Reklama
reklama

TEST: Čarodějnice se špekáčkem: kvalitu poznáte podle názvu a nad ohněm

K pálení čarodějnic a ohňové vatře neoddělitelně patří oblíbené opékání buřtíků. Pokud jste ještě nevyrazili do obchodů pro špekáček, není na škodu zamyslet se nad kvalitou uzenin, které si nabodnete na klacek a pak s chutí sníte. Redakce CENTRUM news pro vás udělala malý test špekáčků.

Pokud nemáte svého spolehlivého řezníka, můžete se na kvalitu uzenin spolehnout třeba ve farmářských prodejnách. Rozhodně si ale kupte špekáček. Tuzemský špekáček totiž není žádný opékáček, vuřt, grilovací buřt a podobně. V Evropské unii si vysloužil ochranu v podobě takzvané zaručené tradiční speciality. Název špekáček proto smějí využívat jen potraviny, které dodržují přesnou recepturu, tedy 30 % vepřového masa, 30 % špeku a 40 % hovězího masa. To znamená, že se v jeho složení nesmí objevit náhražky masa a musí být vyroben z opravdu poctivých surovin.

Zda je špekáček kvalitní se pozná při opékání na ohni. Měl by se lehce rozevřít a neměla by z něj kapat voda, ale jen trocha omastku. V obchodě může kvalitu masa prozradit rozkrojený buřtík. Řečeno uzenářským žargonem, v nákroji by měl mít ostrou mozaiku nazrněného hřbetního sádla, tedy kostičky sádla. Nezáleží na tom, jak jsou velké, ale měly by mít ostré hrany.

Rozhodující pro dobrý špekáček není barva. Hovězí maso zabarví špekáček dotmava, vepřové světleji, jenže hmotu je možné obarvit i paprikou. Ta je ostatně pro špekáček typická, ale nemělo by jí být moc.

Tradičnímu špekáčku také víc sluší provázek, ale pro kvalitu není rozhodující, jestli je vázán špagátem, nebo kovovou sponou. Důležitý je povrch špekáčku. Neměl by být svraštělý, ale pěkně napnutý, nesmí být vlhký, ale krásně suchý.

Špekáčky Clever Billa

 

Cena cca 96 Kč za kilo špekáčků. Složení: 40% vepřové maso, 10% hovězí maso, 25% vepřové sádlo, 5% vepřové kůže, 10% voda, bramborový škrob, stabilizátor E450, E451, E250, potravinářská vláknina, směs koření, extrakty koření, dextróza, antioxidant E300, zvýrazňovač chuti a vůně E621.

Špekáčky byly spojeny kovovými sponkami. Podle složení by se asi tento výrobek jako špekáček označovat neměl. Jako jedinné testované po opečení zrůžověly. V chuti byly velmi výrazně cítit dochucovadla a napočítali jsme hned čtyři "éčka". Špekáček také při opékání pustil hodně tuku.

Špekáky PIKOK Lidl

 

Cena cca 83 Kč za kilo špekáčků. Složení: 16% vepřové maso, 35% hovězí maso, vepřové sádlo, voda, bramborový škrob, solící směs, koření (paprika, pepř, muškátový ořech), sušený česnek, stabilizátory - trifosforečnany, difosforečnany, antioxidant, kyselina askorbová.

Špekáček je správně spojen provázkem. Z tohoto špekáčku při opékání teklo přiměřeně tuku a byl nejrychleji upečený. Chuťově trochu nevýrazný, po upečení se zbarvil do oranžova, pravděpodobně díky přidané paprice.

Špekáček Gril a Fun - Steinhauser, Tišnov

 

Cena cca 99 Kč za kilo špekáčků. Složení: 54% vepřové maso, 26% hovězí maso, vepřové sádlo, voda, solící směs, koření (paprika, pepř, muškátový ořech), sušený česnek.

Podle složení není ve špekáčku žádný bramborový škrob ani stabilizátory. Kvalitou by tedy měly být nejlepší. Chuťově byly dobré, při přípravě ale šlo o nejsušší špekáčky, které jste testovali. Jeho barva byla po opečení opět ovlivněna paprikou.

Špekáčky Maso Makovec

 

Cena cca 106 Kč za kilo špekáčků. Složení:pultový - volně ložený, podle informací společnosti obsahuje vepřové i hovězí maso (64%) a jde o zauzený výrobek.

Při opékání se špekáček krásně rozvinul, kapal z něj omastek přiměřeně a byl velice chutný. Podle informací od prodejce je také vhodný pro lidi s bezlepkovou dietou.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře