Reklama
reklama

Zdravé vánoční tuky. Zkuste letos při pečení nahradit máslo a sádlo

Vánoční svátky jsou spojeny s řadou zvyků. Vánoce si každá rodina užívá a vychutnává po svém a zejména recepty na vánoční cukroví se předávají „z maminky na dceru“. I když jsou chutné, nemusí mít mnoho společného se zdravou výživou. V tom však nemusí být v současné době problém – stačí vědět, co čím nahradit a kde čeho ubrat.

Zcela bez tuku by pečení vánočního cukroví nešlo. Tuky dodávají vánočnímu pečivu jemnost a příjemnou chuť. Řada chuťových látek se uvolňuje právě za podpory tuků. Navíc při pečení jsou tuky nezbytné už při samotné výrobě těsta – to je totiž s jejich pomocí vláčnější, lépe „drží pohromadě“ a dobře se s ním pracuje. Tuk ve vánočním cukroví zkrátka jen těžko nahradíte (na rozdíl od bílé mouky či cukru).

Naše babičky by do vánočního cukroví nepoužily zřejmě nic jiného než máslo nebo sádlo. Jejich charakteristická chuť dodává pamlskům také specifické, zejména chuťové vlastnosti. Podíváme-li se ale na zdravotní důsledky, není výsledek nijak příznivý. Živočišné tuky totiž obsahují tzv. nasycené mastné kyseliny, které zvyšují hladinu cholesterolu, a tím i riziko vzniku nemocí srdce a cév.

Místo živočišných tuků si ale můžeme dovolit udělat malou změnu – sáhnout po tucích rostlinného původu. Vybírat můžeme ze široké nabídky kvalitních roztíratelných rostlinných tuků. Ty totiž místo nasycených mastných kyselin obsahují kyseliny nenasycené, tedy takové, které zdraví našeho srdce a cév prospívají. Pro jistotu je ale vhodné sledovat informace na obalech výrobků a vybírat ty, na nichž je uvedeno, že obsahují méně než 1 % nebo stopové množství trans nenasycených mastných kyselin.

Využít rostlinné tuky můžeme o Vánocích hned několika způsoby. Tím asi nejklasičtějším

je jejich přidání přímo do těsta. Do sladkostí, které budeme péci, bychom však měli zvolit tuky v běžné tučnosti, na jejichž obale je přímo uvedeno, že jsou vhodné i pro teplou kuchyni. 

Můžete si sami doma vyzkoušet upéct část pečiva z másla a část s pomocí zdravějších rostlinných tuků. Sami se tak můžete přesvědčit, že cukrovinky s rostlinnými tuky jsou křehčí a jemnější, ale hlavně v jejich chuti nepoznáte zásadní rozdíl, což je často hlavním argumentem zarytých vyznavačů klasické české kuchyně).

Mnoho vánočních dobrot můžeme zpestřit celou řadou náplní. A i zde mohou přijít na řadu kvalitní rostlinné tuky. Kromě zdravotních benefitů, které rostlinné tuky oproti máslu nepochybně mají, je tu ale ještě jedna výhoda přímo spojená s výrobou náplní – s rostlinným tukem totiž můžete začít pracovat ihned po jeho vyndání z chladničky a nemusíte čekat, až změkne, jako je tomu v případě klasického másla.

Můžete namítnout, že Vánoce jsou přeci jen jednou do roka, tak proč je dětem kazit zdravou stravou. Ale přece jen: zkuste uvařit nebo upéct klasický recept, ale s použitím zdravých surovin. Vyplatí se to.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře