Reklama
reklama

Tipy na víkend: Kam se vydat za oslavami masopustu?

Masopust je svátek bujarého veselí, jídla a masek a jeho oslavy připadají mezi Vánoce a Velikonoce. Je provoněný koblížky, slaninou a „něčím ostřejším“, aby lidem na mrazu nebyla zima.

Naši předkové masopust dodržovali s větším zápalem než my, ostatně jako mnohé další lidové slavnosti, které dnes jsou dodržovány již jen okrajově. Přesto ale, obzvláště u nás na Moravě, masopust stále žije. Kam se na něj tedy letos vydat?

Většina masopustních rejů sice proběhla již minulou sobotu, další města a obce však pořádají oslavy také tento či příští víkend. Proto pokud jste minulý týden „zaspali“, anebo si chcete zpříjemnit další víkend povedenými taškařicemi, využijte naše tipy, kam vyrazit za masopustní zábavou.

V Mikulově na vás v sobotu 21. února čeká již od 9.30 hodin tradiční fašanková obchůzka. Podle organizátorů z Národopisného spolku Pálava jsou vítaní návštěvníci v maskách i bez nich. Oslavy se konají na hlavním náměstí a k tanci a poslechu hraje dechová muzika Mikulovanka. Večerní program začíná v 18 hodin a je připraveno posezení ve vinném sklepě Pod Kozím hrádkem s Neoveskou cimbálovou muzikou.

V sobotu 21. února pořádají Dolní Věstonice fašankový průvod masek s večerní zábavou. Průvod začíná v jednu hodinu před Obecním úřadem a od osmi hodin večer pak v místním kulturním domě vypukne fašanková zábava.

Také v Drnholci se v sobotu 21. února sejde od jedné hodiny maskovaný fašankový průvod, který bude zakončen slavnostním pochováním basy a večerní zábavou.

Ve Znojmě pořádá fašankovou zábavu Hotel Morava, kde se od půl osmé večer bude tancovat v maskách i bez nich. Na programu je tradiční pochovávání basy a kobližková.

V Olešnici pořádají v sobotu 21. února od 14 hodin odpoledne karnevalové odpoledne, kde si maskovaných oslav mohou užít nejen dospělí, ale především děti. Akce se koná v místním kulturním domě. Dětský karneval pořádají tentýž den také v Domě dětí a mládeže ve Vyškově (akce začíná od půl třetí odpoledne).

Na tradiční zabijačkové speciality vsázejí v Blansku, kde budou v sobotu 21. února pro návštěvníky zámeckého parku připraveny zabijačkové hody. Kromě masa nebude chybět ani svařák a medovina.

Masopustním průvodem a zabijačkou zachovávají tradici také ve Svitávce, kde zvou návštěvníky k masopustnímu průvodu, který bude procházet ulicemi 28. února od 13 hodin. Akce bude zakončena v Kavárně Pod Dubem, kde na účastníky čekají zabijačkové hody. Speciality můžete nejen ochutnat přímo na místě, ale i zakoupit domů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Komentáře