Reklama
reklama

Loděnice v Jundrově se stala památkou

Brno má novou kulturní památku. Je hrázděná a téměř 150 let stará. Ministerstvo kultury totiž památkou vyhlásilo historickou brněnskou loděnici z druhé poloviny 19. století v městské části Jundrov.

Brno – Hrázděnou loděnici v Jundrově u řeky Svratky postavili brněnští Němci a Německý veslařský klub. Ve spodní části skladovali členové lodě, v patře byl hostinec, společenská místnost pro setkání členů a také byt správce areálu. Stavba byla později doplněna o skleněný pavilon, který patrně sloužil ke sledování veslařských závodů na řece. Ten však už dnes nestojí. Podle ministerstva kultury k vyhlášení objektu památkou přispěla ojedinělost stavby na území Brna. Loděnice, která nyní patří Masarykově univerzitě, je ale ve špatném stavu. Dřevo, které je nosným prvkem, je napadené dřevomorkou. Univerzita již dokonce zvažovala, že by ji zbourala. To však nyní není možné, demolici kulturní památky zákon nedovoluje. Univerzita nyní hledá pro loděnici nové smysluplné využití.

Místo, kde loděnice stojí, má veslařskou minulost. Za první republiky zde sídlily celkem čtyři veslařské spolky včetně Českého veslařského klubu, který zde má sídlo dodnes. Na Svratce začínala s tréninky i olympijská vítězka Miroslava Knapková. Hrázděné stavby v Brně sloužily jiným než obytným účelům. Jako nádražní skladiště nebo k rekreačnímu a sportovnímu využití. Areál veslařského střediska je v oblasti Žabovřeských luk, které jsou přírodním fenoménem Brna. Jsou součástí Svrateckého přírodního koridoru, který propojuje prostor Brněnské přehrady s jihem města. Tato oblast je pozůstatkem meandrů řeky Svratky. Využití tohoto místa různými kluby a spolky má dlouhou tradici. I když je vzhledem k městu Brnu situováno poněkud odlehle za kopcem, existovalo zde velmi dobré pěší spojení. Přes řeku vedla lávka na opačnou stranu k Wilsonovu lesu a dále k městu stoupala vycházková cesta. Hrázděný objekt veslařského střediska v Brně patří mezi skupinu staveb, které mají svoji kulturní a historickou hodnotu. Zařadit stavbu loděnice mezi památkově chráněné objekty a zachovat v co největší míře její původní architektonické, materiálové i technické řešení bylo logickým úkolem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víkend na silnicích v Jihomoravském kraji nebyl k řidičům laskavý. Po nedělní smrtelné nehodě dvou motorkářů zemřel v neděli těsně po půlnoci na silnici mezi Hodonínem a Moravskou Novou Vsí další...
16.07.2018 - 19:50
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
Komentáře