Reklama
reklama

Hydroponické pěstování rostlin. Stačí voda a živiny

Hydroponie je velmi důmyslný a přitom jednoduchý a logický systém pěstování rostlin. Při správném postupu pokojová zeleň pěstovaná ve vodě bujně roste a kvete všem. Díky absenci zeminy je vhodný i pro některé alergiky, v hydroponii rostliny také snáze přečkají vaši nepřítomnost.

Hydroponické pěstování není žádná novinka, používali jej již staří Egypťané. Dnes má tento důmyslný péče o pokojové rostliny důležité místo nejen v prostorách s velkými nároky na čistotu, ale i v mnohých domácnostech. Hydroponické pěstování eliminuje vlhkou zeminu, která může způsobovat problémy například lidem s alergií na plísně a jejich mikroskopické spory. Rostliny při správném postupu rostou velmi rychle a bujně, pěstování je snadné a zásoba vody rostlinám vydrží i po čas kratší dovolené. Hydroponicky lze pěstovat dokonce i zeleninu, pro ni jsou však výhodnější větší pěstební systémy.

Řada pokojových rostlin, pokud jejich výhonek vložíme do nádoby s vodou, snadno zakoření. Pak už je můžeme bez problémů pěstovat hydroponicky. Do substrátu pro hydroponické pěstování (keramzitu nebo perlitu)je zasadíme stejně jako do běžné zeminy: kořínky opatrně zasypeme materiálem tak, aby byly volně rozložené. Pouhý roztok s živinami totiž k hydroponickému pěstování nestačí. Kořeny potřebují oporu. Vhodný je tedy jakýkoli inertní materiál, který do vody neuvolňuje žádné látky a má vhodnou strukturu.

V prvních dnech po zasazení potřebují rostliny klid a stín, teprve až kořeny zesílí a rozrostou se, mohou prospívat na slunci.

Rostliny pěstované hydroponicky rostou rychle a jejich kořeny bývají velmi bujné. Není však třeba je přesazovat dříve, než zcela vyplní květináč.

I rostliny pěstované v zemině lze převést na hydroponické pěstování. Při samotném přesazování je nezbytné zbavit kořenový bal veškeré zeminy, nejprve opatrně mechanicky, potom proudem vlažné vody. Pokud jsou již rostliny zcela vyvinuté, utrpí touto změnou šok a budou potřebovat i tři měsíce v teple a při vysoké vlhkosti vzduchu, aby se zotavily. Tento postup proto není vhodný pro staré či vzácné rostliny. Staré kořeny totiž postupně odumřou a musí je nahradit nové, schopné prospívat ve změněném prostředí.

Nádoby pro hydroponické pěstování rostliny mohou být z jakéhokoli nepropustného materiálu, který nerezaví. Pouze sklo není příliš vhodné, neboť kořenům nesvědčí světlo a navíc skleněnou nádobu zanedlouho pokryje zelený povlak řas. Dočasně, než kořeny prorostou susbtrát, jej však použít lze. Typy nádob jsou buď jednoduché, nebo pro hydroponii speciálně vyráběné nádoby dvouplášťové, kde vrchní obal či dvojité dno vytváří zásobník vody pro vnitřní květináč.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře