Reklama
reklama

V Hustopečích oslavují rozkvetlé mandloně

Jaro pomalu klepe na dveře a s ním i první sněženky, bledule, krokusy a další jarní flóra. Po zimním spánku se velmi brzy probouzí také mandloně, stromy, s nimiž se ve střední Evropě příliš nesetkáte. Právě protoje také mandloňový sad v Hustopečích nejen středoevropskou raritou, ale také velmi oblíbeným místem všech jihomoravských výletníků, kteří se již nemohou dočkat teplých dní.

Mandloňové sady v Hustopečích se rozkládají přibližně na 4 hektarech a čítají zhruba tisícovku stromů. V době největšího rozvoje v šedesátých letech minulého století však měly rozlohu přes 180 hektarů a stromů jste napočítali na 50 tisíc. Sady patřily čokoládovně Zora Olomouc, která mandle využívala pro výrobu svých cukrovinek. Postupně však mandloně začaly ustupovat více perspektivním meruňkám, až se v osmdesátých letech dostaly na dnešní rozlohu. Spolu se změnou společenských a ekonomických podmínek po listopadu1989 přestal být zájem i o úrodu z těchto sadů, až zůstaly zcela nevyužívané a neudržované, a dokonce v některých letech ani nevykvetly.

Od roku 2007 však město Hustopeče začalo intenzivně pracovat na jejich záchraně a nyní těží z turistického ruchu. Vznikla naučná stezka a v roce 2012 do sadu přibyla také čtrnáctimetrová rozhledna, z níž je vidět daleko do kraje – například na Pálavu. Mandloně patří neodmyslitelně do života všech hustopečských obyvatel – rok co rok je například pořádaná soutěž o to, kdo uhodne datum, kdy sady začnou kvést. Pravidelnost totiž v kvetení nehledejte. Loni vykvetly sady s prvními teplejšími paprsky již 8. března, rok předtím si však daly načas a až do 19. dubna jste jediný kvítek nenašli. Právě proto je celá soutěž tak zajímavá. Každoročně se také v Hustopečích konají Slavnosti mandloní a vína. Ty letošní s pořadovým číslem čtyři vypuknou v sobotu 28. března jak na hlavním Dukelském náměstí, tak v samotných mandloňových hájích. Ovšem již od 23. do 27. března potěší všechny mlsné jazýčky nabídka vybraných hustopečských restaurací, které připraví speciální mandlové menu.

V sobotu 28. března se na Dukelském náměstí budou konat velikonoční trhy, k nimž bude vyhrávat jarmareční kapela Kabrňáci, folklórní soubor Krejcárek a skupina Pool Litters. Vína od místních vinařů bude možné ochutnat po celý den ve Stálé vinařské expozici, odpoledne potom budou svá vína prezentovat na nádvoří domu U Synků vinaři z Vinařské uličky a otevřeny budou i sklepy v ulici Na Hradbách.

V domě U Synků bude připraven Velikonoční muzejní bazar s výstavou jarních aranžmá a z nádvoří se bude v 10 a 11 hodin vyrážet na procházku s průvodcem Mandloňovou stezkou na rozhlednu, k mandloním se ale samozřejmě můžete vydat i individuálně.

Na své si přijdou i milovníci dobrého jídla, hlavně mandlových specialit. Od 14 hodin na ně čeká na Dukelském náměstí kulinářská show nebo vyhlášení soutěže o nejlepší mandlový dezert, které se můžete zúčastnit i vy. Stačí jen v sobotu v jednu hodinu odpoledne donést svůj výtvor do označeného stánku, přidat k němu jmenovku a název a pak už jen doufat, že právě ten váš vybere odborná porota jako ten nejlahodnější. Vítězný recept bude zveřejněn v Hustopečských listech a vítěz obdrží řád Zlaté mandle a další zajímavé ceny.

Slavnosti zakončí o půl osmé večer koncert kapely Katapult ve společenském domě v Herbenově ulici. A ještě jedna pozitivní zpráva nakonec. Mandloňové sady se opět rozrostou! Město totiž na začátku února schválilo vysazení tří set nových mladých mandloní. Jakmile koupí pozemek od soukromého vlastníka, začne výsadba. A to by mohlo být již v květnu tohoto roku. Příští rok tak čeká všechny jarní výletníky, turisty i cestovatele po dálnici D2 ještě krásnější pohled na místní stráně obsypané bílo- -růžovými květy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře