Reklama
reklama

TOP vinařským cílem roku se stalo Vinařství Chateau Lednice - Valtické podzemí

Vítězem soutěžní ankety fanoušků tuzemské a hlavně vinařské turistiky o TOP vinařský cíl roku 2013 se stalo Vinařství Chateau Lednice a Valtické podzemí. Druhé místo obsadily Vinné sklepy Valtice, a. s. a bronz získalo Vinařství U Kapličky. Soutěž pořádá Vinařský institut, s.r.o. ve spolupráci s Národním vinařským centrem.

V září a říjnu návštěvníci moravských a českých vinařství a dalších poskytovatelů služeb vinařské turistiky hodnotili navštívené turistické cíle, a vybrali tak společně TOP vinařský cíl 2013. Konečné pořadí deseti nejlepších letošního prvního ročníku je následující:

1. Vinařství Chateau Lednice - Valtické podzemí

2. Vinné sklepy Valtice, a. s.

3. Vinařství U Kapličky

4. Tetur Vladimír

5. SONBERK, a.s.

6. Hotel Kraví hora

7. Vinařství Gotberg, a. s.

8. Bukovanský mlýn

9. Historický sklep Vinařství Lacina

10. Vinařství Petr Skoupil a.s. - Vinařský dům

Vítězné Valtické Podzemí bylo pro veřejnost bylo otevřeno 1. května 2008 a už dva roky na to oživilo starou legendu místních mnichů. V současnosti je zrekonstruováno a celoročně zpřístupněno více než 760 metrů historických podzemních sklepů a chodeb, kam se vejde k pohodlnému posezení či postání u vína více než 300 návštěvníků. Kromě vína nabízí Valtické Podzemí vlastní originální gastronomické speciality, nabízí možnost teplých rautů a speciálních enogastronomických programů.

„Těší mě, že si přední příčky rozdělily velmi různorodé možnosti vinařského vyžití od vinařství tradičních s historickými kořeny, po nová moderní s odvážnou architekturou. Ve výsledcích se mísí zábava, atrakce nebo gastronomie s vážností, klidem a ryzí estetikou. Je to dokladem rozdílného pohledu a požadavků turistů na právě ten jejich TOP vinařský cíl. Důležité je, že ať má turista kritéria jakákoli, najde si na vinařské Moravě a v Čechách bez obtíží to, co je mu nejbližší, “  říká Petr Psotka, ředitel Vinařského institutu, který soutěž pořádá.

Soutěž TOP vinařský cíl 2013 probíhá letos poprvé, ale už podle zájmu hlasujících je jasné, že zde vzniká nová tradice, jak může dát široká veřejnost najevo vinařům svou spokojenost s nabízenými službami a vybrat toho vůbec nejlepšího poskytovatele služeb vinařské turistiky v České republice.

Hlasování probíhalo od 19. 9. 2013 do 31. 10. 2013, tedy v období, kdy vrcholí vinobraní, otevřené sklepy a další vinařské akce, které na sebe váží velký zájem turistů. Letní zážitky z vinařství, sklepů a naučných vinařských atrakcí jsou navíc ještě v živé paměti návštěvníků.   Do soutěže bylo nominováno 103 vinařství a vinných sklepů, které splňují podmínky Certifikace vinařské turistiky Národního vinařského centra.

Slavnostní předání ceny pro TOP vinařský cíl 2013 proběhlo 28. listopadu ve Valtickém Podzemí.

Vinařská turistika v České republice zažívá v posledních několika letech nebývalý rozmach. Do vinařských oblastí České republiky míří každoročně miliony návštěvníků, kteří si chtějí vychutnat víno přímo u vinaře, tedy tam, kde vzniká. Díky vysoké poptávce se také razantně zvýšila kvalita, množství i rozmanitost poskytovaných služeb, a tedy i potřeba lepší orientace v nabídce.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře