Reklama
reklama

Vánoční trhy. Vyzkoušejte, kde jsou nejlepší

Vídeň, Bratislava, Praha. Do těchto tří měst se jezdí Brňáci podívat na vánoční trhy nejčastěji. Proč ale letos nevyzkoušet i trhy v menších městech? Například v Jihlavě, Znojmě nebo ve Zlíně.

Advent je to nejkouzelnější období roku. Města se oblečou do stovek tisíc světel a úchvatná vánoční atmosféra nadchne  při výletu na vánoční trhy každého  návštěvníka.

Brno - Vánoční trhy na náměstí Svobody každý Brňák dobře zná. Do ulic Brna už neodmyslitelně patří příjemné předvánoční procházky kolem stánků  s horkým vínem, brněnskou specialitou „Svoboďáčkem“, klobáskami, perníčky a vším ostatním, co tato doba představuje. Na náměstí Svobody svítí majestátní vánoční strom, který připomíná tradici péče o opuštěné děti, jež se začala odvíjet přesně před 90 lety a na jejímž začátku stál spisovatel a básník Rudolf Těsnohlídek, a začal program Brněnských Vánoc, které pořádá Turistické informační centrum města Brna. Na náměstí můžete také každý den sledovat filmy v zimním kině, pochutnat si přitom poprvé na pečených kaštanech, prohlédnout si betlém řezbáře Jiřího Halouzky a jeho 90 soch, napsat dopis Ježíškovi, pohladit zvířata v zoo koutku nebo si zazvonit na zvon a přát si něco hezkého pod stromeček. Je mimořádně otevřena věž Staré radnice, pro návštěvníky divadel je připraven adventní divadelní balíček, ve kterém najdou nejen vstupenku do hlediště některého z brněnských divadel, ale do brněnského podzemí, pořádají se adventní procházky městem. V Brně ovšem nezapomeňte, že se před Vánoci 19. prosince otevře zrekonstruovaná vládní vila Stiassny.

Vídeň - U sousedů v Rakousku se každoročně konají nádherné vánoční trhy. Advent patří mezi největší lákadla předvánoční Vídně již více než dvě desetiletí. Vídeňské vánoční trhy slibují jedinečnou kombinaci imperiální okázalosti a slavnostní dobré nálady - nejlepšími příklady jsou trhy před zámkem Schönbrunn a zámkem Belvedere či Kouzlo adventu na Radničním náměstí. A právě na Radničním náměstí je letos je na tradičním vídeňském trhu „Christkindlmarkt“ připraveno pro návštěvníky více než 140 stánků s vánočním zbožím. Předvánoční atmosférou dýchá i celý park kolem tržiště před radnicí. Dospělí i děti tam mají rádi známý vídeňský srdíčkový strom i další ozdobené stromky, v pavilonech jsou pro ně připraveny vánoční příběhy a různé tematické programy. U vánočního stromu se konají denně koncerty dechových nástrojů, na nichž vystoupí soubory z celého Rakouska.

Bratislava -  U našich východních sousedů v Bratislavě probíhají také velmi krásné vánoční trhy s příjemnou atmosférou, s dobrým občerstvením a zajímavými dárky. Na Hlavním, Františkánském a Hviezdoslavovém náměstí se konají až do úterý 23. prosince. Na Hlavním náměstí najdete na osmdesát tradičních stánků, na Františkánském náměstí si můžete  dopřát tradiční slovenské lahůdky a především nakoupit vánoční zboží. Na Hviezdoslavově náměstí a na nádvoří Staré radnice pak budou nadšeni všichni, kdo mají rádi ručně vyráběné předměty od kovářů, sklenářů, hrnčířů, ale také si třeba můžete pořídit originální vůně od výrobců parfémů. Pořadatelé opět v Bratislavě připravili bohatý vánoční program, jehož součástí bude už 7. ročník festivalu Slovenské Vánoce v Bratislavě, kdy se na pódiu vystřídá 26 souborů z celého Slovenska a vystoupí více než 350 účinkujících. A co ochutnat v Bratislavě? Tradiční lokše s oříšky, se zelím či škvarky, výborný punč a jablka v karamelu. A na Štědrý den se v hlavním slovenském městě bude podávat tradiční vánoční „kapustnice“.

Praha - Největší vánoční trhy v zemi hostí pražské Staroměstské náměstí. Tržiště zůstává v ověřeném rozmístění s pódiem směrem k vyústění do Dlouhé ulice. Více  stánků například najdou návštěvníci ve tvaru prstence kolem sochy Jana Husa,  kde uvidí především ukázky řemesel a nabídku pokrmů. Celkem je na Staroměstském náměstí 110 prodejních domků. Za vánočním stromem je připravený především pro děti již tradičně Betlém s živými zvířaty a na pódiu každý den vystoupení známých umělců a skupin.

Znojmo -  Ve Znojmě najdou návštěvníci vánoční trhy s řemesly a občerstvením, dřevěný kolotoč pro děti, vánočně nazdobený žebřiňák a svítící adventní věnec umístěný na kašně Masarykova náměstí. Na návštěvníky čeká i Ježíškova pošta, pódium s pestrým kulturním programem, upomínkovými hrnečky a vánoční punč či svařené víno. Milovníci záhad se mohou účastnit prohlídky adventně vyzdobeného podzemí, Minoritského kláštera nebo Znojemského hradu.

Jihlava -  Zatímco na mnoha místech jsou už trhy v plném proudu a vánoční stromy svítí, vánoční jarmark v Jihlavě začíná až 12. prosince a končí den před Štědrým dnem. Tak jako obvykle se bude konat na Masarykově náměstí. Na vánočních trzích najdete mnoho zajímavého zboží, a to vánočního i klasického, které se v daném období hodí. Můžete tam  koupit jmelí, cukrovinky, ryby, vánoční stromky, ozdoby, svíčky, adventní věnce, hračky, keramiku, kožené výrobky a mnoho dalších zajímavých produktů.

Zlín - Ve Zlíně začal vánoční jarmark 30. listopadu. Na náměstí Míru rozsvícením stromu tradičně zahájili advent, rozsvítila se také výzdoba po městě a na náměstí se postavily dřevěné budky. Jarmark je ve Zlíně rozdělen na dvě části na adventní čas a tradiční vánoční jarmark. Adventní čas se koná od začátku jarmarku až do poloviny prosince. V tomto  období se prodávají pouze různé speciality a občerstvení v dřevěných stáncích. Vánoční trhy začínají ve Zlíně 13. Prosince a končí 21. prosince. Na stáncích koupíte různé dárky, dekoraci, řemeslné výrobky, občerstvení, ryby i stromky. A hlavně bude na pódiu probíhat program a městem bude proudit příjemná atmosféra.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Komentáře