Reklama
reklama

Hydroponické pěstování rostlin. Stačí voda a živiny

Hydroponie je velmi důmyslný a přitom jednoduchý a logický systém pěstování rostlin. Při správném postupu pokojová zeleň pěstovaná ve vodě bujně roste a kvete všem. Díky absenci zeminy je vhodný i pro některé alergiky, v hydroponii rostliny také snáze přečkají vaši nepřítomnost.

Hydroponické pěstování není žádná novinka, používali jej již staří Egypťané. Dnes má tento důmyslný péče o pokojové rostliny důležité místo nejen v prostorách s velkými nároky na čistotu, ale i v mnohých domácnostech. Hydroponické pěstování eliminuje vlhkou zeminu, která může způsobovat problémy například lidem s alergií na plísně a jejich mikroskopické spory. Rostliny při správném postupu rostou velmi rychle a bujně, pěstování je snadné a zásoba vody rostlinám vydrží i po čas kratší dovolené. Hydroponicky lze pěstovat dokonce i zeleninu, pro ni jsou však výhodnější větší pěstební systémy.

Řada pokojových rostlin, pokud jejich výhonek vložíme do nádoby s vodou, snadno zakoření. Pak už je můžeme bez problémů pěstovat hydroponicky. Do substrátu pro hydroponické pěstování (keramzitu nebo perlitu)je zasadíme stejně jako do běžné zeminy: kořínky opatrně zasypeme materiálem tak, aby byly volně rozložené. Pouhý roztok s živinami totiž k hydroponickému pěstování nestačí. Kořeny potřebují oporu. Vhodný je tedy jakýkoli inertní materiál, který do vody neuvolňuje žádné látky a má vhodnou strukturu.

V prvních dnech po zasazení potřebují rostliny klid a stín, teprve až kořeny zesílí a rozrostou se, mohou prospívat na slunci.

Rostliny pěstované hydroponicky rostou rychle a jejich kořeny bývají velmi bujné. Není však třeba je přesazovat dříve, než zcela vyplní květináč.

I rostliny pěstované v zemině lze převést na hydroponické pěstování. Při samotném přesazování je nezbytné zbavit kořenový bal veškeré zeminy, nejprve opatrně mechanicky, potom proudem vlažné vody. Pokud jsou již rostliny zcela vyvinuté, utrpí touto změnou šok a budou potřebovat i tři měsíce v teple a při vysoké vlhkosti vzduchu, aby se zotavily. Tento postup proto není vhodný pro staré či vzácné rostliny. Staré kořeny totiž postupně odumřou a musí je nahradit nové, schopné prospívat ve změněném prostředí.

Nádoby pro hydroponické pěstování rostliny mohou být z jakéhokoli nepropustného materiálu, který nerezaví. Pouze sklo není příliš vhodné, neboť kořenům nesvědčí světlo a navíc skleněnou nádobu zanedlouho pokryje zelený povlak řas. Dočasně, než kořeny prorostou susbtrát, jej však použít lze. Typy nádob jsou buď jednoduché, nebo pro hydroponii speciálně vyráběné nádoby dvouplášťové, kde vrchní obal či dvojité dno vytváří zásobník vody pro vnitřní květináč.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře