Reklama
reklama

Počet vegetariánských podniků roste, ne všechny jsou ale kvalitní

V Česku i v samotném Brně je několik desítek vegetariánských restaurací, jejichž počet se stále zvyšuje. Kvalitní podniky se ale podle Nikol Skočíkové z rezervačního systému Restu.cz počítají na jednotky. Vegetariáni, kterých je v Česku okolo čtyř procent, tak podle ní mají při výběru restaurace poměrně omezené možnosti. Řešením může být návštěva indických nebo thajských restaurací, které nabízí velké množství bezmasých jídel.

"V roce 2012 jsme v Čechách registrovali kolem 70 vegetariánských restaurací. Jejich počet se samozřejmě stále zvyšuje, musím ale podotknout, že jsou to podniky různých kvalit. Kvalitních vegetariánských restaurací je u nás stále velice málo a bohužel by se možná daly i spočítat na prstech jedné ruky," řekla Skočíková s tím, že vegetariánské podniky navštěvuje i spousta lidí, kteří vegetariány nejsou.

Tyto hosty lákají především zážitky nových chutí a často také exotické suroviny, se kterými vegetariánská kuchyně běžně pracuje. "Například thajská kuchyně skýtá nepřeberné množství úžasných bezmasých jídel," uvedla Skočíková. Vegetariánské pokrmy včetně vegetariánských burgerů mohli lidé ochutnat prostřednictvím festivalu Vegetfest, který se uskutečnil od konce února do poloviny března v českých restauracích.

Vegetariány uspokojí také nabídka veganských (bez živočišných produktů) nebo vitariánských (jen tepelně neupravené potraviny) podniků. Ani v nich ale lidé se specifickým stravováním nejsou jedinými hosty. "Chodí k nám třeba páry, které to mají doma tzv. "napůl", nebo hosté, kteří mají zájem o nový kulinářský zážitek. Zavítají k nám i lidé, kteří mají zájem jednou za čas udělat pro sebe něco zdravého," řekla zakladatelka vitariánské restaurace s nabídkou syrové stravy Secret of raw Eva Kavková.

Vitariánská strava pracuje s pěti skupinami potravin, do kterých patří ořechy, semena, ovoce, zelenina, oleje a řasy. "Sice to zní omezeně, ale skýtá to prostor pro vytvoření absolutně všech chutí, které by si člověk mohl jen představit v klasické stravě včetně opravdu až chuti masa," přiblížila Kavková.

Lidé v restauraci mohou ochutnat například avokádový krém s kokosovým mlékem, cuketové špagety nebo banánovou palačinku. Restaurace Secret of raw je v Praze jediným podnikem svého druhu. Druhá česká vitariánská restaurace Kiwi Raw Food funguje v Brně. Pestrá je i nabídka vegetariánských menu. České podniky nabízí třeba rizoto s šalvějí a cuketou, polévku z jeruzalémských artyčoků nebo pečený ananas s mátou. "Díky syrové rostlinné stravě zhubnete nadbytečná kila i bez hladovění, zbavíte se nemocí, o kterých Vás doktoří ujistí, že jsou neléčitelné. Živá strava Vám dodá obrovské množství energie místo toho, aby vás uspala jako běžná konvenční kuchyně. Zapomeňte, co je to stres, co je to únava. Rozlučte se navždy s lékaři, s nadbytečnými kily i únavou," uvádí brněnská restaurace.

První zmínka o vegetariánství, které v úterý slaví mezinárodní den, pochází ze starověké Indie, kde se dnes k vegetariánství hlásí asi 40 procent obyvatel. V Evropě je podíl vegetariánů výrazně nižší. Mezi evropskými zeměmi co do podílu vegetariánů vede

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře