Reklama
reklama

Lidé loni v Brně koupili byty v novostavbách za 1,3 miliardy korun

Loni se v Brně prodalo 529 bytů v novostavbách. Nejmenší byt měl 22 metrů čtverečních, největší naopak 162 metrů čtverečních. Průměrná cena nového bytu byla necelých 2,5 milionu korun.

Nejvíce nových bytů se v loňském roce prodalo v lokalitách Bystrc, Slatina, Komín, Brno-střed a Starý Lískovec. V objemu finančních investic vede mezi brněnskými lokalitami městská část Brno-střed, ve které lidé za nové byty utratili zhruba 188 milionů korun. V závěsu se pak drží Bystrc se 170 miliony a Komín se 160 miliony korun.

Čísla vyplývající z monitoringu trhu developerských společností. Ukazují pozitivní trend, který potvrzují také pražští developeři. Poslední čtvrtletí uplynulého roku tak s hodnotou 149 prodaných bytů nezkazilo slibný vývoj prodejů celého roku. Nejvíce bytů se prodává v okrajových částech města, které mohou nabídnout nižší ceny a také výhodu bydlení poblíž přírody.

Celková hodnota prodaných nově postavených bytů se v roce 2013 vyšplhala k částce 1,3 miliardy korun. Více než polovinu z těchto prodejů pak tvoří byty s cenou pod 40 tisíc korun za metr čtvereční. Průměrná cena prodaného nového bytu v Brně byla loni 2 455 tisíc korun.

Nejvíce se v loňském roce prodávaly byty s dispozicí 2+kk, tyto byty si zvolilo téměř padesát procent všech zájemců o bydlení. Průměrná velikost nového prodaného bytu činila v loňském roce 58,5 metrů čtverečních. Cena za metr čtvereční pak odpovídala 42 tisícům korun. Brňané loni obydleli 31 tisíc metrů čtverečních nových podlahových ploch.

Ve srovnání s celkovou nabídkou bytů v novostavbách lidé stále volí spíše prostorově menší a levnější byty. Nová výstavba ale odpovídá západoevropskému trendu vývoje životní úrovně, a byty tak pomalu narůstají na celkové ploše.

Bydlení v moderních novostavbách volí zejména mladé rodiny s dětmi. A důvody jsou jasné. Tím prvním a hlavním jsou bezesporu finance. Cena za metr čtvereční je sice vyšší u novostavby než u rodinného domu, absolutní konečná částka je pak ale v případě novostavby nižší.

Do novostaveb to ale táhne i seniory. Lidé vyššího věku si v moderních bytových domech na okrajích měst mohou splnit své sny o životě v přírodě. Pro ty, kteří se chtějí vzdát ruchu velkoměsta, znečištěného ovzduší či dopravního hluku z frekventovaných komunikací, mají developeři nabídky rezidencí s apartmány. Plány u nich počítají také se zajištěním lékařských návštěv a pro ty, kteří se bojí přece jen odlehlejší polohy penzionu, pomoc s obstaráním nákupu potravin a dalších nezbytností. Klidné stáří tak pro ně nemusí být sloganem, ale realitou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře