Reklama
reklama

Šípkový čaj – první pomoc proti nachlazení

V kuchyni, ale i v medicíně můžeme využít plodinu, na kterou v tomto období narazíme v přírodě prakticky kdekoliv. Šípek.

Z jeho dužniny připravíte oblíbený šípkový čaj, který je v zimním období cenným zdrojem vitamínu C. Z  plodů lze vyrobit víno, šípkovou marmeládu a nebo sirup. Ze šípků se připravuje také šípková omáčka, podávaná například ke kančímu.

Díky kombinaci vápníku, rutinu a vitaminu C jsou šípky nejlepším přírodním lékem proti paradentóze a onemocnění dásní.

Nejlepší období pro sběr šípků je po prvním mrazíku, kdy jsou plody nejsladší. Sbírat se mají vyzrálé a dobře vybarvené šípky bez stopek.

Šípky se suší v různých sušárnách nejlépe s umělým teplem do 55° C. „Doma lze pro tento účel využít pootevřenou elektrickou troubu, šípky se výborně suší v obyčejné elektrické sušárně ovoce,“ doporučuje lékárník Vojtěch Beran. Dobře nasušený šípek při rozmáčknutí praská a drtí se, jako když omylem rozsednete kraslici. Nedostatečně nasušený šípek spíše pruží.

Šípkový čaj

Z drcených šípků se připraví spařením 3 gramů šípků v hrnku horké vody (10 minut). Po vyluhování čaje může jemné chmýří ze semen vyvolat svědění v ústech a v krku, proto by se ke scezení mělo použít co nejjemnější sítko.

Čaj z celých šípků se připravuje složitěji: vložíte asi hrst sušených šípků do 2 l studené vody navečer předchozího dne. Druhý den to ohřejete k varu a odstavíte. Vzápětí můžete tento čaj maximální kvality servírovat. Potom lze přilít další vodu a opět nechat projít varem a vznikne čaj „druhák“, který kvalitou odpovídá čaji z drcených šípků.

Šípkový čaj se pije obvykle v zimním a předjarním chřipkovém čase, kdy se podílí na dodávce vitamínů zvyšujících odolnost proti běžným nachlazením

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře