Reklama
reklama

V Hustopečích oslavují rozkvetlé mandloně

Jaro pomalu klepe na dveře a s ním i první sněženky, bledule, krokusy a další jarní flóra. Po zimním spánku se velmi brzy probouzí také mandloně, stromy, s nimiž se ve střední Evropě příliš nesetkáte. Právě protoje také mandloňový sad v Hustopečích nejen středoevropskou raritou, ale také velmi oblíbeným místem všech jihomoravských výletníků, kteří se již nemohou dočkat teplých dní.

Mandloňové sady v Hustopečích se rozkládají přibližně na 4 hektarech a čítají zhruba tisícovku stromů. V době největšího rozvoje v šedesátých letech minulého století však měly rozlohu přes 180 hektarů a stromů jste napočítali na 50 tisíc. Sady patřily čokoládovně Zora Olomouc, která mandle využívala pro výrobu svých cukrovinek. Postupně však mandloně začaly ustupovat více perspektivním meruňkám, až se v osmdesátých letech dostaly na dnešní rozlohu. Spolu se změnou společenských a ekonomických podmínek po listopadu1989 přestal být zájem i o úrodu z těchto sadů, až zůstaly zcela nevyužívané a neudržované, a dokonce v některých letech ani nevykvetly.

Od roku 2007 však město Hustopeče začalo intenzivně pracovat na jejich záchraně a nyní těží z turistického ruchu. Vznikla naučná stezka a v roce 2012 do sadu přibyla také čtrnáctimetrová rozhledna, z níž je vidět daleko do kraje – například na Pálavu. Mandloně patří neodmyslitelně do života všech hustopečských obyvatel – rok co rok je například pořádaná soutěž o to, kdo uhodne datum, kdy sady začnou kvést. Pravidelnost totiž v kvetení nehledejte. Loni vykvetly sady s prvními teplejšími paprsky již 8. března, rok předtím si však daly načas a až do 19. dubna jste jediný kvítek nenašli. Právě proto je celá soutěž tak zajímavá. Každoročně se také v Hustopečích konají Slavnosti mandloní a vína. Ty letošní s pořadovým číslem čtyři vypuknou v sobotu 28. března jak na hlavním Dukelském náměstí, tak v samotných mandloňových hájích. Ovšem již od 23. do 27. března potěší všechny mlsné jazýčky nabídka vybraných hustopečských restaurací, které připraví speciální mandlové menu.

V sobotu 28. března se na Dukelském náměstí budou konat velikonoční trhy, k nimž bude vyhrávat jarmareční kapela Kabrňáci, folklórní soubor Krejcárek a skupina Pool Litters. Vína od místních vinařů bude možné ochutnat po celý den ve Stálé vinařské expozici, odpoledne potom budou svá vína prezentovat na nádvoří domu U Synků vinaři z Vinařské uličky a otevřeny budou i sklepy v ulici Na Hradbách.

V domě U Synků bude připraven Velikonoční muzejní bazar s výstavou jarních aranžmá a z nádvoří se bude v 10 a 11 hodin vyrážet na procházku s průvodcem Mandloňovou stezkou na rozhlednu, k mandloním se ale samozřejmě můžete vydat i individuálně.

Na své si přijdou i milovníci dobrého jídla, hlavně mandlových specialit. Od 14 hodin na ně čeká na Dukelském náměstí kulinářská show nebo vyhlášení soutěže o nejlepší mandlový dezert, které se můžete zúčastnit i vy. Stačí jen v sobotu v jednu hodinu odpoledne donést svůj výtvor do označeného stánku, přidat k němu jmenovku a název a pak už jen doufat, že právě ten váš vybere odborná porota jako ten nejlahodnější. Vítězný recept bude zveřejněn v Hustopečských listech a vítěz obdrží řád Zlaté mandle a další zajímavé ceny.

Slavnosti zakončí o půl osmé večer koncert kapely Katapult ve společenském domě v Herbenově ulici. A ještě jedna pozitivní zpráva nakonec. Mandloňové sady se opět rozrostou! Město totiž na začátku února schválilo vysazení tří set nových mladých mandloní. Jakmile koupí pozemek od soukromého vlastníka, začne výsadba. A to by mohlo být již v květnu tohoto roku. Příští rok tak čeká všechny jarní výletníky, turisty i cestovatele po dálnici D2 ještě krásnější pohled na místní stráně obsypané bílo- -růžovými květy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře