Reklama
reklama

Dům za cenu panelákového bytu. Freedomky a nový typ rodinného bydlení

Nezávislé a svobodné bydlení pro rodinu. Takový byl sen předního českého fotografa Lukáše Pelecha, který se splnil ve Freedomku. Se svou rodinou se jako první přestěhoval do typu Z, který v nové podobě společnost Freedomky na jaře oficiálně přivádí na trh. Rozpočet na pořízení nízkonákladového domu s minimální ekologickou stopou přitom nepřesáhne cenu městského bytu. Jak se v takovém Freedomku žije, se dozvěděli návštěvníci Mezinárodního stavebního veletrhu v Brně.

Freedomky určené pro bydlení rodin s dětmi jsou jarní novinkou v oblasti nízkoenergetických domů. Nově nabízejí modulární řešení ve tvaru písmen Z, L, U a V v několika designových variantách o zastavěné ploše až 140 m2.

Freedomek typu Z už má reálnou podobu. Stojí nedaleko Prahy, poblíž zámku Štiřín, a nabízí komfortní bydlení na rozloze 74 m2. Majitelem domku, který je designově a funkčně promyšlen do posledního centimetru, je známý český fotograf Lukáš Pelech.

„Koupi Freedomku předcházela naše dvouletá anabáze s hledáním vhodného domu k bydlení. Když už jsme byli s výběrem téměř zoufalí, naše architektka nám napůl žertem řekla: »Tak si tam dejte třeba Freedomek.« Na druhý den jsme se rozjeli do Brna a bylo rozhodnuto,“ popisuje první setkání s Freedomky Lukáš Pelech.
Freedomek s kompletním návrhem od architekta včetně zakázkové výroby interiéru a nábytkem na míru vyšel Pelechovy na 3,2 milionu korun. „A to i přesto, že je atypický. Hodně jsme si vyhráli s jeho interiérem. Využil jsem své profesní spolupráce s řadou českých firem, máme tedy koupelnu od Jiky, židle a stoly od TONu, svítidla od Brokisu,“ doplňuje Lukáš Pelech.

Čtyři pokoje zatím manželům a jejich rok a půl staré dceři stačí. V budoucnu ale plánují připojení dalších modulů.
Podobu interiéru, který splňuje přesné požadavky náročného klienta, navrhli architekti z ateliéru Marka Jana Štěpána. Samotná stavba přitom trvala stejně dlouho jako u ostatních typů. Řemeslníci Freedomek Z postavili za dva měsíce. Do dvou dnů pak dům osadili, napojili a nachystali k bydlení.
O tom, jak se ve Freedomku žije, se dozvěděli návštěvníci Mezinárodního veletrhu v Brně přímo z úst jeho obyvatele, fotografa Lukáše Pelecha. Na místě si pak mohli prohlédnout, jak vypadá modul M.

Freedomky jsou designově promyšlené domky z kvalitních materiálů. Splňují i ty největší nároky na estetické funkční bydlení na malé ploše. Jsou jedinečné svým přístupem k myšlence moderního a svobodného bydlení, unikátním designem a použitými technologiemi. Právě v oblasti použitých materiálů a jejich zpracování jsou Freedomky na světové špičce. Získaly veškeré potřebné certifikáty kvality i použitých technologií. Díky nim nabízí uživateli téměř bezúdržbové a nízkonákladové bydlení a vyšší životnost stavby než u klasických dřevostaveb.

„Dům nepotřebuje téměř žádnou údržbu, šetří váš čas,“ podotýká Marek Jan Štěpán. Ani u větších modelů se přitom nemusí měnit difúzně otevřená stěna, jejíž tloušťka 30 cm odpovídá tepelně-izolačním vlastnostem cihlové stěny o šířce 3,6 metru.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře