Reklama
reklama

Poradenské středisko pro úsporné vytápění a větrání

Mnoho lidí by si přálo, aby nemuseli platit za nakupované energie, které v rodinném rozpočtu hrají značnou roli. Říkají si, být tak energeticky nezávislý, to by bylo! Věřte nebo nevěřte, dosáhnout tohoto stavu už není utopie.

Dnešní technologie pro vybavení domů dosáhly takové technické úrovně, že není problém takový dům postavit jako nový, nebo takto vybavit starší dům při rekonstrukci. Dnes se poměrně často nabízí tzv. „pasivní domy“, které jsou zaměřeny na to, aby se v nich téměř nemuselo topit, ale to je málo. V domě se musí žít, to znamená, že v něm musí být nejen teplo, případně chládek (pokud je venku nesnesitelné vedro), ale také se v něm musí dát ohřívat teplá voda, musí se v něm svítit, větrat, vařit a užívat domácích spotřebičů. Pokud využijeme možností, které nám dnešní technologie umožňují, jsme schopni využít obnovitelné energie a přiblížit se stavu, kdy bude náš dům téměř energeticky soběstačný a takovým domům se odborně říká: „téměř nulové domy“. 

V čem spočívá dosažení tohoto cíle?

Není to až tak složité. V principu „posbíráme“ tepelnou energii z okolí vytápěného objektu a prostřednictvím tepelného čerpadla ji přeneseme do domu a můžeme ji využít pro vytápění, ale také v obráceném režimu pro chlazení. Můžeme s ní ohřívat teplou vodu, ale také třeba vodu v domácím bazénu. Dalším opatřením musí být bezztrátové větrání, což znamená nevětrat v zimě okny, kdy vypouštíme tepelnou energii doslova „pánubohu do oken“, ale větrat řízeným způsobem, což znamená, že dříve než znehodnocený vzduch vypustíme z domu, odebereme mu teplo, kterým se ohřeje přiváděný čerstvý vzduch. Mnozí už o tom slyšeli, jedná se o rekuperační větrání, zkráceně – rekuperaci. Až 90 % tepla odcházejícího z domu s odváděným znehodnoceným vzduchem se dá tímto způsobem získat zpět do domu a mít doma čerstvý vzduch. Když k tomu přidáme „domácí“ výrobu elektrické energie v malé „domácí fotovoltaické elektrárně“ a tu pak využijeme k pohonu tepelného čerpadla, rekuperace a dalších domácích spotřebičů, při správném návrhu a instalaci se velmi přiblížíme právě „nulovému domu“.

Teď vás napadá, to přece musí být všechno strašně drahé. Kde na to vezmu?

Velmi důležitá otázka. Ve skutečnosti, díky rozvoji výroby zařízení využívajících obnovitelné energie (OZE), výrazně poklesly ceny těchto energií a už neplatí, že jsou tak drahé, že se nevyplatí je instalovat. To platilo ještě nedávno, řekněme před pěti lety, ale dnes v řadě případů klesly ceny až na polovinu. Samozřejmě to něco stojí, nic není zadarmo, ale jednak jsou nižší ceny a lepší parametry, na straně druhé jsou dotační programy, kterými se podporuje snížení emisí CO2 a s jejich využitím lze celou takovou investici pořídit ještě levněji.

Co je podstatné?

Dosaženými úsporami za nákup různých energií se prvotní náklady na pořízení uvedených technologií „umoří“ v řádu několika let, takže se i vyplatí vypůjčit si peníze, protože výnos z dosažených úspor je mnohem vyšší než úroková sazba u stavebních a podobných půjček. V Poradenském středisku pro úsporné vytápění a větrání, které je ve vzorovém úsporném domě GAMA 100 v Národním stavebním centru v Brně, můžete výše zmíněné řešení vidět na vlastní oči a slyšet na vlastní uši a navíc se vám dostane vysvětlení toho, čemu nebudete rozumět. Vše je zde v provozu, odborníci se vám v případě vašeho zájmu budou věnovat a poradí vám, co bude pro vás nejvýhodnější.

 

Více informací je na:

www.termokomfort.cz, nebo www.dimplex.cz, kde naleznete také mapku, jak se na místo dostanete. 

Své dotazy můžete zaslat na info@termokomfort.cz. Provozní doba ve vzorovém domě je od 10.00

do 17.00 hodin, po domluvě na tel. čísle: 545 213 628 i v sobotu a neděli.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Komentáře