Reklama
reklama

Okraj Brna je žádaný. Byty na periferii stojí víc než v centru

Podle nové cenové mapy Asociace realitních kanceláří zaplatí zájemci za čtvereční metr nemovitosti nejvíce v Praze a v Brně. V Brně ovšem paradoxně ne v centru, ale v okrajových částech města. 

V okrajových částech Prahy stojí metr čtvereční nemovitosti zhruba 50 až 60 tisíc korun. V centru se pak cena jednoho metru čtverečního šplhá až k 100 tisícům korun. V Brně je situace odlišná. V centru zde pořídíte metr čtvereční bytu až o polovinu levněji než v některých okrajových částech moravské metropole.

Cenové mapy ale nedávají kompletní obrázek o stavu, v jakém byt je. Zatímco v centru Brna není o velké byty příliš velký zájem a úřad městské části Brno – střed dokonce zavedl okamžitou registraci žadatelů o byt, v okolí Brna je situace úplně jiná. Na všech volných místech se staví. Na jihu Moravy se rozběhla stavba téměř 800 nových bytů. Je to nejvíce hned po Středočeském kraji a Praze.

Brno má výhodu ve své velikosti a v tom, že z žádného místa na okraji metropole to do centra netrvá autem déle než 15 minut. Staví se na severu Brna, například směrem na Soběšice, staví se směrem na Kuřim, ale i na západě v Bystrci a Žebětíně, na jihu ve Slatině a Štýřicích, nebo na východě v Obřanech a Bílovicích. Mezi nejprodávanější lokality patří Žabovřesky a Komín, tyto lokality jsou dlouhodobě populární a mají velké pozemkové rezervy. A nejsou to čtvrtě, která by byla izolované od centra města.

V důsledku stavebního boomu v Brně stoupl i počet dostavěných bytů v bytových domech. Chování lidí totiž čím dál víc kopíruje trend ve střední Evropě, kde lidé dávají přednost vlastnímu bydlení před nájemním. Zároveň ale nabídka větších obytných projektů od developerů a polyfunkčních domů, které kombinují bydlení s kancelářemi, zahýbala s cenou nových bytů v Brně. Poslední analýzy zaznamenaly trend snižování cen bytů, možná to ale byla jen jednorázová akce daná tím, že začaly prodávat velké bytové projekty s nabídkou až 300 nových bytů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Komentáře