Reklama
reklama

Vinaři mohou ovlivnit kvalitu svého vína. Rozbor v laboratoři nahradí analytickou sadou

Nový výzkum Mendelovy univerzity v Brně umožní vinařům zkvalitnit výrobu vína. Vědci vyvinuli speciální analytickou sadu, díky které budou moci vinaři testovat, zda má vinná réva dostatek výživy a obsahuje správné množství dusíku. Právě obsah dusíku může významně ovlivnit výslednou kvalitu vína.

Řada menších i středních vinařů často váhá, zda investovat do laboratorních rozborů, nebo jen doufat, že má réva dostatek výživy a obsahuje správné množství dusíku. Přitom právě jeho obsah může významně ovlivnit výslednou kvalitu vína. Od letošního podzimu mají vinaři i třetí možnost – vynaložit ročně 390 korun a testovat si sami doma či v provozovně nejen obsah asimilovatelného dusíku, ale i dalších látek důležitých pro kvalitu vína – titrovatelných kyselin. Vinaři tak mohou ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Sadu vyvinul Ústav vinohradnictví a vinařství na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. „Jedna sada poslouží minimálně na dvacet testů, většině vinařů by tak měla vystačit na celé vinobraní,“ říká Miloš Balga z vedení společnosti BS vinařské potřeby, která začne koncem září sadu prodávat.

Testování vzorků v laboratořích bylo až dosud jedinou možností, jak obsah asimilovatelného dusíku zjistit. Pro vinaře to však znamenalo časové nároky na cestu i finanční náklady navíc. Nová analytická sada to má změnit. „Menší nebo středně velké vinařství, které důsledně provádí analýzy na všechny odrůdy během výroby vína, mohou ušetřit i několik tisíc korun ročně. Navíc má vinař analytickou sadu doma, takže zná výsledek okamžitě,“ říká Robert Plaga, ředitel Centra transferu technologií Mendelovy univerzity v Brně.

Analytická sada obsahuje dva roztoky, titrační baňku, odměrné stříkačky a návod. Stojí 390 korun a umožňuje testování dvou hlavních složek. Především pro větší vinaře však zůstane spolupráce s laboratoří stále nutností. Kromě asimilovatelného dusíku a titrovatelných kyselin jim totiž laboratorní testy poskytují další, pro ně důležité údaje, jako jsou hodnota pH, množství zkvasitelných cukrů, případně i organické kyseliny.

Význam dusíku v hroznech

„Na rozdíl od našich sousedů v Rakousku nebo v Německu se u nás obsah dusíku v moštu bohužel příliš často neměří. Přitom obsah těchto látek je přinejmenším stejně důležitý jako sledovaný obsah cukru. Významně totiž ovlivňuje kvalitu vína,“ dodal autor sady Mojmír Baroň. Pro spolehlivý průběh alkoholového kvašení je totiž obsah asimilovatelného dusíku nutností. Pokud kvasinkám chybí výživa, proces výroby kvalitního vína (bez vedlejších nepříjemných tónů, jako je například hořčina) je ohrožen. V kritických situacích může dojít i k zastavení kvašení.

Pokud však vinař ještě před vinobraním zjistí, že hroznům dusíkaté látky chybí, může moštu výživu cíleně dodat. Zjištění požadovaného množství je přitom stěžejní. „Sypat výživu bez otestování obsahu dusíku se nevyplácí. V hroznech ho nesmí být málo, ale ani příliš mnoho – ničí se tím senzorické vlastnosti vína, mizí typické charakteristiky jednotlivých odrůd a víno ztrácí na kvalitě. Pro představu může být rozdíl v chuti a kvalitě vína stejně odlišný jako u tradičně nebo průmyslově vyráběného piva,“ přibližuje Baroň.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Komentáře