Reklama
reklama

Burčákomat, který chladí a zpomaluje proces kvašení, získal evropský patent

Pojízdná chladnička, která slibuje vždy kvalitní burčák. To je Burčákomat, patent vinařství Chateau Lednice, které nerezové tanky rozmísťuje už po více než šedesáti místech v republice. Burčákomaty nyní získaly evropský patent. Nápad  spočívá v chlazení nápoje. To zpomalí proces kvašení a burčák tak v automatu vydrží čerstvý. Evropský certifikát nyní technologii poskytne ochranu.

Za nápadem vytvořit burčákomat stojí moravské Vinařství Chateau Lednice. Má vinotéky i na severu Čech a chtělo i stovky kilometrů od jižní Moravy zákazníkům nabídnout kvalitní burčák.  Burčákomat je vlastně dvojitá nerezová nádoba s chladicím zařízením. Díky chlazení burčákomat zpomaluje proces kvašení a mošt nám vydrží v dobrém stavu třeba i týden.  Technologie nyní získala evropský certifikát průmyslového vzoru, který chrání nová technická řešení pro předměty menšího ekonomického významu, a poskytuje jim tak rychlejší a levnější ochranu než je klasický patent.

Burčák je meziproduktem při výrobě každého vína, ale je specialitou Čech a Moravy. Podle vinařského zákona ale lze burčák nabízet k přímé konzumaci mezi 1. srpnem a 30. listopadem. Díky možnosti uchovat nápoj čerstvý uvažuje firma i o umístění burčákomatů na Slovensko.

Burčák nesnáší světlo a teplo, které ničí jeho chuť i blahodárné účinky. Proto přišli s burčákomaty, které nápoj udrží podchlazený, aby ho bylo možné bez úhony dopravit domů a tam ho v klidu vypít. „Je v temnu a  zchlazený na 4 stupně Celsia. Kvasný proces je tak pozastaven a zákazník si může doma sám po nalití do džbánku vychytat správný okamžik dozrání burčáku,“ poradil prodejce Antonín Vorlíček.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Komentáře