Reklama
reklama

Tučná dieta s paleolitickým jídelníčkem

Žít jako naši předci, ale bez toho, že byste se museli vzdát všech technických vymožeností? Takovou zkušenost můžete aspoň částečně zažít s populární dietou, které se říká dieta „pravěká“. Proč? Protože po vzoru vašich pra, pra, pra prababiček a pradědečků budete svému tělu dopřávat pouze ty potraviny, které mohli jíst oni.

Průkopníci pravěké diety vycházejí z přesvědčení, že lidskému organismu jsou přirozené pouze ty potraviny, které člověk jedl v paleolitu, tedy v starší době kamenné. Převážnou část našeho jídelníčku však dnes tvoří neolitické plodiny či moderní potraviny s vysokým podílem aromat a barviv, které jsou našemu organismu přímo nebezpečné. Vyžadují totiž po našem těle jiný způsob žvýkání, trávení a dalších činností, kterým se ani za několik desítek tisíc let evoluce nedokázalo přizpůsobit.

Zastánci paleolitického jídelníčku tvrdí, že bychom z našich talířů měli odstranit či alespoň výrazně omezit obilniny, luštěniny a brambory. Samozřejmostí jsou cukry a potraviny obohacené o chemické látky. V případě první skupiny nejde ani tak o plodiny samotné, ale o způsob jejich přípravy. Místo dlouhého kvašení je necháváme kvasit pouze krátce či je vaříme, tím v nich ale vždy zůstává malé množství toxinů. Věděli jste například, že se lepek v organismu chová jako pesticid? Dieta podle prapředků by měla obsahovat tyto potraviny: maso (také vnitřnosti a ryby), zeleninu, ořechy, vajíčka, ovoce (preferuje se to s menším obsahem cukru, tedy různé bobule jako maliny, jahody či ostružiny) a panenské oleje. Margaríny a rostlinné tuky na pečení vyměňte za sádlo. Striktní pravěká dieta nepočítá ani s mléčnými výrobky, můžete s nimi ale experimentovat. Rozhodně však volte vždy plnotučnou variantu produktů.

Škarohlídi a odpůrci paleolitické stravy se děsí vysokého podílu masa a tuků, tedy vysokého obsahu cholesterolu. Zastánci však argumentují, že je to ale nedostatek pro tělo důležitých omega-3 tuků a přebytek omega-6 tuků, který způsobuje, že nízkotučné diety příliš nefungují. Navíc zatímco v moderní stravě jsou hlavním zdrojem energie karbohydráty, v paleostravě jsou to tuky. Nevyvolávají hormonální nerovnováhu v těle, obsahují dvojnásobné množství energie a tráví se pomaleji. Navíc se neukládají jako podkožní tuk, takže tělo začne nežádoucí tuky na stehnech, bříšku či jiných částech těla samo spalovat. Následuje kýžený efekt – zhubnete a nadále si budete udržovat stabilní váhu.

Podle vědeckých výzkumů žije na Zemi přibližně osmdesát posledních domorodých kmenů, které se stravují právě takto. A co v jejich anamnéze zcela chybí? Například cukrovka, artritida, mrtvice nebo vysoký krevní tlak. Naopak se mohou chlubit silným chrupem a zrakem. A to už tedy stojí zato, abyste paleolitickou dietu vyzkoušeli. O to více, že co se frekvence stravování týče, máte volnou ruku. Jezte, když máte hlad, a upřednostňujte jednoduchá jídla.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komentáře