůstat plné listí.

Každý podzim se to opakuje. Poletující listí se usadí na střeše, s deštěm se spláchne do okapů a za dva tři dny jsou svody ucpané. Přívaly dešťové vody pak nekontrolovaně tečou všude možně a majitelé domů musí na žebřík a čistit.

Výsledkem pak může být to, že začne zatékat do podkroví, případně si voda razí cestu mimo okap a poškozuje tak omítku a fasádu domu. V konečném důsledku pak za ucpaný okap zaplatíte vysokou cenu. Oprava exteriéru či interiéru domu vás vyjde na tisíce či dokonce desetitisíce korun. Proto není radno čištění okapů v žádném případě podceňovat.

Nejjednodušší to mají majitelé bungalovů a rodinných domků s nízkými stropy s běžnou sedlovou střechou. Ti dosáhnou do okapů ze země. Buď použijí delší žebřík, nebo speciální smeták. Složitější to mají obyvatelé větších domů nebo činžáků. Jim nepomůže ani žebřík, ani smeták. Jedinou šancí je dostat se do okapů shora. A k tomu si musí najmout specializovanou firmu, která má zaměstnance školené na práce ve výškách.

Vyplatí se však investovat několik stokorun a do okapů vsadit "ochranu". Prodává se v podobě plastových mřížek, buď válcových, nebo plochých. Dodávají je výrobci okapů, běžný metr stojí asi padesátikorunu. Vhodnější bývá pořídit válcovou podélně prostřiženou mřížku - listí se lépe větrem sfoukne, díky prostřihu se mřížka do okapů lépe nasazuje.

Na trhu lze ale pořídit i robotický čistič okapů, což je přístroj, kterým lze z okapů odstranit nečistoty, aniž byste museli lézt na střechu a ručně cokoliv dělat. Vloží se do okapu a po zapnutí pomocí čistící hlavy, která se skládá z gumových vyhazovačů a kartáčů, odhází větve i drobné nečistoty. Následně pak okap vyčistí pomocí kartáče i od jemných nečistot, včetně prachových usazenin. Výhodou je, že se s ním dá pracovat přímo ze země, a to díky dálkovému ovladači, který má dosah před deset metrů. Je navíc voděodolný, tudíž mu nevadí ani přímý kontakt s vodou, která se nachází v okapech.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře