Reklama
reklama

Tučná dieta s paleolitickým jídelníčkem

Žít jako naši předci, ale bez toho, že byste se museli vzdát všech technických vymožeností? Takovou zkušenost můžete aspoň částečně zažít s populární dietou, které se říká dieta „pravěká“. Proč? Protože po vzoru vašich pra, pra, pra prababiček a pradědečků budete svému tělu dopřávat pouze ty potraviny, které mohli jíst oni.

Průkopníci pravěké diety vycházejí z přesvědčení, že lidskému organismu jsou přirozené pouze ty potraviny, které člověk jedl v paleolitu, tedy v starší době kamenné. Převážnou část našeho jídelníčku však dnes tvoří neolitické plodiny či moderní potraviny s vysokým podílem aromat a barviv, které jsou našemu organismu přímo nebezpečné. Vyžadují totiž po našem těle jiný způsob žvýkání, trávení a dalších činností, kterým se ani za několik desítek tisíc let evoluce nedokázalo přizpůsobit.

Zastánci paleolitického jídelníčku tvrdí, že bychom z našich talířů měli odstranit či alespoň výrazně omezit obilniny, luštěniny a brambory. Samozřejmostí jsou cukry a potraviny obohacené o chemické látky. V případě první skupiny nejde ani tak o plodiny samotné, ale o způsob jejich přípravy. Místo dlouhého kvašení je necháváme kvasit pouze krátce či je vaříme, tím v nich ale vždy zůstává malé množství toxinů. Věděli jste například, že se lepek v organismu chová jako pesticid? Dieta podle prapředků by měla obsahovat tyto potraviny: maso (také vnitřnosti a ryby), zeleninu, ořechy, vajíčka, ovoce (preferuje se to s menším obsahem cukru, tedy různé bobule jako maliny, jahody či ostružiny) a panenské oleje. Margaríny a rostlinné tuky na pečení vyměňte za sádlo. Striktní pravěká dieta nepočítá ani s mléčnými výrobky, můžete s nimi ale experimentovat. Rozhodně však volte vždy plnotučnou variantu produktů.

Škarohlídi a odpůrci paleolitické stravy se děsí vysokého podílu masa a tuků, tedy vysokého obsahu cholesterolu. Zastánci však argumentují, že je to ale nedostatek pro tělo důležitých omega-3 tuků a přebytek omega-6 tuků, který způsobuje, že nízkotučné diety příliš nefungují. Navíc zatímco v moderní stravě jsou hlavním zdrojem energie karbohydráty, v paleostravě jsou to tuky. Nevyvolávají hormonální nerovnováhu v těle, obsahují dvojnásobné množství energie a tráví se pomaleji. Navíc se neukládají jako podkožní tuk, takže tělo začne nežádoucí tuky na stehnech, bříšku či jiných částech těla samo spalovat. Následuje kýžený efekt – zhubnete a nadále si budete udržovat stabilní váhu.

Podle vědeckých výzkumů žije na Zemi přibližně osmdesát posledních domorodých kmenů, které se stravují právě takto. A co v jejich anamnéze zcela chybí? Například cukrovka, artritida, mrtvice nebo vysoký krevní tlak. Naopak se mohou chlubit silným chrupem a zrakem. A to už tedy stojí zato, abyste paleolitickou dietu vyzkoušeli. O to více, že co se frekvence stravování týče, máte volnou ruku. Jezte, když máte hlad, a upřednostňujte jednoduchá jídla.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Mezi Kaštanovou a Olympií se cyklisté podél Svitavy stále nedostanou. Opravy dálničního mostu, pod kterým stezka vede, se prodloužily. Úsek se dá objet kolem Svratky. Zprovoznění svitavské stezky se...
17.07.2018 - 17:54
Radnice Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Náměstek brněnského primátora Martin Ander (Zelení) se vyjádřil k rozhodnutí vlády o brněnském hlavním nádraží, konkrétně o vyškrtnutí "brněnského metra" z plánů. Nevěří, že by primátor...
17.07.2018 - 11:45
Komentáře