Reklama
reklama

Sklepní uličky lákají milovníky vína na Moravu i do Rakouska

Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava připravila v rámci projektu „Otevřené sklepní uličky vyprávějí příběhy“ překvapení pro zájemce o víno a vše, co s jeho výrobou souvisí. Přímo do TOP sklepních uliček v Bořeticích, Prušánkách, Pavlově, Novém Šaldorfu-Sedlešovicích, ale i do Louckého kláštera ve Znojmě umístila výstavní expozice, které jsou postupně zpřístupňovány veřejnosti. Budou otevřeny až do konce října 2013.

Svobodná republika kravihorských vinařů - recesistické akce spojené s fungováním „Svobodné spolkové republiky Kraví hora“ udělaly z malé vesnice Bořetice na Břeclavsku doslova pojem. „V souvislosti s vínem na jižní Moravě jen stěží někde narazíte na pasovou povinnost při překračování hranic vinařského okrsku, na nutná razítka, o ústavě republiky a hymně ani nemluvě,“ říká manažerka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Monika Hlávková. Kravihorská republika vydala i poštovní známky a propagační materiály. Platidlem je kravihorec, který má v přepočtu cenu jednoho eura a je krytý vínem pokladu republiky.

O nechorských sklepech a búdách - Prušánky jsou největší vinohradnickou a vinařskou obcí v Podluží. Ve výstavní expozici v Obecním sklepě zahrádkářů v části obce Nechory se můžete seznámit se zvyky, které od nepaměti provázely život a práci ve vinohradu. Dozvíte se, co znamená „zarážení hory“, kdo byl hotař a mnoho dalších zajímavostí. Areál vinných sklepů v Nechorách je zcela svébytným urbanistickým útvarem. V této ojedinělé lokalitě nikdo nebydlí, všechna stavení slouží k výrobě vína. Zrají zde zejména hrozny bílých aromatických odrůd.

Jak se dělá víno - malebná obec Pavlov se rozkládá na východním úpatí nejvyššího vrchu Pálavy – Děvína. Vinařská tradice sahající až do 15. století je dodnes velmi živá. Každého zde upoutají nádherné vinné sklepy s barokními štíty. Výstavní expozice názorně představuje, co se děje s vínem ve sklepě. Zjistíte, kdo byli a kde žili habáni a dozvíte se spoustu zajímavostí o oblíbených odrůdách Aurelius či Pálava.

O víně a písku Modrých sklepů - každý, kdo má alespoň trochu ponětí o víně, bezpochyby ví, kde se nacházejí tzv. Modré sklepy. Určitě jste uhádli – jsou v obci Nový Šaldorf-Sedlešovice v těsném sousedství bývalého královského města Znojma. Od ostatních vinařských areálů je odlišuje technika jejich vybudování. Byly vyhloubeny v namodralém pískovci, který zde zanechalo třetihorní moře.

Sklepní uličky vyprávějí příběhy - expozice ve výstavní síni Louckého kláštera ve Znojmě pojednává o historii pěstování vinné révy na jižní Moravě a ve Weinviertelu. Klade důraz zejména na jednotlivé podoblasti a funkci sklepních uliček. Část expozice je věnována tématu „víno a zdraví“. Výstava bude zpřístupněna v pátek 28. června 2013 a v příštím roce ji můžete zhlédnout rovněž v Brně.

Veškeré informace na výstavách jsou k dispozici v českém a německém jazyce. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé ztvárnění jednotlivých expozic a na moderní interaktivní prvky.

Také v partnerském regionu Weinviertel se nachází více než 1 100 sklepních uliček. V některých stojí jen pár lisoven, některé jsou zase velké jako celá vesnice. Jejich význam jako skladovací prostor pro víno a další vypěstované produkty sice poklesl, ale dodnes jsou to místa setkání vinařů a milovníků vína za účelem ochutnávky, třeba oblíbeného Veltlínského zeleného. V mnoha místech probíhají organizované prohlídky sklepních uliček pro návštěvníky a zajímavé akce. (s využitím brnozurnal.cz)

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře