Reklama
reklama

Obléká, nasytí, léčí, svítí, sladí. Zázrak přírody. Bambus!

Myslíte, že přeháníme, když budeme stát za tím, že by se lidstvo vlastně obešlo jen s bambusem? Věřili byste, že na bambusu jsou životně závislé celé národy? Víte, že prakticky neexistuje obor, ve kterém by nemohl být bambus použit? Napadlo by vás se do něj třeba oblékat? A navíc kvalitně i levně?

A přece je to pravda. Ne, nadarmo je tahle rostlina v mnoha zemích uctívána jako symbol hojnosti zdraví a štěstí. Těžko bychom hledali hodnotnější dar přírody, než je právě bambus, který rozkvétá jen jednou za šedesát let.

Celý les v tu dobu rozkvete najednou a následně i najednou umírá. Z květů pak často vznikají nové stromy. Na světě existuje 91 druhů a přes 1000 odrůd bambusu. Jediný kontinent (když nepočítáme Antarktidu), kde bambus neroste, je Evropa. Ale i Evropa už o něm ví a má mu být zač vděčná. Stejně, jako zbytek světa.

Z bambusu vyrobíte nábytek, nádoby, zbraně, tkaniny, rohože, papír, léky, alkoholické nápoje, využívá se pro stavbu lodí i potrubí, slouží jako palivo.

Dřevo některých druhů bambusu získá takovou tvrdost, že se z něho dají vyrábět nože či mačety, které si kvalitou nezadají s ocelovými.

Když v roce 1876 zaznamenal Graham Bell první tóny na svém fonografu, použil k tomu bambusovou jehlu. První žárovky měly v baňce karbonizované bambusové vlákno.  Dnešní lepidla a tmely umožňují z bambusu vyrábět špičkové nosné prvky, například lepené trámy, pilíře a stěžně, prkna, desky a téměř nezničitelné parkety.

A velké oblibě se začíná těšit oblečení z bambusových látek.  Zkoušeli jste už například  bambusové tričko? Jestli ne, děláte možná chybu. Mnoho firem již vyrábí bio oblečení, po kterém je stejně jako po bio potravinách čím dál větší sháňka. A není divu. Takové bambusové tričko nejenže rychle schne, ale i bezvadně saje pot, je prodyšné a celkově nesmírně příjemné. Navíc má i antibakteriální účinky. Je 4x savější než bavlna! Pánská bambusová trička mají v oblibě například sportovci, kteří velmi ocení vlastnosti tohoto přírodního materiálu.

Do bambusu se ale můžete obléknout prakticky od ponožek až po čepici. A klidně do něho oblékněte i své děti, protože je obléknete nejen slušivě, ale také zdravě. Můžete na zkoušku začít bambusovým tričkem. A kdybyste se nakonec rozhodli třeba i sníst svoji bambusovou čepici, asi by se vůbec nic nestalo. Ovšem, takové bambusové výhonky s hovězími nudličkami a houbami budou asi lepší.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře