Reklama
reklama

Poradenské středisko pro úsporné vytápění a větrání

Mnoho lidí by si přálo, aby nemuseli platit za nakupované energie, které v rodinném rozpočtu hrají značnou roli. Říkají si, být tak energeticky nezávislý, to by bylo! Věřte nebo nevěřte, dosáhnout tohoto stavu už není utopie.

Dnešní technologie pro vybavení domů dosáhly takové technické úrovně, že není problém takový dům postavit jako nový, nebo takto vybavit starší dům při rekonstrukci. Dnes se poměrně často nabízí tzv. „pasivní domy“, které jsou zaměřeny na to, aby se v nich téměř nemuselo topit, ale to je málo. V domě se musí žít, to znamená, že v něm musí být nejen teplo, případně chládek (pokud je venku nesnesitelné vedro), ale také se v něm musí dát ohřívat teplá voda, musí se v něm svítit, větrat, vařit a užívat domácích spotřebičů. Pokud využijeme možností, které nám dnešní technologie umožňují, jsme schopni využít obnovitelné energie a přiblížit se stavu, kdy bude náš dům téměř energeticky soběstačný a takovým domům se odborně říká: „téměř nulové domy“. 

V čem spočívá dosažení tohoto cíle?

Není to až tak složité. V principu „posbíráme“ tepelnou energii z okolí vytápěného objektu a prostřednictvím tepelného čerpadla ji přeneseme do domu a můžeme ji využít pro vytápění, ale také v obráceném režimu pro chlazení. Můžeme s ní ohřívat teplou vodu, ale také třeba vodu v domácím bazénu. Dalším opatřením musí být bezztrátové větrání, což znamená nevětrat v zimě okny, kdy vypouštíme tepelnou energii doslova „pánubohu do oken“, ale větrat řízeným způsobem, což znamená, že dříve než znehodnocený vzduch vypustíme z domu, odebereme mu teplo, kterým se ohřeje přiváděný čerstvý vzduch. Mnozí už o tom slyšeli, jedná se o rekuperační větrání, zkráceně – rekuperaci. Až 90 % tepla odcházejícího z domu s odváděným znehodnoceným vzduchem se dá tímto způsobem získat zpět do domu a mít doma čerstvý vzduch. Když k tomu přidáme „domácí“ výrobu elektrické energie v malé „domácí fotovoltaické elektrárně“ a tu pak využijeme k pohonu tepelného čerpadla, rekuperace a dalších domácích spotřebičů, při správném návrhu a instalaci se velmi přiblížíme právě „nulovému domu“.

Teď vás napadá, to přece musí být všechno strašně drahé. Kde na to vezmu?

Velmi důležitá otázka. Ve skutečnosti, díky rozvoji výroby zařízení využívajících obnovitelné energie (OZE), výrazně poklesly ceny těchto energií a už neplatí, že jsou tak drahé, že se nevyplatí je instalovat. To platilo ještě nedávno, řekněme před pěti lety, ale dnes v řadě případů klesly ceny až na polovinu. Samozřejmě to něco stojí, nic není zadarmo, ale jednak jsou nižší ceny a lepší parametry, na straně druhé jsou dotační programy, kterými se podporuje snížení emisí CO2 a s jejich využitím lze celou takovou investici pořídit ještě levněji.

Co je podstatné?

Dosaženými úsporami za nákup různých energií se prvotní náklady na pořízení uvedených technologií „umoří“ v řádu několika let, takže se i vyplatí vypůjčit si peníze, protože výnos z dosažených úspor je mnohem vyšší než úroková sazba u stavebních a podobných půjček. V Poradenském středisku pro úsporné vytápění a větrání, které je ve vzorovém úsporném domě GAMA 100 v Národním stavebním centru v Brně, můžete výše zmíněné řešení vidět na vlastní oči a slyšet na vlastní uši a navíc se vám dostane vysvětlení toho, čemu nebudete rozumět. Vše je zde v provozu, odborníci se vám v případě vašeho zájmu budou věnovat a poradí vám, co bude pro vás nejvýhodnější.

 

Více informací je na:

www.termokomfort.cz, nebo www.dimplex.cz, kde naleznete také mapku, jak se na místo dostanete. 

Své dotazy můžete zaslat na info@termokomfort.cz. Provozní doba ve vzorovém domě je od 10.00

do 17.00 hodin, po domluvě na tel. čísle: 545 213 628 i v sobotu a neděli.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře