Reklama
reklama

Nyní najdete část Valašska přímo v Brně

Díky vhodným klimatickým podmínkám se ve vizovickém regionu mimořádně daří ovocným stromům, především švestkám.

Vedle povidel a sušených švestek patří ke koloritu kraje také charakteristická vůně slivovice. A na více než 400 letou tradici výroby destilátů na Valašsku navázala společnost RUDOLF JELÍNEK, která dnes patří k největším výrobcům destilátů na světě. Do USA exportuje například i košer slivovici, kdy na jednotlivé fáze výrobního procesu osobně dohlíží pověřený rabín.

Slivovice neboli klasický destilát ze švestek je vlajkovou lodí společnosti. Vyrábí se trojstupňovou destilací vyzrálého švestkového kvasu a výsledkem je čirý destilát s vůní, v níž cítíme nasládlé mandlové aroma pecek, a chutí, která je díky zrání a tradičním postupům jemná, ovocná a lehce odkazující k mandlím. Příznivci slivovice ocení kromě bílé slivovice také její zlatou variantu, která svou barvu i vůni získává zráním v dubových sudech.

Již několik let má RUDOLF JELÍNEK na trhu i 14 druhů netradičních pálenek. Nejúspěšnější jsou pálenky z černého rybízu, kdoulí, malin, mirabelek nebo planých trnek. Tyto netradiční pálenky se vyrábí z původních českých surovin a všechny jsou proto dostupné pouze v omezeném množství. Díky tomu se doporučují zejména pro zvláštní příležitosti. Výjimečným produktem s regionálním puncem je Vizovická slivovice. Touto edicí se RUDOLF JELÍNEK vrací ke kořenům a sadařské tradici pěstování švestek v regionu a na vlastních pozemcích. Před zahájením sklizně se důsledně kontroluje zralost plodů a sběr se provádí po jednotlivých odrůdách. V sadech jich roste celkem devět – Čačanská lepotica, Stanley, Gabrovská, Hanita, Presenta, Valjevka, Top taste, Katinka a Čačanská rodná. Právě kvalita a kombinace odrůd švestek jsou pro výrobu prémiové slivovice klíčovou záležitostí. Výsledkem je limitovaná edice Vizovické slivovice vyráběné výhradně z místních vizovických švestek. Ta v sobě spojuje sadařský um a dokonalé pálení jelínkovských mistrů. Letos v březnu rozšířila nabídku společnosti Vizovická slivovice ročníku 2013 vyrobená z odrůdy Presenta. Tu vyhodnotil Spolek přátel Jelínkovy slivovice jako nejlepší odrůdu daného ročníku. V prodeji je ovšem pouze symbolických 2013 lahví.

S výrobou ovocných destilátů se mohou zájemci blíže seznámit v návštěvnickém centru Distillery Land přímo ve Vizovicích. Celý areál podniku byl rekonstruován do podoby ze 30. let minulého století, kdy firmu vlastnila rodina Jelínků. Muzejní expozice obsahuje dobové předměty, fotografie, originály historických láhví a další zajímavosti. Exkurzní trasa pak pokračuje aktuálními výrobními prostory. Je možné absolvovat i minikurz degustátora zakončený zkouškou. K dispozici je podniková prodejna s nabídkou kompletního sortimentu RUDOLF JELÍNEK i dalších značek. Podnikovou prodejnu RUDOLF JELÍNEK otevřel i v Brně v Jezuitské ulici. Zákazníkům kromě úplného sortimentu destilátů nabízí i produkty dalších značek. Výrobky lze ochutnat v degustační části prodejny, která nabízí doplňkový prodej kávy, uzenin, sýrů a cukrovinek, vín a doutníků.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kontrola ledu Foto: Centrum news
Muž si chtěl v Králově Poli zkrátit cestu přes jezírko. To ale nebylo dostatečně zamrzlé a muž se propadl do ledové vody. Nebýt náhodného kolemjdoucího, patrně by utonul.
24.01.2018 - 07:23
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Komentáře