Reklama
reklama

Počet vegetariánských podniků roste, ne všechny jsou ale kvalitní

V Česku i v samotném Brně je několik desítek vegetariánských restaurací, jejichž počet se stále zvyšuje. Kvalitní podniky se ale podle Nikol Skočíkové z rezervačního systému Restu.cz počítají na jednotky. Vegetariáni, kterých je v Česku okolo čtyř procent, tak podle ní mají při výběru restaurace poměrně omezené možnosti. Řešením může být návštěva indických nebo thajských restaurací, které nabízí velké množství bezmasých jídel.

"V roce 2012 jsme v Čechách registrovali kolem 70 vegetariánských restaurací. Jejich počet se samozřejmě stále zvyšuje, musím ale podotknout, že jsou to podniky různých kvalit. Kvalitních vegetariánských restaurací je u nás stále velice málo a bohužel by se možná daly i spočítat na prstech jedné ruky," řekla Skočíková s tím, že vegetariánské podniky navštěvuje i spousta lidí, kteří vegetariány nejsou.

Tyto hosty lákají především zážitky nových chutí a často také exotické suroviny, se kterými vegetariánská kuchyně běžně pracuje. "Například thajská kuchyně skýtá nepřeberné množství úžasných bezmasých jídel," uvedla Skočíková. Vegetariánské pokrmy včetně vegetariánských burgerů mohli lidé ochutnat prostřednictvím festivalu Vegetfest, který se uskutečnil od konce února do poloviny března v českých restauracích.

Vegetariány uspokojí také nabídka veganských (bez živočišných produktů) nebo vitariánských (jen tepelně neupravené potraviny) podniků. Ani v nich ale lidé se specifickým stravováním nejsou jedinými hosty. "Chodí k nám třeba páry, které to mají doma tzv. "napůl", nebo hosté, kteří mají zájem o nový kulinářský zážitek. Zavítají k nám i lidé, kteří mají zájem jednou za čas udělat pro sebe něco zdravého," řekla zakladatelka vitariánské restaurace s nabídkou syrové stravy Secret of raw Eva Kavková.

Vitariánská strava pracuje s pěti skupinami potravin, do kterých patří ořechy, semena, ovoce, zelenina, oleje a řasy. "Sice to zní omezeně, ale skýtá to prostor pro vytvoření absolutně všech chutí, které by si člověk mohl jen představit v klasické stravě včetně opravdu až chuti masa," přiblížila Kavková.

Lidé v restauraci mohou ochutnat například avokádový krém s kokosovým mlékem, cuketové špagety nebo banánovou palačinku. Restaurace Secret of raw je v Praze jediným podnikem svého druhu. Druhá česká vitariánská restaurace Kiwi Raw Food funguje v Brně. Pestrá je i nabídka vegetariánských menu. České podniky nabízí třeba rizoto s šalvějí a cuketou, polévku z jeruzalémských artyčoků nebo pečený ananas s mátou. "Díky syrové rostlinné stravě zhubnete nadbytečná kila i bez hladovění, zbavíte se nemocí, o kterých Vás doktoří ujistí, že jsou neléčitelné. Živá strava Vám dodá obrovské množství energie místo toho, aby vás uspala jako běžná konvenční kuchyně. Zapomeňte, co je to stres, co je to únava. Rozlučte se navždy s lékaři, s nadbytečnými kily i únavou," uvádí brněnská restaurace.

První zmínka o vegetariánství, které v úterý slaví mezinárodní den, pochází ze starověké Indie, kde se dnes k vegetariánství hlásí asi 40 procent obyvatel. V Evropě je podíl vegetariánů výrazně nižší. Mezi evropskými zeměmi co do podílu vegetariánů vede

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře