Reklama
reklama

Teplé počasí ohrožuje úrodu ledového vína. Někteří vinaři už radši sklízeli

Na teploty pod nulou nečekají jen lyžaři a provozovatelé lyžařských areálů. Vinaři na jižní Moravě se obávají o úrodu ledového vína a také marně čekají na teploty pod nulou. Ledové víno se totiž vyrábí z hroznů, které byly sklizeny při teplotách minus 7 °C a nižších, v průběhu sklizně a zpracování zůstaly zmrazeny.

Předpověď počasí vinařům radost nedělá. Aby mohli vyrobit ledové víno, potřebují sedmistupňový mráz alespoň dva dny po sobě. Kvůli teplému a vlhkému počasí posledních týdnů by ale hrozny mohly uhnít. Proto, pokud mráz nepřijde včas, vinaři raději z hroznů vyrobí místo ledového vína jen víno s přívlastkem pozdní sběr.

Vinař Petr Marcinčák už ledové víno sklízel až 4. ledna. To bylo v roce 2000. Letos tuto hranici překoná. "Ve vinicích máme na ledové víno ještě 6 hektarů. Počkáme ještě dva týdny, věříme, že mrznout bude,“ uvedl  Marcinčák. Hrozny jsou podle něj v dobrém stavu.

Hrozny pro ledové víno smějí vinaři sklízet jen když je mráz, bobule musí zůstat zmrzlé i během samotného zpracování. Získaný mošt musí mít nejméně 27 stupňů přírodní cukernatosti.

Ve vinařství Bunža v Bzenci naopak sklidili ledové víno už 28. listopadu. „Po pětileté přestávce jsme opět ponechali ve vinici část úrody pro sklizeň ledového vína. Konkrétně odrůdu ryzlink. Celonoční mráz příznivě umožnil sklizeň. Výsledek, šťáva o cukernatosti 31 stupňů je výborný,“ uvedli zástupci vinařství.

Ledové víno je typ vína s přívlastkem, které bylo vyrobeno ze zmrzlých hroznů. Ledová vína jsou charakteristická výrazným aroma, nižším obsahem alkoholu (8–9 %) a vysokým zbytkem cukru. Obvykle se plní do malých lahví, jejichž cena však odpovídá obvykle vysoké kvalitě ledových vín, technologické náročnosti výroby a především nízké výlisnosti (pouze kolem 20 %) při zpracování zmrzlých hroznů. Chuťový zážitek a prestiž tohoto vína však zláká nejednoho znalce vín, poslední dobou se na ledová vína stále častěji obrací i laická veřejnost a milovníci vína.

Nejstarší dochované záznamy o výrobě ledového vína pochází z roku 1794 z oblasti Franconia, kdy k jeho výrobě zřejmě přispěl nenadálý mráz. K většímu rozšíření výroby ledových vín došlo v průběhu 20. století, kdy se začalo vyrábět ve většině severských vinařských států. Mezi nejznámější výrobce patří zejména Německo, dále pak Švýcarsko, Rakousko, Slovinsko a od roku 1983 i Kanada.

V Česku se s výrobou ledových vín začalo v druhé polovině devadesátých let 20. století, mezi přívlastková vína byla oficiálně zařazena novelou vinařského zákona až v roce 2000.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře