Reklama
reklama

Sklepní uličky lákají milovníky vína na Moravu i do Rakouska

Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava připravila v rámci projektu „Otevřené sklepní uličky vyprávějí příběhy“ překvapení pro zájemce o víno a vše, co s jeho výrobou souvisí. Přímo do TOP sklepních uliček v Bořeticích, Prušánkách, Pavlově, Novém Šaldorfu-Sedlešovicích, ale i do Louckého kláštera ve Znojmě umístila výstavní expozice, které jsou postupně zpřístupňovány veřejnosti. Budou otevřeny až do konce října 2013.

Svobodná republika kravihorských vinařů - recesistické akce spojené s fungováním „Svobodné spolkové republiky Kraví hora“ udělaly z malé vesnice Bořetice na Břeclavsku doslova pojem. „V souvislosti s vínem na jižní Moravě jen stěží někde narazíte na pasovou povinnost při překračování hranic vinařského okrsku, na nutná razítka, o ústavě republiky a hymně ani nemluvě,“ říká manažerka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Monika Hlávková. Kravihorská republika vydala i poštovní známky a propagační materiály. Platidlem je kravihorec, který má v přepočtu cenu jednoho eura a je krytý vínem pokladu republiky.

O nechorských sklepech a búdách - Prušánky jsou největší vinohradnickou a vinařskou obcí v Podluží. Ve výstavní expozici v Obecním sklepě zahrádkářů v části obce Nechory se můžete seznámit se zvyky, které od nepaměti provázely život a práci ve vinohradu. Dozvíte se, co znamená „zarážení hory“, kdo byl hotař a mnoho dalších zajímavostí. Areál vinných sklepů v Nechorách je zcela svébytným urbanistickým útvarem. V této ojedinělé lokalitě nikdo nebydlí, všechna stavení slouží k výrobě vína. Zrají zde zejména hrozny bílých aromatických odrůd.

Jak se dělá víno - malebná obec Pavlov se rozkládá na východním úpatí nejvyššího vrchu Pálavy – Děvína. Vinařská tradice sahající až do 15. století je dodnes velmi živá. Každého zde upoutají nádherné vinné sklepy s barokními štíty. Výstavní expozice názorně představuje, co se děje s vínem ve sklepě. Zjistíte, kdo byli a kde žili habáni a dozvíte se spoustu zajímavostí o oblíbených odrůdách Aurelius či Pálava.

O víně a písku Modrých sklepů - každý, kdo má alespoň trochu ponětí o víně, bezpochyby ví, kde se nacházejí tzv. Modré sklepy. Určitě jste uhádli – jsou v obci Nový Šaldorf-Sedlešovice v těsném sousedství bývalého královského města Znojma. Od ostatních vinařských areálů je odlišuje technika jejich vybudování. Byly vyhloubeny v namodralém pískovci, který zde zanechalo třetihorní moře.

Sklepní uličky vyprávějí příběhy - expozice ve výstavní síni Louckého kláštera ve Znojmě pojednává o historii pěstování vinné révy na jižní Moravě a ve Weinviertelu. Klade důraz zejména na jednotlivé podoblasti a funkci sklepních uliček. Část expozice je věnována tématu „víno a zdraví“. Výstava bude zpřístupněna v pátek 28. června 2013 a v příštím roce ji můžete zhlédnout rovněž v Brně.

Veškeré informace na výstavách jsou k dispozici v českém a německém jazyce. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé ztvárnění jednotlivých expozic a na moderní interaktivní prvky.

Také v partnerském regionu Weinviertel se nachází více než 1 100 sklepních uliček. V některých stojí jen pár lisoven, některé jsou zase velké jako celá vesnice. Jejich význam jako skladovací prostor pro víno a další vypěstované produkty sice poklesl, ale dodnes jsou to místa setkání vinařů a milovníků vína za účelem ochutnávky, třeba oblíbeného Veltlínského zeleného. V mnoha místech probíhají organizované prohlídky sklepních uliček pro návštěvníky a zajímavé akce. (s využitím brnozurnal.cz)

Autor: 
redakce
Aktuálně
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Komentáře