Reklama
reklama

Podzimní očista okapů. I s robotem

Vymetání listí z okapů je daní za bydlení uprostřed zeleně. Zbytky zetlelého listí v okapech urychlují korozi a mohou také ucpat svody nebo vpusti. Když pak přijdou mrazy, led se postará o úplnou destrukci. Proto by okapy na sklonku podzimu neměly zůstat plné listí.

Každý podzim se to opakuje. Poletující listí se usadí na střeše, s deštěm se spláchne do okapů a za dva tři dny jsou svody ucpané. Přívaly dešťové vody pak nekontrolovaně tečou všude možně a majitelé domů musí na žebřík a čistit.

Výsledkem pak může být to, že začne zatékat do podkroví, případně si voda razí cestu mimo okap a poškozuje tak omítku a fasádu domu. V konečném důsledku pak za ucpaný okap zaplatíte vysokou cenu. Oprava exteriéru či interiéru domu vás vyjde na tisíce či dokonce desetitisíce korun. Proto není radno čištění okapů v žádném případě podceňovat.

Nejjednodušší to mají majitelé bungalovů a rodinných domků s nízkými stropy s běžnou sedlovou střechou. Ti dosáhnou do okapů ze země. Buď použijí delší žebřík, nebo speciální smeták. Složitější to mají obyvatelé větších domů nebo činžáků. Jim nepomůže ani žebřík, ani smeták. Jedinou šancí je dostat se do okapů shora. A k tomu si musí najmout specializovanou firmu, která má zaměstnance školené na práce ve výškách.

Vyplatí se však investovat několik stokorun a do okapů vsadit "ochranu". Prodává se v podobě plastových mřížek, buď válcových, nebo plochých. Dodávají je výrobci okapů, běžný metr stojí asi padesátikorunu. Vhodnější bývá pořídit válcovou podélně prostřiženou mřížku - listí se lépe větrem sfoukne, díky prostřihu se mřížka do okapů lépe nasazuje.

Na trhu lze ale pořídit i robotický čistič okapů, což je přístroj, kterým lze z okapů odstranit nečistoty, aniž byste museli lézt na střechu a ručně cokoliv dělat. Vloží se do okapu a po zapnutí pomocí čistící hlavy, která se skládá z gumových vyhazovačů a kartáčů, odhází větve i drobné nečistoty. Následně pak okap vyčistí pomocí kartáče i od jemných nečistot, včetně prachových usazenin. Výhodou je, že se s ním dá pracovat přímo ze země, a to díky dálkovému ovladači, který má dosah před deset metrů. Je navíc voděodolný, tudíž mu nevadí ani přímý kontakt s vodou, která se nachází v okapech.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Komentáře