Reklama
reklama

Tučná dieta s paleolitickým jídelníčkem

Žít jako naši předci, ale bez toho, že byste se museli vzdát všech technických vymožeností? Takovou zkušenost můžete aspoň částečně zažít s populární dietou, které se říká dieta „pravěká“. Proč? Protože po vzoru vašich pra, pra, pra prababiček a pradědečků budete svému tělu dopřávat pouze ty potraviny, které mohli jíst oni.

Průkopníci pravěké diety vycházejí z přesvědčení, že lidskému organismu jsou přirozené pouze ty potraviny, které člověk jedl v paleolitu, tedy v starší době kamenné. Převážnou část našeho jídelníčku však dnes tvoří neolitické plodiny či moderní potraviny s vysokým podílem aromat a barviv, které jsou našemu organismu přímo nebezpečné. Vyžadují totiž po našem těle jiný způsob žvýkání, trávení a dalších činností, kterým se ani za několik desítek tisíc let evoluce nedokázalo přizpůsobit.

Zastánci paleolitického jídelníčku tvrdí, že bychom z našich talířů měli odstranit či alespoň výrazně omezit obilniny, luštěniny a brambory. Samozřejmostí jsou cukry a potraviny obohacené o chemické látky. V případě první skupiny nejde ani tak o plodiny samotné, ale o způsob jejich přípravy. Místo dlouhého kvašení je necháváme kvasit pouze krátce či je vaříme, tím v nich ale vždy zůstává malé množství toxinů. Věděli jste například, že se lepek v organismu chová jako pesticid? Dieta podle prapředků by měla obsahovat tyto potraviny: maso (také vnitřnosti a ryby), zeleninu, ořechy, vajíčka, ovoce (preferuje se to s menším obsahem cukru, tedy různé bobule jako maliny, jahody či ostružiny) a panenské oleje. Margaríny a rostlinné tuky na pečení vyměňte za sádlo. Striktní pravěká dieta nepočítá ani s mléčnými výrobky, můžete s nimi ale experimentovat. Rozhodně však volte vždy plnotučnou variantu produktů.

Škarohlídi a odpůrci paleolitické stravy se děsí vysokého podílu masa a tuků, tedy vysokého obsahu cholesterolu. Zastánci však argumentují, že je to ale nedostatek pro tělo důležitých omega-3 tuků a přebytek omega-6 tuků, který způsobuje, že nízkotučné diety příliš nefungují. Navíc zatímco v moderní stravě jsou hlavním zdrojem energie karbohydráty, v paleostravě jsou to tuky. Nevyvolávají hormonální nerovnováhu v těle, obsahují dvojnásobné množství energie a tráví se pomaleji. Navíc se neukládají jako podkožní tuk, takže tělo začne nežádoucí tuky na stehnech, bříšku či jiných částech těla samo spalovat. Následuje kýžený efekt – zhubnete a nadále si budete udržovat stabilní váhu.

Podle vědeckých výzkumů žije na Zemi přibližně osmdesát posledních domorodých kmenů, které se stravují právě takto. A co v jejich anamnéze zcela chybí? Například cukrovka, artritida, mrtvice nebo vysoký krevní tlak. Naopak se mohou chlubit silným chrupem a zrakem. A to už tedy stojí zato, abyste paleolitickou dietu vyzkoušeli. O to více, že co se frekvence stravování týče, máte volnou ruku. Jezte, když máte hlad, a upřednostňujte jednoduchá jídla.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Znojemští policisté dopadli muže, který ukradl horské kolo. Při vyšetřování navíc vyšlo najevo, že s podobnou krádeží má muž již předchozí zkušenosti.
24.08.2017 - 08:05
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
Komentáře