Reklama
reklama

Čekání na jaro zkratí hyacinty a bylinky

Vpusťte si jaro do interiéru. A nejen otevřenými okny. Zkuste si třeba vypěstovat netradičně bylinky, dejte si kytky do pěkné vázy, při dekoracích myslete na krásné zářivé barvy.

Milujete jaro, ale chcete se vyhnout typické jarní dekoraci v podobě žlutých kuřátek, slepiček a pestrobarevných vajíček? Hledáte spíš něco jednoduššího? Naše rada: Natrhejte si květiny klidně do obyčejné sklenice. Jaro je ideálním obdobím změn. Otevíráme okna, zhluboka dýcháme, dovnitř necháváme proudit chladný vzduch, ale tvář už sem tam nastavujeme prvním jarním paprskům. Po dlouhé zimě potřebujeme změnu a především nový příval energie. Mnoho žen začíná tím, že mění prostředí, ve které žijí. Někteří se s odhodláním pustí do mytí oken nebo vymalování spíže, jiné do tepování koberců, někdo do přísné revize svého šatníku.

Stejně jako organismu, i našemu bytu prospěje očistná kúra. V čistějším interiéru bez zbytečných věcí se vám totiž bude mnohem lépe přemýšlet i žít. Jarní úklid určitě není hloupost, ale nemusíte to s ním přehánět. Můžete totiž jaro pozvat   i příjemnějším způsobem, než je uklízení: změnou interiéru a nákupem hezkých věcí. Určitě se nemusíte bát barev. „S jarem se pojí ty výrazné a optimistické, nejčastěji svěží zelená a žlutá. Parádu nadělají nejen v přírodě, ale i v interiéru, který se díky nim nádherně prozáří,“ říká mladá návrhářka interiérů Jana Kavková.

Můžete koupit i nové barevné svíčky, do koupelny pověsit ručníky veselých barev, prostřít nový ubrus, pověsit závěsy s květinovým motivem nebo na gauči vyměnit dekorativní polštářky. A potom? Jak ještě přivést jaro do interiéru? Kupte si, nebo natrhejte si, květiny První narcisy, hyacinty, modřence, tulipány, pryskyřníky, vrbové kočičky nebo jen obyčejné větvičky, které se ve váze zazelenají. Květiny nechte vyniknout nejlépe v čirých skleněných vázách, karafách, nebo třeba jen v zavařovacích sklenicích. Jestliže tíhnete k jednoduše laděnému interiéru, prosté jarní květiny se vám budou zamlouvat. Hyacinty už nyní koupíte v každém supermarketu. Vyjměte je z plastového obalu a vložte do obyčejné sklenice, nebo třeba nádobky od vypálené svíčky. Nemusíte čekat na květ, naopak si jejich krásu užívejte od samého počátku a nechte vyniknout kořenům a pučícím listům. Až vykvetou, můžete je i s listy seříznout a vložit do vyšší vázy. I vesele barevná prvosenka je posel, který zpříjemní čekání na jaro. Můžete ji pěstovat v květináčích a poté vysadit na zahradu. Není drahá a kvete od ledna až do května.

Netradiční dekoraci si můžete vytvořit i sami. Natrhejte jakékoliv větvičky, natřete nebo nastříkejte je obyčejnou bílou barvou a vložte do vázy nebo sklenice s vodou. Zanedlouho drobné zelené lístky dovedou tuto dekoraci k dokonalosti. Jaro do vašeho domova přinesou i bylinky v květináči. Nezáleží na tom, že bydlíte v paneláku, ani nevadí, že okna máte na jih a už vůbec ne, že váš byt je malý. Bylinkám můžete uvolnit místo na parapetu, mezi okny, na lednici nebo na kuchyňské lince. Také je můžete dát do závěsných květináčů na zeď. A najednou zjistíte, že mají i okrasnou funkci. A úplně nejjednodušší způsob, jak doma navodit svěží jarní atmosféru? Aroma difuzér ve svěžích barvách a elegantním designu vdechne domovu jemnou vůni lučních květin, svěžest jarního deště či třeba citrusů. Na rozdíl od květin můžete mít difuzér v interiéru celoročně a pouhou výměnou náplně měnit atmosféru bytu. Navíc je to vhodná varianta pro alergiky a ty, co nemají rádi řezané květiny.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře