Reklama
reklama

Burčákomat, který chladí a zpomaluje proces kvašení, získal evropský patent

Pojízdná chladnička, která slibuje vždy kvalitní burčák. To je Burčákomat, patent vinařství Chateau Lednice, které nerezové tanky rozmísťuje už po více než šedesáti místech v republice. Burčákomaty nyní získaly evropský patent. Nápad  spočívá v chlazení nápoje. To zpomalí proces kvašení a burčák tak v automatu vydrží čerstvý. Evropský certifikát nyní technologii poskytne ochranu.

Za nápadem vytvořit burčákomat stojí moravské Vinařství Chateau Lednice. Má vinotéky i na severu Čech a chtělo i stovky kilometrů od jižní Moravy zákazníkům nabídnout kvalitní burčák.  Burčákomat je vlastně dvojitá nerezová nádoba s chladicím zařízením. Díky chlazení burčákomat zpomaluje proces kvašení a mošt nám vydrží v dobrém stavu třeba i týden.  Technologie nyní získala evropský certifikát průmyslového vzoru, který chrání nová technická řešení pro předměty menšího ekonomického významu, a poskytuje jim tak rychlejší a levnější ochranu než je klasický patent.

Burčák je meziproduktem při výrobě každého vína, ale je specialitou Čech a Moravy. Podle vinařského zákona ale lze burčák nabízet k přímé konzumaci mezi 1. srpnem a 30. listopadem. Díky možnosti uchovat nápoj čerstvý uvažuje firma i o umístění burčákomatů na Slovensko.

Burčák nesnáší světlo a teplo, které ničí jeho chuť i blahodárné účinky. Proto přišli s burčákomaty, které nápoj udrží podchlazený, aby ho bylo možné bez úhony dopravit domů a tam ho v klidu vypít. „Je v temnu a  zchlazený na 4 stupně Celsia. Kvasný proces je tak pozastaven a zákazník si může doma sám po nalití do džbánku vychytat správný okamžik dozrání burčáku,“ poradil prodejce Antonín Vorlíček.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře