Reklama
reklama

Jak pít víno? Poradíme v sedmi krocích

Víno se u nás stává stále populárnějším nápojem. Ne každý ale umí víno správně pít. Naučte se s námi rozeznávat, jaké víno se hodí na jakou příležitost, ale i to, jak držet skleničku a při jaké teplotě víno podávat.

Krok 1: Bílé nebo červené? Samozřejmě záleží na Vašich preferencích, ale také na příležitosti, při které víno pijete. Pokud chcete pít víno v průběhu dne, doporučujeme spíše vína bílá. Jsou lehčí a osvěžující, navíc pomáhají v trávení, takže jsou vhodná třeba k obědu. To samé platí i pro vína růžová a šumivá. Červená vína jsou těžší, většinou v vyšším obsahem alkoholu, jejich chuť je výraznější. Proto je doporučujeme spíše na večer, kdy Vám pomohou v relaxaci a dostanou Vás do příjemného rozpoložení.

Krok 2: Jakou teplotu by mělo víno mít? Tady platí jiná pravidla pro vína červená a vína bílá. Často se říká, že červené víno by se mělo podávat při pokojové teplotě. To ale neznamená, že si červené víno otevřete rovnou ze skříně v obýváku, ve kterém máte 25 stupňů. V takovém případě by se Vám stalo, že alkohol bude v chuti vína nejvýraznější. Ideální teplota pro podávání červeného vína je okolo 16°C. Těžší vína můžete podávat při teplotě 18°C, mladá červená vína naopak vychlaďte na 12°C. Počítejte také s tím, že v průběhu pití se vína zahřejí, takže je klidně vychlaďte na teplotu o 2 stupně nižší. Bílá i růžová vína se běžně podávají při teplotě okolo 8°C.

Krok 3: Není to ale jenom teplota, která je při podávání vína důležitá. U bílých nebo růžových vín vůbec nevadí, pokud láhev otevřete a rovnou si nalijete skleničku. Pokud si ale chcete vychutnat víno červené, doporučujeme ho otevřít pár hodin před konzumací. Chuť vína se tak lépe rozvine.

Krok 4: Chcete při pití vína vypadat jako znalec? Pak nedělejte to, že vezmete skleničkou a rovnou se z ní napijete. Všímejte si i jiný vlastností vína než jenom chuti: Skleničku držte zásadně za nožku nebo patu. Nikdy ji nedržte uprostřed, víno byste tak zahřívali. Všimněte si barvy vína. Skleničku si dejte proti bílému pozadí (stěně) a zkontrolujte, zda ve víně neplavou nečistoty a má jasnou barvu. Vínem ve skleničce zakružte, víno se dostane na stěny sklenice a vy můžete pozorovat, jak po stěnách stéká zpátky. Čím víno stéká zpátky rychleji, tím méně je v něm alkoholu. K vínu si přivoňte. Klidně nos strčte až do skleničky. Až teď přichází ochutnávka. Vlijte si malé množství vína do úst, ale nepolykejte ho hned. Víno klidně převalujte po jazyku, aby se dostalo ke všem chuťovým buňkám. Při tom se můžete i zlehka nadechnout. Někteří vinaři doporučují víno kousat. Jak poslední krok zbývá víno polknout. Chutná Vám nebo ne? Víno nikdy nepijte sami, ale v příjemné společnosti.

Krok 5: Nikdy si nedávejte víno na lačný žaludek, výborně se k vínu hodí třeba sýry, veka nebo olivy a oříšky.

Krok 6: Víno nemíchejte s jinými druhy alkoholu.

Krok 7: Klidně přecházejte od bílého vína k červenému a naopak, ale dodržujte zásadu, abyste vína pili od nemladšího a nejlehčího ke starším a těžším.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře