Reklama
reklama

V Hustopečích oslavují rozkvetlé mandloně

Jaro pomalu klepe na dveře a s ním i první sněženky, bledule, krokusy a další jarní flóra. Po zimním spánku se velmi brzy probouzí také mandloně, stromy, s nimiž se ve střední Evropě příliš nesetkáte. Právě protoje také mandloňový sad v Hustopečích nejen středoevropskou raritou, ale také velmi oblíbeným místem všech jihomoravských výletníků, kteří se již nemohou dočkat teplých dní.

Mandloňové sady v Hustopečích se rozkládají přibližně na 4 hektarech a čítají zhruba tisícovku stromů. V době největšího rozvoje v šedesátých letech minulého století však měly rozlohu přes 180 hektarů a stromů jste napočítali na 50 tisíc. Sady patřily čokoládovně Zora Olomouc, která mandle využívala pro výrobu svých cukrovinek. Postupně však mandloně začaly ustupovat více perspektivním meruňkám, až se v osmdesátých letech dostaly na dnešní rozlohu. Spolu se změnou společenských a ekonomických podmínek po listopadu1989 přestal být zájem i o úrodu z těchto sadů, až zůstaly zcela nevyužívané a neudržované, a dokonce v některých letech ani nevykvetly.

Od roku 2007 však město Hustopeče začalo intenzivně pracovat na jejich záchraně a nyní těží z turistického ruchu. Vznikla naučná stezka a v roce 2012 do sadu přibyla také čtrnáctimetrová rozhledna, z níž je vidět daleko do kraje – například na Pálavu. Mandloně patří neodmyslitelně do života všech hustopečských obyvatel – rok co rok je například pořádaná soutěž o to, kdo uhodne datum, kdy sady začnou kvést. Pravidelnost totiž v kvetení nehledejte. Loni vykvetly sady s prvními teplejšími paprsky již 8. března, rok předtím si však daly načas a až do 19. dubna jste jediný kvítek nenašli. Právě proto je celá soutěž tak zajímavá. Každoročně se také v Hustopečích konají Slavnosti mandloní a vína. Ty letošní s pořadovým číslem čtyři vypuknou v sobotu 28. března jak na hlavním Dukelském náměstí, tak v samotných mandloňových hájích. Ovšem již od 23. do 27. března potěší všechny mlsné jazýčky nabídka vybraných hustopečských restaurací, které připraví speciální mandlové menu.

V sobotu 28. března se na Dukelském náměstí budou konat velikonoční trhy, k nimž bude vyhrávat jarmareční kapela Kabrňáci, folklórní soubor Krejcárek a skupina Pool Litters. Vína od místních vinařů bude možné ochutnat po celý den ve Stálé vinařské expozici, odpoledne potom budou svá vína prezentovat na nádvoří domu U Synků vinaři z Vinařské uličky a otevřeny budou i sklepy v ulici Na Hradbách.

V domě U Synků bude připraven Velikonoční muzejní bazar s výstavou jarních aranžmá a z nádvoří se bude v 10 a 11 hodin vyrážet na procházku s průvodcem Mandloňovou stezkou na rozhlednu, k mandloním se ale samozřejmě můžete vydat i individuálně.

Na své si přijdou i milovníci dobrého jídla, hlavně mandlových specialit. Od 14 hodin na ně čeká na Dukelském náměstí kulinářská show nebo vyhlášení soutěže o nejlepší mandlový dezert, které se můžete zúčastnit i vy. Stačí jen v sobotu v jednu hodinu odpoledne donést svůj výtvor do označeného stánku, přidat k němu jmenovku a název a pak už jen doufat, že právě ten váš vybere odborná porota jako ten nejlahodnější. Vítězný recept bude zveřejněn v Hustopečských listech a vítěz obdrží řád Zlaté mandle a další zajímavé ceny.

Slavnosti zakončí o půl osmé večer koncert kapely Katapult ve společenském domě v Herbenově ulici. A ještě jedna pozitivní zpráva nakonec. Mandloňové sady se opět rozrostou! Město totiž na začátku února schválilo vysazení tří set nových mladých mandloní. Jakmile koupí pozemek od soukromého vlastníka, začne výsadba. A to by mohlo být již v květnu tohoto roku. Příští rok tak čeká všechny jarní výletníky, turisty i cestovatele po dálnici D2 ještě krásnější pohled na místní stráně obsypané bílo- -růžovými květy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře