Reklama
reklama

Podzim je tady. S ním i zvěřinové hody

Labužníci se už těší na úlovky myslivců z podzimních honiteb. Zvěřina je totiž skvělou pochoutkou, která je hodnotným obohacením našeho jídelníčku. Zvěřinové hody připravuje v Brně hned několik restaurací.

Maso ze zvěřiny je velmi chutné a vyznačuje se typickou tmavou barvou a vůní. Při úpravě zvěřiny bychom měli dodržovat jedno základní pravidlo: zvěřinu nikdy nezpracováváme čerstvou! U starších kusů zvěře se doporučuje nechat maso odležet v kůži několik dní. Poté by mělo být maso bez kůže naloženo na tři až pět dní do marinády, nejlépe v porcelánové, kameninové nebo skleněné nádobě. Zároveň lze maso obalovat slaninou a kořenit.

Za lahůdku myslivecké kuchyně je však považováno maso z daňka. Srnčí zvěřina zase obsahuje málo tuku a hodí se na minutky, ale znamenitě chutná i na smetaně. Kromě toho můžete ochutnat a vařit maso z jelena, divokého prasete, králíka, kachny, husy a bažanta nebo koroptve.

Jak zvěřinu upravovat?

Zvěřinu můžeme upravit všemi klasickými způsoby – vařením, dušením, pečením i grilováním. Chuťové vlastnosti masa vyniknou nejlépe při dušení a pečení. Dušením vzniká šťáva, kterou můžeme podávat s masem nebo ji zahustíme moukou a připravujeme z ní omáčku. Pečením se zase upravuje zvěřina z hřbetu nebo kýty. V tomto případě je vhodné maso prošpikovat slaninou a péct na osmažené cibulce se zeleninou. Na grilování můžeme použít hřbet, kýtu nebo panenskou svíčkovou, které před úpravou marinujeme v oleji s citrónovou šťávou nebo trochou octa. 

Recept: Zajíc dušený na zelenině, koření, slanině, sušených švestkách a víně

Přísady: 1 lžička rozmarýnu, tymiánu, soli, hvězdička badyánu, špetka cukru a pepře, 10 dkg sušených švestek, 200 ml vývaru, 4 ks zadní běhy divoký zajíc, 40 dkg kořenové zeleniny, 50 g slaniny, 0,5 litru červeného vína.

Postup: Zajíce okořeňte solí a pepřem, orestujte na tuku. Pokrájejte zeleninu, kterou přidejte do výpeku společně s kořením, slaninou, švestkami a zalijte vínem. Přidejte cukr a tolik vývaru, aby maso bylo celé ponořené. Zakryté duste při nízké teplotě 120 °C cca 3 až 4 hodiny, až se maso odděluje od kosti. Výpekem přelijte maso a jako přílohu zvolte bramborové šišky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Křik a rány ozývající se z královopolských ulic probudily v pátek kolem třetí hodiny ráno tamní obyvatele a obrátili se na linku 156.
12.08.2018 - 07:34
Komentáře