Reklama
reklama

Šípkový čaj – první pomoc proti nachlazení

V kuchyni, ale i v medicíně můžeme využít plodinu, na kterou v tomto období narazíme v přírodě prakticky kdekoliv. Šípek.

Z jeho dužniny připravíte oblíbený šípkový čaj, který je v zimním období cenným zdrojem vitamínu C. Z  plodů lze vyrobit víno, šípkovou marmeládu a nebo sirup. Ze šípků se připravuje také šípková omáčka, podávaná například ke kančímu.

Díky kombinaci vápníku, rutinu a vitaminu C jsou šípky nejlepším přírodním lékem proti paradentóze a onemocnění dásní.

Nejlepší období pro sběr šípků je po prvním mrazíku, kdy jsou plody nejsladší. Sbírat se mají vyzrálé a dobře vybarvené šípky bez stopek.

Šípky se suší v různých sušárnách nejlépe s umělým teplem do 55° C. „Doma lze pro tento účel využít pootevřenou elektrickou troubu, šípky se výborně suší v obyčejné elektrické sušárně ovoce,“ doporučuje lékárník Vojtěch Beran. Dobře nasušený šípek při rozmáčknutí praská a drtí se, jako když omylem rozsednete kraslici. Nedostatečně nasušený šípek spíše pruží.

Šípkový čaj

Z drcených šípků se připraví spařením 3 gramů šípků v hrnku horké vody (10 minut). Po vyluhování čaje může jemné chmýří ze semen vyvolat svědění v ústech a v krku, proto by se ke scezení mělo použít co nejjemnější sítko.

Čaj z celých šípků se připravuje složitěji: vložíte asi hrst sušených šípků do 2 l studené vody navečer předchozího dne. Druhý den to ohřejete k varu a odstavíte. Vzápětí můžete tento čaj maximální kvality servírovat. Potom lze přilít další vodu a opět nechat projít varem a vznikne čaj „druhák“, který kvalitou odpovídá čaji z drcených šípků.

Šípkový čaj se pije obvykle v zimním a předjarním chřipkovém čase, kdy se podílí na dodávce vitamínů zvyšujících odolnost proti běžným nachlazením

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře