Reklama
reklama

Podzim je tady. S ním i zvěřinové hody

Labužníci se už těší na úlovky myslivců z podzimních honiteb. Zvěřina je totiž skvělou pochoutkou, která je hodnotným obohacením našeho jídelníčku. Zvěřinové hody připravuje v Brně hned několik restaurací.

Maso ze zvěřiny je velmi chutné a vyznačuje se typickou tmavou barvou a vůní. Při úpravě zvěřiny bychom měli dodržovat jedno základní pravidlo: zvěřinu nikdy nezpracováváme čerstvou! U starších kusů zvěře se doporučuje nechat maso odležet v kůži několik dní. Poté by mělo být maso bez kůže naloženo na tři až pět dní do marinády, nejlépe v porcelánové, kameninové nebo skleněné nádobě. Zároveň lze maso obalovat slaninou a kořenit.

Za lahůdku myslivecké kuchyně je však považováno maso z daňka. Srnčí zvěřina zase obsahuje málo tuku a hodí se na minutky, ale znamenitě chutná i na smetaně. Kromě toho můžete ochutnat a vařit maso z jelena, divokého prasete, králíka, kachny, husy a bažanta nebo koroptve.

Jak zvěřinu upravovat?

Zvěřinu můžeme upravit všemi klasickými způsoby – vařením, dušením, pečením i grilováním. Chuťové vlastnosti masa vyniknou nejlépe při dušení a pečení. Dušením vzniká šťáva, kterou můžeme podávat s masem nebo ji zahustíme moukou a připravujeme z ní omáčku. Pečením se zase upravuje zvěřina z hřbetu nebo kýty. V tomto případě je vhodné maso prošpikovat slaninou a péct na osmažené cibulce se zeleninou. Na grilování můžeme použít hřbet, kýtu nebo panenskou svíčkovou, které před úpravou marinujeme v oleji s citrónovou šťávou nebo trochou octa. 

Recept: Zajíc dušený na zelenině, koření, slanině, sušených švestkách a víně

Přísady: 1 lžička rozmarýnu, tymiánu, soli, hvězdička badyánu, špetka cukru a pepře, 10 dkg sušených švestek, 200 ml vývaru, 4 ks zadní běhy divoký zajíc, 40 dkg kořenové zeleniny, 50 g slaniny, 0,5 litru červeného vína.

Postup: Zajíce okořeňte solí a pepřem, orestujte na tuku. Pokrájejte zeleninu, kterou přidejte do výpeku společně s kořením, slaninou, švestkami a zalijte vínem. Přidejte cukr a tolik vývaru, aby maso bylo celé ponořené. Zakryté duste při nízké teplotě 120 °C cca 3 až 4 hodiny, až se maso odděluje od kosti. Výpekem přelijte maso a jako přílohu zvolte bramborové šišky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Komentáře