Reklama
reklama

Podzim je tady. S ním i zvěřinové hody

Labužníci se už těší na úlovky myslivců z podzimních honiteb. Zvěřina je totiž skvělou pochoutkou, která je hodnotným obohacením našeho jídelníčku. Zvěřinové hody připravuje v Brně hned několik restaurací.

Maso ze zvěřiny je velmi chutné a vyznačuje se typickou tmavou barvou a vůní. Při úpravě zvěřiny bychom měli dodržovat jedno základní pravidlo: zvěřinu nikdy nezpracováváme čerstvou! U starších kusů zvěře se doporučuje nechat maso odležet v kůži několik dní. Poté by mělo být maso bez kůže naloženo na tři až pět dní do marinády, nejlépe v porcelánové, kameninové nebo skleněné nádobě. Zároveň lze maso obalovat slaninou a kořenit.

Za lahůdku myslivecké kuchyně je však považováno maso z daňka. Srnčí zvěřina zase obsahuje málo tuku a hodí se na minutky, ale znamenitě chutná i na smetaně. Kromě toho můžete ochutnat a vařit maso z jelena, divokého prasete, králíka, kachny, husy a bažanta nebo koroptve.

Jak zvěřinu upravovat?

Zvěřinu můžeme upravit všemi klasickými způsoby – vařením, dušením, pečením i grilováním. Chuťové vlastnosti masa vyniknou nejlépe při dušení a pečení. Dušením vzniká šťáva, kterou můžeme podávat s masem nebo ji zahustíme moukou a připravujeme z ní omáčku. Pečením se zase upravuje zvěřina z hřbetu nebo kýty. V tomto případě je vhodné maso prošpikovat slaninou a péct na osmažené cibulce se zeleninou. Na grilování můžeme použít hřbet, kýtu nebo panenskou svíčkovou, které před úpravou marinujeme v oleji s citrónovou šťávou nebo trochou octa. 

Recept: Zajíc dušený na zelenině, koření, slanině, sušených švestkách a víně

Přísady: 1 lžička rozmarýnu, tymiánu, soli, hvězdička badyánu, špetka cukru a pepře, 10 dkg sušených švestek, 200 ml vývaru, 4 ks zadní běhy divoký zajíc, 40 dkg kořenové zeleniny, 50 g slaniny, 0,5 litru červeného vína.

Postup: Zajíce okořeňte solí a pepřem, orestujte na tuku. Pokrájejte zeleninu, kterou přidejte do výpeku společně s kořením, slaninou, švestkami a zalijte vínem. Přidejte cukr a tolik vývaru, aby maso bylo celé ponořené. Zakryté duste při nízké teplotě 120 °C cca 3 až 4 hodiny, až se maso odděluje od kosti. Výpekem přelijte maso a jako přílohu zvolte bramborové šišky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře