Reklama
reklama

Lidé loni v Brně koupili byty v novostavbách za 1,3 miliardy korun

Loni se v Brně prodalo 529 bytů v novostavbách. Nejmenší byt měl 22 metrů čtverečních, největší naopak 162 metrů čtverečních. Průměrná cena nového bytu byla necelých 2,5 milionu korun.

Nejvíce nových bytů se v loňském roce prodalo v lokalitách Bystrc, Slatina, Komín, Brno-střed a Starý Lískovec. V objemu finančních investic vede mezi brněnskými lokalitami městská část Brno-střed, ve které lidé za nové byty utratili zhruba 188 milionů korun. V závěsu se pak drží Bystrc se 170 miliony a Komín se 160 miliony korun.

Čísla vyplývající z monitoringu trhu developerských společností. Ukazují pozitivní trend, který potvrzují také pražští developeři. Poslední čtvrtletí uplynulého roku tak s hodnotou 149 prodaných bytů nezkazilo slibný vývoj prodejů celého roku. Nejvíce bytů se prodává v okrajových částech města, které mohou nabídnout nižší ceny a také výhodu bydlení poblíž přírody.

Celková hodnota prodaných nově postavených bytů se v roce 2013 vyšplhala k částce 1,3 miliardy korun. Více než polovinu z těchto prodejů pak tvoří byty s cenou pod 40 tisíc korun za metr čtvereční. Průměrná cena prodaného nového bytu v Brně byla loni 2 455 tisíc korun.

Nejvíce se v loňském roce prodávaly byty s dispozicí 2+kk, tyto byty si zvolilo téměř padesát procent všech zájemců o bydlení. Průměrná velikost nového prodaného bytu činila v loňském roce 58,5 metrů čtverečních. Cena za metr čtvereční pak odpovídala 42 tisícům korun. Brňané loni obydleli 31 tisíc metrů čtverečních nových podlahových ploch.

Ve srovnání s celkovou nabídkou bytů v novostavbách lidé stále volí spíše prostorově menší a levnější byty. Nová výstavba ale odpovídá západoevropskému trendu vývoje životní úrovně, a byty tak pomalu narůstají na celkové ploše.

Bydlení v moderních novostavbách volí zejména mladé rodiny s dětmi. A důvody jsou jasné. Tím prvním a hlavním jsou bezesporu finance. Cena za metr čtvereční je sice vyšší u novostavby než u rodinného domu, absolutní konečná částka je pak ale v případě novostavby nižší.

Do novostaveb to ale táhne i seniory. Lidé vyššího věku si v moderních bytových domech na okrajích měst mohou splnit své sny o životě v přírodě. Pro ty, kteří se chtějí vzdát ruchu velkoměsta, znečištěného ovzduší či dopravního hluku z frekventovaných komunikací, mají developeři nabídky rezidencí s apartmány. Plány u nich počítají také se zajištěním lékařských návštěv a pro ty, kteří se bojí přece jen odlehlejší polohy penzionu, pomoc s obstaráním nákupu potravin a dalších nezbytností. Klidné stáří tak pro ně nemusí být sloganem, ale realitou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Komentáře