Reklama
reklama

Hydroponické pěstování rostlin. Stačí voda a živiny

Hydroponie je velmi důmyslný a přitom jednoduchý a logický systém pěstování rostlin. Při správném postupu pokojová zeleň pěstovaná ve vodě bujně roste a kvete všem. Díky absenci zeminy je vhodný i pro některé alergiky, v hydroponii rostliny také snáze přečkají vaši nepřítomnost.

Hydroponické pěstování není žádná novinka, používali jej již staří Egypťané. Dnes má tento důmyslný péče o pokojové rostliny důležité místo nejen v prostorách s velkými nároky na čistotu, ale i v mnohých domácnostech. Hydroponické pěstování eliminuje vlhkou zeminu, která může způsobovat problémy například lidem s alergií na plísně a jejich mikroskopické spory. Rostliny při správném postupu rostou velmi rychle a bujně, pěstování je snadné a zásoba vody rostlinám vydrží i po čas kratší dovolené. Hydroponicky lze pěstovat dokonce i zeleninu, pro ni jsou však výhodnější větší pěstební systémy.

Řada pokojových rostlin, pokud jejich výhonek vložíme do nádoby s vodou, snadno zakoření. Pak už je můžeme bez problémů pěstovat hydroponicky. Do substrátu pro hydroponické pěstování (keramzitu nebo perlitu)je zasadíme stejně jako do běžné zeminy: kořínky opatrně zasypeme materiálem tak, aby byly volně rozložené. Pouhý roztok s živinami totiž k hydroponickému pěstování nestačí. Kořeny potřebují oporu. Vhodný je tedy jakýkoli inertní materiál, který do vody neuvolňuje žádné látky a má vhodnou strukturu.

V prvních dnech po zasazení potřebují rostliny klid a stín, teprve až kořeny zesílí a rozrostou se, mohou prospívat na slunci.

Rostliny pěstované hydroponicky rostou rychle a jejich kořeny bývají velmi bujné. Není však třeba je přesazovat dříve, než zcela vyplní květináč.

I rostliny pěstované v zemině lze převést na hydroponické pěstování. Při samotném přesazování je nezbytné zbavit kořenový bal veškeré zeminy, nejprve opatrně mechanicky, potom proudem vlažné vody. Pokud jsou již rostliny zcela vyvinuté, utrpí touto změnou šok a budou potřebovat i tři měsíce v teple a při vysoké vlhkosti vzduchu, aby se zotavily. Tento postup proto není vhodný pro staré či vzácné rostliny. Staré kořeny totiž postupně odumřou a musí je nahradit nové, schopné prospívat ve změněném prostředí.

Nádoby pro hydroponické pěstování rostliny mohou být z jakéhokoli nepropustného materiálu, který nerezaví. Pouze sklo není příliš vhodné, neboť kořenům nesvědčí světlo a navíc skleněnou nádobu zanedlouho pokryje zelený povlak řas. Dočasně, než kořeny prorostou susbtrát, jej však použít lze. Typy nádob jsou buď jednoduché, nebo pro hydroponii speciálně vyráběné nádoby dvouplášťové, kde vrchní obal či dvojité dno vytváří zásobník vody pro vnitřní květináč.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře