Reklama
reklama

Loděnice v Jundrově se stala památkou

Brno má novou kulturní památku. Je hrázděná a téměř 150 let stará. Ministerstvo kultury totiž památkou vyhlásilo historickou brněnskou loděnici z druhé poloviny 19. století v městské části Jundrov.

Brno – Hrázděnou loděnici v Jundrově u řeky Svratky postavili brněnští Němci a Německý veslařský klub. Ve spodní části skladovali členové lodě, v patře byl hostinec, společenská místnost pro setkání členů a také byt správce areálu. Stavba byla později doplněna o skleněný pavilon, který patrně sloužil ke sledování veslařských závodů na řece. Ten však už dnes nestojí. Podle ministerstva kultury k vyhlášení objektu památkou přispěla ojedinělost stavby na území Brna. Loděnice, která nyní patří Masarykově univerzitě, je ale ve špatném stavu. Dřevo, které je nosným prvkem, je napadené dřevomorkou. Univerzita již dokonce zvažovala, že by ji zbourala. To však nyní není možné, demolici kulturní památky zákon nedovoluje. Univerzita nyní hledá pro loděnici nové smysluplné využití.

Místo, kde loděnice stojí, má veslařskou minulost. Za první republiky zde sídlily celkem čtyři veslařské spolky včetně Českého veslařského klubu, který zde má sídlo dodnes. Na Svratce začínala s tréninky i olympijská vítězka Miroslava Knapková. Hrázděné stavby v Brně sloužily jiným než obytným účelům. Jako nádražní skladiště nebo k rekreačnímu a sportovnímu využití. Areál veslařského střediska je v oblasti Žabovřeských luk, které jsou přírodním fenoménem Brna. Jsou součástí Svrateckého přírodního koridoru, který propojuje prostor Brněnské přehrady s jihem města. Tato oblast je pozůstatkem meandrů řeky Svratky. Využití tohoto místa různými kluby a spolky má dlouhou tradici. I když je vzhledem k městu Brnu situováno poněkud odlehle za kopcem, existovalo zde velmi dobré pěší spojení. Přes řeku vedla lávka na opačnou stranu k Wilsonovu lesu a dále k městu stoupala vycházková cesta. Hrázděný objekt veslařského střediska v Brně patří mezi skupinu staveb, které mají svoji kulturní a historickou hodnotu. Zařadit stavbu loděnice mezi památkově chráněné objekty a zachovat v co největší míře její původní architektonické, materiálové i technické řešení bylo logickým úkolem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře