Reklama
reklama

Zmrzlina je malý zázrak. Mlsat ji můžete nejen v létě, ale chutná i v zimě

Devět lidí z deseti má podle průzkumů v oblibě studenou pochoutku, které se říká zmrzlina. Paleta jejích osvěžujících chutí, množství barev, příměsí a tvarů vypovídá i o fantazii cukrářských mistrů.

Točená zmrzlina je točená přímo ze stroje do kornoutků. Posledním hitem na trhu točených zmrzlin se stala zmrzlina proužkovaná, která má po obvodu na okrajích barevný proužek ovocného gelu. Pořídit si stroj na podobnou zmrzlinu není zrovna levná záležitost. Podle kapacity začíná u částky 550 tisíc korun.

Výhodou kopečkové zmrzliny je možnost vyrobit neomezené množství jejích druhů, včetně druhů s kousky, které u točené zmrzliny připravit nelze.

Za nejlepší zmrzlináře jsou považováni Italové. Absolutní špičkou jsou potom zmrzlináři v Římě.

Ke zdejším specialitám patří fíková, pistáciová a původem sicilská zmrzlina z ricotty - čerstvého sýra z ovčí syrovátky - a kandovaného ovoce. Správná italská zmrzlina není tvrdá jako kost, ale krémově měkká, aby se rozpustila na jazyku, jakmile se jí dotkne.

Zmrzlinu snadno vyrobíme i bez zmrzlinového strojku. Nejvíce záleží na důkladném prošlehání směsi a použitých surovinách. Pozor si dejte na množství cukru a sníh z bílku, který ovlivňuje lehkost zmrzliny. Optimální je poměr je 1 díl cukru na 4 díly ostatních surovin. Hitem léta je při servírování podtrhnout chuť zmrzliny čerstvou ozdobou.

Smetanová zmrzlina s příchutí máty

Do zhoustnutí ušleháme 6 vajec a 150 g cukru krupice. V hrnku za stálého míchání zahříváme 300 ml mléka a 150 ml smetany ke šlehání. Až se začnou tvořit bubliny, směs ihned vlijeme do vajec, promícháme a přelijeme do rendlíku, ve kterém zvolna za stálého míchání směs svařujeme. Jakmile zhoustne natolik, že neulpívá na vařečce, nadrobno nasekáme hrst čerstvých mátových lístků a vmícháme je do směsi.

Necháme vychladnout, zakryjeme fólií na potraviny, necháme hodinu odpočívat a poté dáme na hodinu do chladničky. Procedíme (chceme-li odstranit mátu), rozšleháme, nalijeme do formy, opět přetáhneme fólií a dáme zmrazit. V pohárech ozdobíme zmrzlinu čerstvými lístečky máty

Mrkvová zmrzlina

250 ml dobře vychlazené smetany ke šlehání ušleháme s vanilkovým cukrem do tuha, přidáme 200 g jemně nastrouhané karotky, promícháme a naplníme do formy, zakryjeme fólií a zmrazíme.

V Itálii se pro zmrzlinu ujal název sorbere – srkat a od tohoto výrazu už byl jen krůček k sorbetu, oblíbenému chodu mnoha národních kuchyní.

Sorbet ze zeleného čaje

Do kastrůlku dáme vařit 350 ml vody a 120 g cukru. Jakmile začne voda vřít, odstraníme nádobu z ohně a přidáme lístečky zeleného čaje, které jsme předem rozmixovali. Louhujeme 1 minutu a poté přidáme kůru limetky. Vše se opět louhuje dalších 5 minut, pak nápoj přecedíme a necháme pár minut stydnout. Čaj nalijeme do mixéru. Současně vyšleháme sníh z jednoho bílku a 30 g moučkového cukru. Jakmile čaj v mixéru dosáhne požadovanou konzistenci, přidáme sníh a necháme ještě běžet asi minutu. Hotový sorbet nalijeme do nádoby a uložíme do mrazáku, kde jej necháme nejméně 3 hodiny. Sorbet servírujeme s pomerančovými kousky, ozdobíme ho lístkem máty a poprášíme cukrem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře