Reklama
reklama

Jak pít víno? Poradíme v sedmi krocích

Víno se u nás stává stále populárnějším nápojem. Ne každý ale umí víno správně pít. Naučte se s námi rozeznávat, jaké víno se hodí na jakou příležitost, ale i to, jak držet skleničku a při jaké teplotě víno podávat.

Krok 1: Bílé nebo červené? Samozřejmě záleží na Vašich preferencích, ale také na příležitosti, při které víno pijete. Pokud chcete pít víno v průběhu dne, doporučujeme spíše vína bílá. Jsou lehčí a osvěžující, navíc pomáhají v trávení, takže jsou vhodná třeba k obědu. To samé platí i pro vína růžová a šumivá. Červená vína jsou těžší, většinou v vyšším obsahem alkoholu, jejich chuť je výraznější. Proto je doporučujeme spíše na večer, kdy Vám pomohou v relaxaci a dostanou Vás do příjemného rozpoložení.

Krok 2: Jakou teplotu by mělo víno mít? Tady platí jiná pravidla pro vína červená a vína bílá. Často se říká, že červené víno by se mělo podávat při pokojové teplotě. To ale neznamená, že si červené víno otevřete rovnou ze skříně v obýváku, ve kterém máte 25 stupňů. V takovém případě by se Vám stalo, že alkohol bude v chuti vína nejvýraznější. Ideální teplota pro podávání červeného vína je okolo 16°C. Těžší vína můžete podávat při teplotě 18°C, mladá červená vína naopak vychlaďte na 12°C. Počítejte také s tím, že v průběhu pití se vína zahřejí, takže je klidně vychlaďte na teplotu o 2 stupně nižší. Bílá i růžová vína se běžně podávají při teplotě okolo 8°C.

Krok 3: Není to ale jenom teplota, která je při podávání vína důležitá. U bílých nebo růžových vín vůbec nevadí, pokud láhev otevřete a rovnou si nalijete skleničku. Pokud si ale chcete vychutnat víno červené, doporučujeme ho otevřít pár hodin před konzumací. Chuť vína se tak lépe rozvine.

Krok 4: Chcete při pití vína vypadat jako znalec? Pak nedělejte to, že vezmete skleničkou a rovnou se z ní napijete. Všímejte si i jiný vlastností vína než jenom chuti: Skleničku držte zásadně za nožku nebo patu. Nikdy ji nedržte uprostřed, víno byste tak zahřívali. Všimněte si barvy vína. Skleničku si dejte proti bílému pozadí (stěně) a zkontrolujte, zda ve víně neplavou nečistoty a má jasnou barvu. Vínem ve skleničce zakružte, víno se dostane na stěny sklenice a vy můžete pozorovat, jak po stěnách stéká zpátky. Čím víno stéká zpátky rychleji, tím méně je v něm alkoholu. K vínu si přivoňte. Klidně nos strčte až do skleničky. Až teď přichází ochutnávka. Vlijte si malé množství vína do úst, ale nepolykejte ho hned. Víno klidně převalujte po jazyku, aby se dostalo ke všem chuťovým buňkám. Při tom se můžete i zlehka nadechnout. Někteří vinaři doporučují víno kousat. Jak poslední krok zbývá víno polknout. Chutná Vám nebo ne? Víno nikdy nepijte sami, ale v příjemné společnosti.

Krok 5: Nikdy si nedávejte víno na lačný žaludek, výborně se k vínu hodí třeba sýry, veka nebo olivy a oříšky.

Krok 6: Víno nemíchejte s jinými druhy alkoholu.

Krok 7: Klidně přecházejte od bílého vína k červenému a naopak, ale dodržujte zásadu, abyste vína pili od nemladšího a nejlehčího ke starším a těžším.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře