Reklama
reklama

Obléká, nasytí, léčí, svítí, sladí. Zázrak přírody. Bambus!

Myslíte, že přeháníme, když budeme stát za tím, že by se lidstvo vlastně obešlo jen s bambusem? Věřili byste, že na bambusu jsou životně závislé celé národy? Víte, že prakticky neexistuje obor, ve kterém by nemohl být bambus použit? Napadlo by vás se do něj třeba oblékat? A navíc kvalitně i levně?

A přece je to pravda. Ne, nadarmo je tahle rostlina v mnoha zemích uctívána jako symbol hojnosti zdraví a štěstí. Těžko bychom hledali hodnotnější dar přírody, než je právě bambus, který rozkvétá jen jednou za šedesát let.

Celý les v tu dobu rozkvete najednou a následně i najednou umírá. Z květů pak často vznikají nové stromy. Na světě existuje 91 druhů a přes 1000 odrůd bambusu. Jediný kontinent (když nepočítáme Antarktidu), kde bambus neroste, je Evropa. Ale i Evropa už o něm ví a má mu být zač vděčná. Stejně, jako zbytek světa.

Z bambusu vyrobíte nábytek, nádoby, zbraně, tkaniny, rohože, papír, léky, alkoholické nápoje, využívá se pro stavbu lodí i potrubí, slouží jako palivo.

Dřevo některých druhů bambusu získá takovou tvrdost, že se z něho dají vyrábět nože či mačety, které si kvalitou nezadají s ocelovými.

Když v roce 1876 zaznamenal Graham Bell první tóny na svém fonografu, použil k tomu bambusovou jehlu. První žárovky měly v baňce karbonizované bambusové vlákno.  Dnešní lepidla a tmely umožňují z bambusu vyrábět špičkové nosné prvky, například lepené trámy, pilíře a stěžně, prkna, desky a téměř nezničitelné parkety.

A velké oblibě se začíná těšit oblečení z bambusových látek.  Zkoušeli jste už například  bambusové tričko? Jestli ne, děláte možná chybu. Mnoho firem již vyrábí bio oblečení, po kterém je stejně jako po bio potravinách čím dál větší sháňka. A není divu. Takové bambusové tričko nejenže rychle schne, ale i bezvadně saje pot, je prodyšné a celkově nesmírně příjemné. Navíc má i antibakteriální účinky. Je 4x savější než bavlna! Pánská bambusová trička mají v oblibě například sportovci, kteří velmi ocení vlastnosti tohoto přírodního materiálu.

Do bambusu se ale můžete obléknout prakticky od ponožek až po čepici. A klidně do něho oblékněte i své děti, protože je obléknete nejen slušivě, ale také zdravě. Můžete na zkoušku začít bambusovým tričkem. A kdybyste se nakonec rozhodli třeba i sníst svoji bambusovou čepici, asi by se vůbec nic nestalo. Ovšem, takové bambusové výhonky s hovězími nudličkami a houbami budou asi lepší.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře